A szélsőséges időjárás miatt az idei első félévben már másfélszer annyi mezőgazdasági kárbejelentés érkezett a Generali Biztosítóhoz, mint tavaly: összesen 1,2 milliárd forint értékben. A károk 84%-át a jégverés okozta, míg a fennmaradó rész döntő többsége (12,3%) viharkár volt. A legnagyobb kifizetéseket a kalászosokban, repcében és a dinnyetermésben keletkezett károk után térítette a biztosító. A legsúlyosabb esetek között szerepelt például egy, a március 15-i hófúvásos hétvégén tönkrement szabolcsi fóliás termesztő-berendezés, melyre 34,5 millió forint kártérítést nyújtott a Generali. 25 millió forintos kár után fizetett a biztosító Sopronban, ahol egy május eleji jégeső elverte a repce- és búzatermést. Június végén pedig Szolnok környékén okozott 20 millió forint feletti kárt a jég a vetésben, melyet már szintén megtérített a társaság.
Eddig a jégesővel, viharokkal kellett szembenézniük a gazdáknak, most azonban a hetek óta tartó forróság sodorta veszélybe a termést. Az aszálykárok vonatkozásában több tízmillió forintra becsüli a Generali a várható károk összegét. Szakértők szerint, ha a közeljövőben nem esik jelentősebb mennyiségű csapadék, úgy számottevően csökkenhet például a betakarítható kukoricatermés, ami pedig hosszabb távon, közvetetten akár a takarmány árában, később pedig az állati eredetű élelmiszerek árában is megmutatkozhat majd, közvetlenül pedig a gazdákat sújthatja. A Generali Biztosító így az előző évekhez képest jóval több kárbejelentésre számít. A tavalyi legnagyobb aszálykárt egyébként egy Kecskemét melletti vállalkozás jelentette be a biztosítóhoz, erre 10 millió forintot fizetett a Generali.
Átlagosan, évente 130 milliárdos kár éri a mezőgazdaságot, ennek ellenére eddig csak a 4,5 millió hektáros termőterület 40%-át biztosították. Pedig egy nagyobb jégeső, egy hosszabb aszály komoly károkat okozhat a termésben, aminek hosszabb távon kedvezőtlen gazdasági hatásai lehetnek. Idén több mint 3 milliárd forint az a díjtámogatási keret, melyből a gazdálkodók biztosítási díjaik támogatására pályázhattak, a mezőgazdasági biztosítások pedig már akár hektáronként 2300 forintos éves díj mellett megköthetők voltak. Míg tavaly 600 államilag támogatott biztosítást kötöttek a Generalinál, idén ez szám meghaladta az 1600-at. A biztosító az előző évekhez képest jóval több kárbejelentésre számít, egyrészt tehát a támogatott mezőgazdasági biztosítások számának jelentős növekedése miatt, másrészt pedig a szélsőséges időjárás miatt.
A több kárbejelentés miatt a gyors és hatékony kárfelmérés érdekében a szakértők azt tanácsolják a gazdáknak, hogy időben jelezzék a termésveszteséget. „Aszálykárról akkor beszélhetünk, ha 30 egymást követő napon a mért csapadék összege nem éri el a 10 mm-t, és ez jelentős termésveszteséghez vezet – tájékoztat Hajas Gábor, a Generali vagyonbiztosítási üzletágának vezetője. – Ilyen időszakban, ha a gazda úgy véli, hogy 50%-ot meghaladó termésveszteséget okoz számára a vízhiány, akkor ezt írásban bejelentheti a biztosítónak még mielőtt a kára teljes egészében bekövetkezne. Ezt követően kárfelmérőink helyszíni termésbecsléssel, OMSZ kistérségi adatok és esetenként műholdas rendszerünk segítségével mérik fel pontosan, hogy mekkora is a kár. A végleges kárösszeget csak a betakarítás előtt lehet megállapítani, azonban ezt követően 30 napon belül, de általában már 2-3 hét alatt megtörténik a kifizetés.”
Bővebb információ: