2024. november 2. szombat Achilles

Hogyan alakult az agrárvállalkozók tavalyi éve, és mit várhatunk 2012-tõl?

Agro Napló

A múlt évi kedvező folyamatok a kettős könyvvitelt vezető mezőgazdasági vállalkozások 2011. évi várható eredmény alakulásában is visszatükröződnek, amelyet bizonyít az is, hogy az agrárvállalkozások adózás előtti eredménye tavaly jelentősen növekedett az előző esztendőhöz képest – hangsúlyozta Szabó István, aki hozzátette, az idén január közepétől induló 2011-es területalapú támogatások második részletének kifizetése is tovább erősítette az agrárvállalkozók betétesi pozícióját. Az idei évre igen magas takarmányárakat prognosztizálnak, ami a szerencsésebb növénytermesztőknek továbbra is előnyös, de a kedvezőtlenebb területeken gazdálkodóknál akár veszteségek is keletkezhetnek. Az viszont egyértelmûen megállapítható, hogy a magas takarmányárak erősen befolyásolják az állattartók és az élelmiszeripar jövőbeni pénzügyi helyzetét, ami finanszírozási igény oldalon is megmutatkozhat. A kérdés az, hogy a magas takarmányárakat milyen mértékben tudják érvényesíteni a saját árazásukban.

Milyen egyéb tényező befolyásolja még az agrárvállalkozók pénzügyi helyzetét 2012-ben?

A takarmányárakon kívül az agrárvállalkozók pénzügyi helyzetére a fordított áfa bevezetése is hatással lehet. A termelési lánc első szereplőinek a 2012. július 1-jén bevezetett fordított áfa likviditási gondot okozhat, mivel a termeléshez szükséges input anyagokért áfával növelt árat kell fizetniük, miközben a megtermelt árut nettó áron értékesítik, és így áfa-visszaigénylő pozícióba kerülnek.

Számít-e a bank a finanszírozási igény növekedésére?

Betakarítási időszakban természetesen a közraktári finanszírozás iránti igény emelkedésére számítunk. Emellett az OTP Bank az agrárvállalkozások beruházási kedvének növelése érdekében júliusban elindította az OTP Európa Vállalati Beruházási Hitelprogramot, mely jelentős segítséget nyújthat a beruházások élénkítésében, valamint a jelenleg futó agrárpályázatoknál a projektek sikeres megvalósítását is elősegítheti. A Hitelprogram keretében 100 milliárd forint hosszúlejáratú forrás áll a vállalkozások rendelkezésére. Egy vállalkozás 50 millió forinttól akár 4 milliárd forintig pályázhat beruházási hitelre. Jelentős támogatást biztosíthat a vállalkozások számára a 40 mrd Ft keretösszegû állattartó telepek korszerûsítésére, valamint az 5 mrd Ft keretösszegû mezőgazdasági termékek értéknövelésére kiírt támogatási program is. Így a Hitelprogramnak és az említett pályázati lehetőségeknek köszönhetően az elkövetkező 1–1,5 évben hitelezési aktivitás növekedésére számítunk.

Mindemellett kiegészült az állattartók részére biztosított kedvezményes kamatozású MFB Agrár Forgóeszköz Hitelprogramja is, így az már tenyészállat vásárlásra is felhasználható.

 


Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Ezek változnak az adózásban 2020-tól

Ezek változnak az adózásban 2020-tól

Már novemberben elfogadta az Országgyűlés a 2020. évi adóváltozásokat tartalmazó törvényjavaslatot. Íme a legfontosabb változások röviden és érthetően...

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?