A környezetkímélő, a természet védelmét szolgáló mezőgazdasági termelési módszerek széles körû alkalmazásának kiemelt támogatása a szántóföldi növénytermesztés területén, az innováció gyorsítása és az új technológiák bemutatásának alapjául szolgáló referencia üzemek létesítése érdekében, összhangban „A környezet védelmének és a vidék megőrzésének megfelelő mezőgazdasági termelési módszerek alkalmazásáról és támogatásáról” szóló EU 2078/92 számú EGK Tanácsi rendelet előírásaival.
2. Támogatás igényelhető
A piacképes, magas minőségi szintet elérő mezőgazdasági termékek környezetkímélő technológiával történő előállítását szolgáló új, korszerû termelőeszközök beszerzéséhez.
3. Támogatásban nem részesíthető
A kizárólag termelési szint fokozására irányuló fejlesztés (termelés-intenzifikációs program), illetve a pályázat elfogadása előtt megkezdett beruházás.
4. A támogatás mértéke
Az új, mezőgazdasági gépek, technológiai berendezések vételárának maximum 20 %-os mértékû végleges fejlesztési célú juttatás nyújtása, melynek összege pályázónként legfeljebb 10.000.000,-Ft lehet.
5. A támogatás igénybevételének feltételei
A támogatás felhasználásával olyan fejlesztési programok valósíthatók meg, amelyek az adott gazdasági egység talajmûvelési rendszerének agrárkörnyezetgazdálkodási szempontból történő, javító hatású átalakítását célozzák. Különös tekintettel az alábbi területekre:
- az egészséges környezet feltételeinek megőrzése, és biztosítása a mezőgazdasági folyamatokban,
- a lételemnek tekintett természeti erőforrásokkal (föld, víz, levegő) való takarékos, és értékvédő gazdálkodás,
- a gazdasági fejlődés és a környezet harmonikus, az ésszerû környezet-igénybevételre és a minimális környezetkárosításra törekvő viszonyának megvalósítása.
A végleges fejlesztési célú juttatás a költségvetési támogatásoktól függetlenül és azokkal összevontan is igénybe vehető.
6. A pályázat benyújtására jogosultak
A felszámolási, vagy végrehajtási eljárás alatt nem álló egyéni vállalkozók, valamint a személyi jövedelemadóról szóló, többször módosított 1995. évi CXVII. törvény szerint mezőgazdasági őstermelői igazolvánnyal rendelkező magánszemélyek, szövetkezetek és jogi személyiségû, vagy jogi személyiség nélküli gazdasági társaságok (továbbiakban együtt: gazdálkodók), ha:
a., előző évi árbevételükben a mezőgazdasági tevékenységből származó árbevétel az 50 %-os mértéket meghaladja.
Új vállalkozásoknak, szövetkezéseknek alapításuk évében ezt a feltételt nem kell teljesíteniük abban az esetben, ha nyilatkoznak arról, hogy a következő évben ennek a feltételnek is eleget tesznek.
b., vállalják, hogy eredményeikről évente beszámolnak és együttmûködnek a kutatás-fejlesztési programokban.
c., a regisztrációs kötelezettségüknek eleget tettek.
7. A pályázat tartalmi követelményei
A pályázatot az alábbi tartalommal kell elkészíteni:
a. a vállalkozás azonosító adatai;
b. üzleti terv, amelynek a következőket kell magában foglalni: eredményterv,
mérlegterv (a számviteli előírások szerint), cash-flow kimutatás a fejlesztést követő 1 éves időtartamra, pénzügyi kimutatások, szöveges gazdálkodási terv).
c. a pályázat tárgyát képező fejlesztések ismertetése (különös tekintettel a fejlesztés agrár-környezetgazdálkodási, környezetvédelmi vonatkozásaira), a fejlesztés költségeinek részletezése, forrásainak megoszlása és a felhasználás ütemezése.
d. A gazdálkodó nyilatkozatai.
8. A pályázatok benyújtásának helye és ideje
Egy igénylő csak egy pályázatot nyújthat be. A pályázatok 7 példányban, folyamatosan – legkésőbb 2002. június 30. napjáig – nyújthatók be az alábbi címre:
Nyugat-Magyarországi Egyetem Mezőgazdaságtudományi Kar
Termeléstechnikai és Munkaszervezéstani Tanszék 9200. Mosonmagyaróvár, Vár 2.
A borítékon fel kell tüntetni „Technológiafejlesztési pályázat”. A benyújtási határidő elmulasztása jogvesztő.
9. A pályázatok elbírálásának rendje
A benyújtott pályázatokat az EURO-ÖKO FARM PROJEKT Mûszaki Fejlesztési Bizottsága bírálja el. A Bizottság hiányos kérelem esetén egy alkalommal hiánypótlásra kéri fel a pályázót.
A Mûszaki Fejlesztési Bizottság az egyes pályázatok értékelése során döntését különösen a következőkre figyelemmel hozza meg:
- a technológiai váltás környezetkímélő jellege;
- a gazdálkodás stabilitásának és jövedelmezőségének várható alakulása;
- a termesztéstechnológia változtatására irányuló tervek megalapozottsága.
A rendelkezésre álló támogatási keret forráshiánya esetén a pályázat befogadása felfüggeszthető, visszautasítható. A már beadott pályázatok versenyeztethetők, rangsorolhatók, elbírálásuk felfüggeszthető. Azonos adottságú pályázók esetén a pályázati anyagok Mûszaki Fejlesztési Bizottsághoz történő beérkezésének időrendje a meghatározó. A pályázati feltételek teljesítése nem jelent jogosultságot a fejlesztési támogatás összegének igénybe vételére. A pályázatok elfogadásáról vagy elutasításáról az iratanyag beadását követő 60 napon belül értesíti az EURO-ÖKO FARM PROJEKT a pályázót. A pályázat elfogadásáról szóló kiértesítést követően kerülhet sor az eszközfejlesztés lebonyolítására, a támogatási szerződés aláírására.
10. A támogatás elszámolása
A támogatás felhasználásának elszámolása a Projekttel kötött támogatási szerződésben foglalt előírásoknak megfelelően történik, a számlák és az előírt egyéb dokumentumok becsatolásával.
11. A támogatás rendeltetéstől eltérő
felhasználásának következményei
Jogosulatlanul igénybe vett támogatásnak minősül:
- a fejlesztésnek adott céltól eltérő rendeltetésû megvalósítása,
- a támogatási feltételek nem teljesítése, vagy csak részleges teljesítése.
A jogosulatlanul igénybe vett támogatást a támogatási szerződésben foglaltak szerint vissza kell fizetni.
12. További információk
Díjmentes technológia-fejlesztés előbírálati adatlapok igényelhetők, valamint a pályázattal kapcsolatban érdeklődni lehet az alábbi címen és telefonszámon:
EURO-ÖKO FARM PROJEKT
Országos Koordinációs Központ
9200. Mosonmagyaróvár, Kossuth u.99.
Tel.: 96/213-788.
Kelt: Mosonmagyaróvár, 2001. szeptember 10.