Kártevõ elõrejelzés és vegyszer nélküli védekezés lehetõsége
Bizonyos rovar-fajokra a meghatározott színárnyalatok csalogató hatást mutatnak. A vonzódás kártevõkre is kiterjed. A mesterséges kihelyezett tál vagy színcsapdák kiválóan alkalmasak elõrejelzésre, vegyszer nélküli védekezésre is.
Régóta ismert természetes jelenség az, hogy egyes rovar-fajok - elsõsorban a levéltetû alkatúak valamilyen színhez vagy színárnyalathoz, rendszerint a sárgához különösen vonzódnak. Az egyes színek „csalogató” hatása összefügg a rovarok táplálékszerzési (virágpor, nektárium) életciklusukkal. A vonzást nem feltétlenül a virágzó növény indukálja a kombinált illatanyagokkal vagy anélkül, hanem bizonyos színû tárgyak is kiváltják, egyszerû vizuális ingerként hatnak, melynek eredményeként a rovar valamilyen környezetben megtelepszik. Ennek ismeretében, növényvédelmi célból,
a vírusbetegségek átvivőinek - a levéltetvek megjelenésének figyelése céljából a 30-as évek óta bevált sárgatál csapdákat alkalmaznak oly módon, hogy a kártevő várható megjelenésének időszakában (virágzás előtt) kívül fekete, belül sárga színû félig vízzel töltött edényeket helyeznek ki a sorok közé. A csapdák rendszeres ellenőrzéssel élethûen jelzik az adott kártevő fajokat - levéltetveket és egyéb becsapódó (nem kártevő) rovarok betelepedését, elterjedését, várható kártételét. A fenti ismeretek elegendőek a védekezés időpontjának meghatározásához. Szabadtéri és zárt termesztő berendezésekben (üvegház, fólia) egyaránt használhatók. Egyszerûbb kivitelben a megfelelő színárnyalatú mûanyag tálak is alkalmazhatók. Specifikusabbak a gyárilag előállított, nem száradó ragasztóval ellátott színes fogólapok. Mûködési elvük azonos a vizes tálcsapdákéval. Többféle színben, színárnyalatban készülnek, így számukra kiválasztható - a rovarfaj ismeretében a legmegfelelőbb típus. Egyszerre több színû ragacslap is kihelyezhető, nagy számú kártevő faj esetében. Ellentétben a szexferomon csapdákkal, hím és nőstény egyedeket egyaránt fognak. Egyes színes fogólapok szexferomon csapdával kombináltak. Szabadtéri és zárttéri termesztésben is alkalmazhatók. Szabadföldi körülmények között elsősorban előrejelzési célt szolgálnak, üvegházban, fólia alatt megfelelő számban kihelyezve közvetlen fizikai-mechanikai védekezési módszerként, kémiai anyag használata nélkül jó eredményt mutató kártevőirtás (nem totális) érhető el velük. Használatuk bio-termesztésben, biológiai szervezetek (fürkészek) mellett kifejezetten ajánlott.
A következőkben az egyes csapdatípusok kártevő fogás-irtási lehetőségét ismertetjük:
· Vizes sárgatál csapda (elsősorban szántóföldön): repce, mustárdarázs, fénybogarak, ormányos bogarak, levéltetvek, tavaszi káposztalégy, bundásbogár.
· Vizes fehér tálcsapda (szabadföldön, üvegházban, fólia alatt): hagymalégy, bundásbogár.
· Vizes kék tálcsapda (szabadföldön, üveg, fólia alatt): hagymalégy, tripsz-fajok, egyes viráglegyek.
· Sárga fogólap (szabadföldön, üvegházban, fólia alatt, egyéb helyeken): levéltetvek, molytetvek (liszteske), tripsz-fajok, kabócák, gombalegyek, gombaszúnyogok, viráglegyek, aknázólegyek, cseresznyelégy, káposztabolha, amerikai kukoricabogár, stb.
· Szürke fogólap (szabadföldön): bolhafajok (káposzta, repce, répa stb.).
· Fehér fogólap (gyümölcsösben): kaliforniai pajzstetû, poloskaszagú darazsak.
· Kombinált sárga-kék csapda (üvegház, fólia alatt): tripsz-fajok, levéltetvek.
· Sárga színcsapda + szexferomon csapda (szántóföldön): amerikai kukoricabogár.
Tóth Béla
Címlapkép: Getty Images