Az egybegyûlteket Kádár Péter ügyvezető tájékoztatta cégünk első negyedévi teljesítményéről. Külön kitért az alapanyagpiac várható mozgásáról, a tovább dráguló árakról. Célunk változatlan: a folyamatosan korszerûsödő eljárásokra építő módszereinkkel jó minőségû takarmányok termelése. Az egyre dráguló alapanyagok miatt az ár-érték arányon folyó takarmánygyártás és -értékesítés a legnagyobb kihívásunk – hangzott el a bevezető előadásban.
Partnertalálkozónkon az energiahordozók közül az Omega-3 (N3) és az Omega-6 (N6) zsírsav volt a slágertéma. Ezek az egészségvédő (ún. funkcionális) élelmiszerek előállításában és a korszerû takarmányozásban egyre meghatározóbb szerepet játszanak.
A hatások
Omega-3: az acidózist, a nagy hozamú teheneknél gyakori zsírmáj-szindróma kialakulásának esélyét csökkenti, nő a fertilitás, az ivarzás hossza, javul a termékenyítés eredményessége, erősíti az immunrendszert és mindezek nyomában nőhet a tejtermelés.
Az Omega-6 által kiváltott kedvező energiamérleg hatására javul a takarmány tápanyag-összetétele, és – egyes vizsgálatok szerint – több, és magasabb fehérjetartalmú a tej, az ovuláció hamarabb következik be, kevesebb lesz a korai magzatelhalás.
Bár a kutatók még vitatkoznak egyik-másik előnyös hatásáról, az azonban biztos: meghatározóan fontos, különös figyelmet érdemlő energiahordozókról van szó.
Több Bábolna Takarmányban szerepelnek e zsírsavak
A B-vitamin-csoport laktációra kifejtett komplex hatásával foglalkozó előadásból kitûnt: sok még a kérdőjel. Például, hogy mennyi termelődik belőlük és hogyan szívódnak fel? Annyi azonban bizonyosnak tûnik, hogy a bendőben képződő vitamin – takarmányozással – kiegészítésre szorul. Egy megbízható amerikai vizsgálat szerint (Sacadura és munkatársai) a bendővédett B-vitaminok bevitelének egyre magasabb szerepe lesz.
A Bábolna Takarmány nagyigmándi laboratóriumában a B-vitamin-csoporttal is ígéretes eredmények születtek. A kísérleti gyártás megtörtént, kezdődhet az üzemi kipróbálás.
Amit eddig is tudtunk: a szaporodásbiológia gyakorlati sikere rengeteg apró – vagy inkább annak tûnő –, nagy szakértelmet kívánó mûveletsorból áll össze. Így csokorba szedve azonban sok információhoz jutottunk.
Kővágó Ignác, a Lakto Kft. tulajdonosa mutatta be a telep egyedülálló fejlesztéseit
A színvonalas előadások zárásaként a résztvevők között kisorsoltak egy szaporodás-biológiai telepfelmérő vizsgálatot, amelyet a Magyar-almási Agrár Zrt. képviseletében Domján István vehetett át. A sikeres partnertalálkozónk a Lakto Kft. dabasi szarvasmarhatelepének bemutatójával zárult.
Fehér-Wellesz