A cukorrépa intenzív növekedésének időszakában bórra van szüksége. Júliusban is jelentkezhet a bórhiány tünete a szív és szárazrothadás és csapadékos időben fokozódhat a cerkospórás levélfoltosság fertőzése. A cukorrépában a nekrotikus sárgaerûség vírust fonálféreg és egy nyálkagomba terjeszti, és fellépésekor súlyos károkat okozhat. A réparozsda és a fehérpenészes rothadás mellett a répa aknázómoly jelenik meg a cukorrépában ebben az időszakban. Ez utóbbi ellen a feromoncsabdás rajzásmegfigyelés alapján rajzáscsúcsban kell védekeznünk. A múlt hónapban megkezdődött, és ebben a hónapban tovább fokozódhat a fekete répa levéltetvek betelepedése.
Csapadékos periódusokat követően továbbra is számíthatunk az almafavarasodás újabb fertőzésére. A konídiumképzés intenzitása ugyan a nyár második felében csökken, de a gyümölcsök megbetegedése a szüretig lehetséges. Meleg, párás körülmények között (opt.:20-24OC,90-98%ret.p.t.) folyamatos az almafalisztharmat terjedésére, amely elsősorban a lombozat megbetegítésével okoz kárt. Folytassuk az almamoly rajzásmegfigyelését, a kártevő második nemzedékének rajzása elhúzódó lehet. Szintén folytassuk a különböző levélaknázómolyok feromoncsapdázását, mivel a nyári nemzedékek rajzása sokszor összefolyik. Súlyos levélkártételük esetén korai lombhullás következhet be.
Csonthéjas kultúrákban folytassuk a szilvamoly, a barackmoly és a keleti gyümölcsmoly feromoncsapdázását. A nyári nemzedékek rajzása általában összemosódik, a kikelő lárvák ellen időzítsük a védekezést.
Szőlőben csapadékos időszakot követően továbbra is számíthatunk a peronoszpóra fertőzésre. A kórokozó a leveleket és a fejlődő bogyók kocsánykorona felöli végét fertőzheti. Továbbra is számíthatunk a szőlőlisztharmat terjedésére, amely ilyenkor elsősorban a lombon való felszaporodásával okoz nagyobb gondot. A fejlett, 2-3 hetes bogyók már nem betegednek meg. A fürtzáródást megelőzően itt van az ideje a szürkepenész elleni megelőző védekezésnek is. Augusztus elejétől kezdjük meg a tarka szőlőmoly 3. nemzedékének csapdázását, a kikelő lárvák ellen időzítsük a védekezést.
Málnában a szüretet követően haladéktalanul, tőből távolítsuk el és semmisítsük meg a letermett vesszőket és a beteg sarjakat. Ezzel megakadályozzuk a vesszőbetegségek áttelelő képleteinek kialakulását és az ültetvényeken belül fertőzési gócok létrejöttét.
A ribiszke és a köszméte ültetvényekben a szüretet követően a korábban kialakult megbetegedések és az időjárás függvényében védekezzünk a levélbetegségek ellen. Az amerikai lisztharmat számára a száraz, meleg időjárás, míg a mikoszferellás és a drepanopezizás levélfoltosságok, valamint a köszméte és a ribiszkerozsda fertőzéséhez a mérsékelten meleg(18-22OC), csapadékos körülmények az optimálisak. Folytassuk tovább az üvegszárnyú ribiszkelepke feromoncsapdázását.
Uborkában csapadékos időjárásban és 15-20OC hőmérsékletnél folyamatosan számíthatunk az uborka peronoszpóra fellépésére. Tízleveles kortól meleg időjárásban (15-25OC) az uborkalisztharmat megjelenése is várható. A pszeudomonaszos betegség fellépésére a 25-28OC a legoptimálisabb. A betegség fellépését elősegíti a magas relatív páratartalom, öntözött körülmények és esetleges sebzések létrejötte.
A paradicsomon és a burgonyán mérsékelten meleg (15-22OC), csapadékos időjárás esetén folyamatosan számítani kell a paradicsom ill. burgonyavész megjelenésére és felszaporodására.
Paprikán meleg (25-30OC), csapadékos időjárásban vagy öntözött körülmények között várható a baktériumos betegségek fellépése (Xanthomonas, Pseodomonas) A bab xantomonászos és kolletotrihumos betegsége ellen folytassuk a megelőző védekezést. Mindkét betegség fellépésére a 20OC feletti hőmérsékleten, csapadékos időjárásban vagy öntözött körülmények között kell fokozottan számítani.
Folytassuk a gyapottok bagolylepke feromoncsapdás rajzásmegfigyelését. Lárvái súlyosan károsítják a zöldségfélék terméseit.
Mérsékelten meleg (~20OC), párás időjárás esetén, folytatódhat a kertészeti kultúrákban a levéltetvek betelepedése és felszaporodása. Meleg, száraz időjárásban, több kultúrában várható a takácsatkák felszaporodása. Szívogatásukkal súlyosan károsítják a leveleket, csökken a termésmennyiség.
Nagy Krisztina
– Veszprém Megyei NTSZ
Prohászka Péter
– Komárom – Esztergom Megyei NTSZ
A megyei előrejelzők információi alapján