A mikotoxinok különböző penészgombák másodlagos anyagcsere termékei. Számunkra a szántóföldi penészek legfontosabb képviselői a Fuzárium-fajok az általuk termelt Dezoxinivalenol-lal (DON) és a Zearalenon-lal (ZON). Ezek a penészek képesek a különböző gabonákkal és kukoricával, de egyben a lucerna-, fû- vagy kukoricaszilázzsal is beraktározódni, és erre a szántóföldi penészekkel való fertőződésre sajnos nagyon kevés befolyásunk van.
Mekkora a bendő detoxikáló kapacitása?
A kérődzők bendője ugyan le tudja bontani a toxinokat, de csak bizonyos mértékben. A maradék, amely lebontatlanul továbbhalad, ugyanolyan immunszupresszív és májkárosító hatású (DON), vagy ösztrogén hatású (ZON), mint a sertések esetében. A toxinok lebonthatósága a bendőben 0 és 90% között van. A kísérletek szerint az Alfatoxinnak maximum 40%-a bontódik le a bendőben. A Zearalenont a bendőbaktériumok mintegy 90%-ban képesek lebontani, de a bontásból alfa-zearalenol képződik, amely tízszer nagyobb ösztrogén hatással rendelkezik, mint az eredeti toxin.
Fontos tényező a takarmány áthaladási ideje az emésztőrendszerben. Minél gyorsabb a passzázs a bendőben, a mikróbáknak annyival kevesebb ideje van a toxinokat lebontani. Egy több tápot tartalmazó takarmányadagban, amely gyorsabban halad át a bendőn, a mikotoxinokat nem lehet olyan hatékonyan lebontani. Ha még magasabb a táp aránya, akkor a tehén egy acidózis közeli állapotba kerülhet, így a toxinbontás még jobban csökken, mivel azok a baktériumok, amelyek a toxinok bontását végzik, pH 5,8 alatt elpusztulnak.
Az, hogy a toxinok végül mekkora hatást fejtenek ki, függ a tartási körülményektől, a stresszállapottól, a toxinok behatási idejétől és még sok tényezőtől.
Milyen hatásai vannak a toxinoknak a tehenekben?
A DON egyfelől gyengíti az immunrendszert, másfelől pedig a májat támadja. Mindkét hatás befolyásolja az általános egészségi állapotot, a vitalitást és végső soron a tejtermelést.
A BIOMIN több mint 20.000 állat bevonásával 100 tejelő telepről gyûjtötte be az adatokat a takarmányok toxinszintjéről és a termelési eredményekről. Azokon a telepeken, ahol a DON-szint 300 ppb körül mozgott, a tejtermelés átlagosan 2 kg-mal alacsonyabb volt, mint a toxinmentes telepeken, de a 100 ppb DON-szennyeződés is 1 liter feletti tejveszteséget mutatott.
A ZON az ösztrogén hatáson keresztül szaporodás-biológiai gondokat okoz. A tehenek hormonháztartásának felborulása vezethet a csendes ivarzáshoz, álivarzáshoz, vagy teljesen ki is maradhat az ivarzás. A következménye lehet rossz termékenyítési index, valamint megnövekszik a petefészekciszták előfordulásának az esélye.
Azok a frissfejős tehenek vannak a legjobban kitéve a toxinok károsító hatásainak, amelyeknek az ellés után amúgy is erős immunrendszerre lenne szükségük és azon kívül még magas tejtermelést is várunk tőlük. Számba kell még vennünk a kb. 400 ismert toxin egymással való kölcsönhatásait és így érthető, hogy a szarvasmarhák messze nem kivételek a toxinok károsító hatásai alól.
Tapasztalatok a Mycofix® Plus-szal tejelő teheneknél
1200 holstein-fríz tehenet etettek 400–600 ppb DON-t és 70–78 ppb ZON-t tartalmazó takarmánnyal és a kísérleti csoport Mycofix® Plust kapott. A toxinok inaktiválása által a tehenek átlagosan 2 kg/tehén/nappal több tejet termeltek, a takarmányfelvétel 0,4 kg-mal megnőtt és a takarmány-értékesítés is javult (1,39-ről 1,47 kg tej/kg tak.-ra). Kevesebb volt a szaporodás-biológiai probléma, kisebb volt a petefészekciszták előfordulási aránya és jobb volt a termékenyítési index is. Nem elhanyagolható adat azonban az sem, hogy gazdasági számítások alapján a Mycofix® Plus ára már 0,4 literrel több tej termelése esetén is megtérül!