Genezis szóráskísérletek miértjei és tanulságai

Agro Napló
Túl vagyunk a betakarításon. A kalászosok és a repcék is a tavalyinál jobb, helyenként kiemelkedően jó hozamot értek el. Majdnem azt írtuk, hogy eredményt, ehhez azonban jó árak kellenének, amik jó termések esetén általában nincsenek. Így van ez most is. 

Ebben a pillanatban nekünk már a következő évet megalapozó trágyázást kell megoldanunk. A feladat sokszor sokkal jobban hasonlít egy elemi iskolai matek leckére, mint egy átgondolt szakmai feladatra. Van egy adott összeg, amit műtrágyázásra szánunk (szánhatunk), és ebből kell kihoznunk a maximumot.

A lehetőségek:

- Mono műtrágyák több menetben kijuttatva

- Fizikai kevert műtrágyák

- Komplex műtrágyák

 

A sorrend nem véletlen, hiszen a közvetlen beszerzési ár is általában ilyen sorrendben növekszik.

 

A megbízható forgalmazótól vásárolt mono műtrágyák általában rendben vannak. Azt azért nem árt tudni, hogy kálisóból, MAP-ból, DAP–ból is több terméknek van fogalomba hozatali engedélye igen eltérő hatóanyag-tartalommal.

Mono műtrágyáknál számolnunk kell a több szórási menet időigényével, költségével és taposási kárával. Ez például egy repce vetés előkészítő munkálataiba elég nehezen illeszthető be.

 

Fizikai kevert műtrágyát meglehetősen sok forgalmazó „gyárt”. A gyártás módszerei és a termékek minősége is elég nagy szórást mutatnak. A termékek eredetileg bekevert hatóanyag összetétele még a legjobb szándék esetén is módosulhat, amire a talajainkkal találkozik. A hidegen kevert NPK műtrágyák a szemcsék eltérő fajsúlya, alakja és mérete következtében már a helyszínre szállítás során is frakcionálódnak.

 

 A legelterjedtebben használt röpítőtárcsás műtrágyaszórókkal kijuttatva a műtrágya szemcsék jelentős mértékben tovább szegregálódnak. Az eredetileg bekevert tápanyagarányok a táblán belül véletlenszerűen eltolódnak. Tapasztalataink és méréseink szerint a szegregáción kívül a fizikai kevert NPK műtrágyák szórásképe (a bekevert eltérő fajsúlyú, alakú, méretű műtrágya szemcsék miatt) is sokkal rosszabb, mint az azonos összetételű komplex NPK műtrágyák szórásképe.


Forrás: Prummel-Datema 1962

 

A szóráskép romlása, vagyis a szórásegyenlőtlenség (CV %) növekedése önmagában is terméscsökkenést okoz.

A szórásegyenlőtlenség és a szegregáció következménye egy heterogén növényállomány lehet, mely minden gazda rémálma! Különösen igaz ez a kényes és tápanyag igényes repcére.    

 


 

Mindezek üres szólamok, ha nem támasztjuk alá gondosan előkészített és kivitelezett mérési eredményekkel.

 

Méréseinket 2013. július 24-én Gyulajon végeztük a Döbröközi Zrt. gépeivel és munkatársai hathatós segítségével.                                  


 

 

A mérésekhez használt fizikai kevert műtrágyákat kereskedelmi forgalomból szereztük be.

 

 

A mérések menete

 

Helyszíni mérések

 

Előkészítés Genezis NPK 5-10-30 komplex műtrágya segítségével

                          


Szórógép kalibrálása és beállítása

 

              


Szórás helyszíni ellenőrzése mérőtálcák segítségével

                                                             

 


Beállítások finomítása

 

Mérések elvégzése:

-          Szórógép kalibrálása és beállítása minden műtrágya típusnál

-           Szórás, majd mérőtálcák tartalmának felfogása sorszámozott zacskókba           

 

Laboratóriumi mérések

 

Minták előkészítése

 


A fizikai kevert műtrágya mono szemcséinek szétválogatása

 

                    


Minták mérése laboratóriumi háromtizedes pontosságú analitikai mérlegen

 

Eredmények feldolgozása

 

Keresztirányú szórás egyenetlenséget mutató CV % érték meghatározása mintánként, majd az eredmények grafikus feldolgozása.

 

Előzetes laboratóriumi mérések a Nitrogénművek Zrt. akkreditált minőségvizsgáló laboratóriumában.

 

Fizikai kevert műtrágya minták kémiai összetétele

 


 

 

Eredmények értékelése

 

A fizikai kevert műtrágyák keresztirányú szórás egyenetlensége (CV %) minden esetben rosszabb volt az analóg Genezis NPK komplex műtrágyák keresztirányú szórás egyenetlenségénél, és az eredetileg kalibrálással beállított dózistól is jelentősen eltér.                            

 

 

 

 A fizikai kevert műtrágyák esetén az egyes összetevők szórás egyenetlensége a keveréken belül is jelentős eltérést mutat.

 


 

A vizsgált Genezis NPK komplex műtrágyák CV értékei minden esetben az EU norma (CV 15%) alatt voltak.

 

Összegzés

 

A vizsgálatba vont különböző gyártóktól származó fizikai kevert műtrágyák kémiai összetétele az általunk vett mintákban eltért a zsákokon feltüntetett értékektől.

 

A fizikai kevert műtrágyák a műtrágyaszórás során objektíven mérhető jelentős szegregáción mennek keresztül, és az eredeti hatóanyag összetételek a tábla különböző pontjain jelentős eltérést mutathatnak, az eredeti hatóanyag arányok jelentős szóródását tapasztaltuk. Határozottan romlik a keresztirányú szóráskép és a beállított dózisok a gondos kalibrálás ellenére is komoly korrigálásra szorulnak.

Elmondható tehát, hogy a fizikai kevert NPK műtrágyák esetében a szegregáció sajnos nem kizárt. Használjon mindig kompaktált Genezis NPK műtrágyát, melynek minden szemcséjében azonos a hatóanyag-tartalom, ebből kifolyólag szegregáció nem jöhet létre.

 

www.genezispartner.hu

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Mit kér a búza ősszel?

Mit kér a búza ősszel?

Az őszi búza a kukorica mellett hazánk legfontosabb gabonanövénye. Termesztése különösen szélsőséges időjárási körülmények között komoly odafigyelést,...

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?