Köztudott, hogy a magyar állattenyésztés legnagyobb hitelezője a takarmányipar, amely komoly kockázatokat vállal a megnövekedett és egyre nehezebben behajtható kintlévőségei miatt. Becslések szerint a takarmányipar mintegy 30–40 Mrd forint folyamatos hitellel finanszírozza az állattenyésztést. Az ipar éves szinten közel 4 millió tonna takarmánykeveréket értékesít átlagos 90 napos fizetési határidő mellett. Az iparág számára a fordított adózás bevezetése a piac fehéredése mellett igen komoly finanszírozási segítséget is jelentett volna, amivel a cégek kalkuláltak is a 2013. évi költségvetésükben.
A szója, napraforgó és repcedara piacán az áfacsalások száma drasztikusan megnőtt az elmúlt évben. Csak a szójadara piacán 100 ezer tonnára becsülik az áfacsalásban érintett áru forgalmát, aminek értéke több mint 10 Mrd forint.
A piac szereplői sérelmezik, hogy erről a döntésről az utolsó pillanatban és kizárólag a sajtóból értesültek, ami komoly bizonytalanságot tartott fent a tekintetben, hogy április 1-től milyen áfatörvény lesz hatályos. Adótörvény ilyen rövid határidőn belüli változtatására még nem volt példa, ezért a piacon káosz alakulhat ki április első heteiben.
Jó lett volna időben megismeri a bizottsági elutasítás indokait és a magyar kormány álláspontját ebben az iparágat igen súlyosan érintő ügyben, ami segíthetett volna a piac szereplőinek a döntés feldolgozásában, elfogadásában és a felkészülésben.
Ez továbbra is súlyos, megoldásra váró probléma marad, a kormány nem adhatja fel korábbi szándékát, mindent el kell, hogy kövessen a fordított áfa bevezetése érdekében. Amennyiben ez a technikai megoldás nem lesz járható út, az egyedüli megoldás a drasztikus áfacsökkentés marad.