Traktorbeállás az MGI-ben
A régi hagyományokat követve – a szezon lezárásaként – megtörtént a G35 típusú traktor téli állomásra hajtása a gödöllői Mezőgazdasági Gépesítési Intézetben. Ma már az is hagyománynak tekinthető, hogy ilyenkor kiegészítő programként a Mezőgazdasági Eszköz és Gépforgalmazók Országos Szövetsége (MEGFOSZ) tart tanácskozást. Az idei ülésszak témája „Talajművelés és talajművelőgépek” a kutatás-gyártás-forgalmazás tükrében címen volt meghirdetve.
Az előadásokat követően két esemény színesítette a tanácskozás programját. Az MGI főigazgatója, Dr. Fenyvesi László átadta az Intézet legrangosabb kitüntetését, a Bánházi Gyula-emlékérmet Harsányi Zsoltnak, az Axiál Kft. ügyvezető-tulajdonosának. Laudációjában méltatta a kitüntetett szerepét a magyar mezőgazdaság fejlesztésében, különös tekintettel a modern géprendszerek hazai terjesztésében.
Harsányi Zsolt és Dr. Fenyvesi László
A program végén Dr. Fenyvesi László köszöntötte a 70 éves Jóri J. Istvánt, aki az MGI-ben kifejtett harminc éves kutatói tevékenységének eredményeit és tapasztalatait a Műegyetem mezőgép tervező oktatásában hasznosítja.
MF újdonságok az Agritechnica-n: 400 és 100 LE-s traktorok, 8 ládás és hibrid kombájn!
A Massey Ferguson a 2014-es szezonra két új traktorcsaládot vezet be: a nagygazdaságok vezérgépe lehet az MF 8700-as széria, míg a minden gazdaság által igényelt 100 LE-s, négyhengeres szegmensbe lép be az 5600-as széria új 3 modellje.
Jó az idei kukoricatermés, de készülni kell a kihívásokra
A rendkívül rossz, alig 4 tonnás hektáronkénti átlagot hozó 2012-es év után idén csaknem ötven százalékkal több kukoricát takarítottak be a több mint 1,2 millió hektáros termőterületről, mondta előadásában Tóth Csantavéri Szilvia, a Syngenta termékmenedzsere a Syngenta Quilt Xcel szakmai rendezvényen, amelyet Siófokon rendeztek magyar és szerb gazdálkodók részvételével. Az ország kiemelkedő kukoricatermelő megyéiben – Fejér, Somogy, Tolna, Békés, valamint Hajdú-Bihar megyékben és a többi hazai gazdaságban a vetési kedv viszonylag magasnak bizonyult a 2012-es extrém év ellenére is. A nyár eleje rekordot ígért, ám az aszályos nyár miatt be kellett érni egy mérsékeltebb, ám az előző évinél lényegesen nagyobb termésmennyiséggel.
Az elmúlt évek szélsőséges időjárása kiszámíthatatlanná tette hazánkban a mezőgazdasági húzóágazatnak tekintett kukoricatermesztést – fejtette ki a szakember. 2007-ben 4, 2011-ben 8 tonna termett hektáronként, ebből is látszik, mekkora kilengések vannak egyes években. A termés az aszályos években jelentősen lecsökken, nagyon nehéz évről évre stabil termésmennyiséget előállítani, egyik évben behozatalra szorulunk, másik évben értékesítési problémáink vannak. A kukorica ára pedig nagyban függ a világpiaci ártól. És akkor még nem is beszéltünk a növényekre leselkedő kórokozókról, amelyek szintén fontos kérdéseket vetnek fel. A siófoki rendezvényen a Syngenta Európában elsőként mutatta be új termékét, amellyel nagyobb kukoricatermés érhető el kiszámíthatatlan viszonyok közepette. A Quilt Xcel révén gombaölő hatásán túl kedvezően befolyásolja a kukorica élettani folyamatait.
A SAATEN-UNION Romania Srl. és a BASF megállapodást kötött a Clearfield® Plus napraforgó gyomirtási technológia licenceléséről
Bukarest, Románia és Limburgerhof, Németország – A SAATEN-UNION Romania Srl. és a BASF ma bejelentette egy globális, nem kizárólagos megállapodás aláírását, melynek keretein belül a BASF licenceli a SAATEN-UNION számára a napraforgóhoz kifejlesztett Clearfield® Plus gyomirtószer-toleráns technológia használatát bizonyos európai országokban. A megállapodás értelmében a SAATEN-UNION egyike lehet azon vetőmag-előállító vállalatoknak, amelyek elsőként kezdik meg a BASF új típusú Clearfield Plus gyomirtó szereivel szemben toleráns hibrid vetőmagok forgalmazását.
A napraforgó Clearfield Plus gyomirtási rendszert hagyományos növénynemesítéssel fejlesztették ki, mely a teljes vegetáció alatt jobb ellenálló képességet biztosít a gyomokkal, illetve a környezeti hatásokkal szemben, ugyanakkor potenciálisan magasabb olajtartalmat és kaszattermést tesz lehetővé.
Dr. Joachim Moeser, a SAATEN-UNION GmbH nemzetközi termékigazgatója elmondta: „A Clearfield Plus nagyon fontos lesz a napraforgó-vetőmag üzletágunk számára Európában, és a megcélzott régiókban dolgozó napraforgó-termelők jobb kiszolgálása révén erősíteni fogja versenypozíciónkat e technológiában. Nagy izgalommal várjuk a BASF-fel tervezett közös munkát.”
„A BASF első osztályú Clearfield Plus gyomirtó szerei a SAATEN-UNION Clearfield Plus hibrid vetőmagjaival együtt új lehetőségeket nyitnak meg Európa fő napraforgó-termelői előtt a nagyobb hozam biztosítására” – mondta Eckart Stein alelnök, a BASF Crop Protection európai, afrikai, közel-keleti és közép-ázsiai régióiért felelős marketingmenedzsere.
A SAATEN-UNION Clearfield Plus hibrid vetőmagok és a BASF Clearfield Plus gyomirtó szerek Romániában és Bulgáriában 2014-ben, más fontos napraforgó-termelő országokban – mint például Oroszországban, Ukrajnában és várhatón Magyarországon – 2015-ben jelennek majd meg. A megállapodás pénzügyi részleteit nem hozták nyilvánosságra.
Változnak a mezőgazdasági termelők információszerzési szokásai
A hazai gazdálkodók a nyomtatott agrárszaklapok mellett rendszeresen gyűjtenek szakmai információkat e-mailben kapott ingyenes hírlevelekből és internetes agrárportálokról is. E három csatorna használatát csak a személyes kapcsolat előzi meg a rendszeresen, illetve gyakran használt információforrások között.
A hivatásszerűen gazdálkodók 58%-a már az internetes agrár- fórumot is rendszeresen-gyakran használja a szakmai kérdések megválaszolása céljából – derül ki az AgroStratéga legfrissebb kutatásából.
A kutatás eredményeiről a www.agronaplo.hu/termekinformaciok/valtoznak-a-mezogazdasagi-termelok-informacioszerzesi-szokasai/ linken olvashat.
Helyreigazítás
Novemberi számunk 41. oldalán a Szójáról szólva… címmel megjelent összeállításunkban Pálfi Andrea, UBM Zrt. előadását összefoglaló részben Horvátország adata helytelenül Costa Rica adataként szerepelt. A mondat helyesen így szól: A környező országok várható termésmennyiségei: Szlovákia 40 ezer tonna, Ausztria 130 ezer tonna, Olaszország 7-800 ezer tonna, Szerbia 350 ezer tonna, Horvátország 80 ezer tonna. Az elírásért az érintettek elnézését kérjük. (a szerk.)