A megkötött támogatott növénybiztosítási szerződést meddig és hova kell elküldeni?
2012. július 30-ig a termelőknek meg kell küldeniük a megkötött biztosítási szerződés másolatát a megyei MVH kirendeltség részére. Amennyiben a szerződő fél nem a mezőgazdasági termelő, a biztosított az MVH által közleményben rendszeresített formanyomtatványon meghatalmazza a szerződő felet a biztosítási konstrukció megkötésére. A szerződő fél a meghatalmazásban kötelezettséget vállalhat a szerződés másolatának és a meghatalmazásnak a megküldésére.
Meddig lehet befizetni a támogatott növénybiztosítás díját?
A támogatott növénybiztosítás utolsó díjrészletének október 30-ig be kell érkeznie a biztosító felé. (A biztosító a díjigazolást november 15-ig nyújtja be az MVH felé.)
A növénybiztosítás befizetett díját kell-e az MVH felé igazolni a termelőnek?
A biztosítónak kell a díjigazolást november 15-ig benyújtania az MVH felé. A termelőknek a díj befizetésének igazolásával kapcsolatos teendője nincs az MVH felé.
Milyen mértékû volt a rendelkezésre álló 2,7 milliárdos támogatási keretre beérkezett támogatási igény?
A biztosítók eddigi visszajelzése alapján a támogatási keret nem lett kihasználva. A beérkezett igények nem érték el az 1 milliárdos értékhatárt.
Az Egységes kérelemben jelöltem a támogatott növénybiztosítási igényemet, azonban nem támogatott növénybiztosítást kötöttem. Milyen teendőm van?
Az Egységes kérelmet módosítani kell a W0122 adatváltozás bejelentő lapon. „Mezőgazdasági biztosítás díjához nyújtott támogatás” – kérdésre jelölje be a „nem” választ!
Milyen biztosításokra vetnek ki újabb adót?
A jövő évre tervezett biztosítási adó gyakorlatilag a beteg- és az életbiztosítások kivételével minden módozatot érintene. A kötelező felelősség-biztosítás 30%, a casco biztosítás 15%, míg a többi biztosítási módozat 10%-nyi adóval venné ki a részét. A törvényjavaslat alapján a kivetett adó alanyai maguk a biztosító társaságok lennének. A biztosítók ezeket a terheket várhatóan az ügyfelekre fogják majd hárítani. Ez drágulást fog eredményezni, tehát érdemes lesz átnézetni a biztosításokat!
Mi történik, ha nincs kötelező biztosításom? Megbüntetnek?
A közúti közlekedésben az elmúlt években jelentősen emelkedtek a kiróható büntetések összeghatárai. Éppen ezért nagyon fontos, hogy mindent a rendelkezéseknek megfelelően intézzünk. Fontos, hogy erre odafigyeljen, hiszen a bírság elérheti akár a 100 ezer forintot is. Arról nem is beszélve, hogy a kötelező biztosítás nélküli napokra a Mabisz fedezetlenségi díjat számol fel, mely többszöröse a rendes biztosítási díjnak. Az intézkedések elhúzódása a gépjármû forgalomból való kivonásával is járhat, ami további kellemetlenségeket, és pluszköltséget jelenthet mindenkinek. Ez ellen sajnos csak egyet lehet tenni, a biztosítás díját mindig időben befizeti még akkor is, amikor a biztosító adminisztrációs hiba miatt nem küld díjbekérőt vagy csekket.
Mire nyújt védelmet egy vagyonbiztosítás?
A vagyonbiztosítás a vállalkozás ideális védelme, hiszen igen szerteágazó esetekben biztosít fedezetet. A vagyonbiztosítások általánosságban a következő kockázatokra nyújtanak biztosítási védelmet:
- elemi károkra – robbanás, villámcsapás, vihar, árvíz, földrengés –, épületre zuhanó repülő tárgy által okozott kárra, jégverés vagy hónyomás esetére, elektromos áram által okozott tûz és villámcsapás másodlagos hatásakor.
- csőtörés és csőrepedés esetén is fizet,
- rablás, betörés ellen is biztosítva van, aki vagyonbiztosítást köt.
A felsorolt kockázatok kiegészítőkkel kiterjeszthetők, például üzemszünet miatt bekövetkezett káreseményekre, és a szállítmányokat is lehet biztosítani. A vagyonbiztosítás felelősségbiztosítással is kombinálható és üzemi balesetre is kiterjeszthető.
A saját telepen idegen készlet van. Ez biztosítható?
Idegen tulajdonú vagyontárgyak is biztosíthatók, mint lízingelt, vagy bérelt ingatlan és mûszaki berendezés, akár bérelt vagyontárgyakra is, de a kockázat kiterjeszthető egész beruházásokra, akár készpénzre is.
Van vagyonbiztosításom, de újabb eszközt vásároltam. Be kell jelentenem ezt a biztosítónak?
Amennyiben a biztosítási időszakon belül a vállalkozásnál vagyonváltozás következik be, azt a biztosító társaság felé jelezni kell, hiszen ez módosíthatja a biztosítási összeget, mely a kár kifizetése szempontjából igen fontos. Amennyiben az új eszközt nem jelentjük, és kár éri, a biztosító nem fogja az új eszközben bekövetkezett kárt megfizetni.
Hogyan érdemes meghatározni a vagyonbiztosításnál a biztosítandó vagyontárgyak értékeit? Mire biztosítsunk?
A vagyonbiztosításban a vagyontárgyakat célszerû új értéken meghatározni. Nem érdemes az avult értékkel számolni. A vagyontárgy biztosítási összegének meg kell egyeznie a vagyonbiztosítás szerződéskötés időpontjában érvényes új értékével (újrabeszerzési értékével).
Ha a biztosítási összeg a vagyontárgy értékénél kisebb, a biztosító a kárt olyan arányban köteles megtéríteni, ahogy a biztosítási összeg a vagyontárgy értékéhez aránylik. Figyelni kell arra is, hogy a vagyontárgy biztosítási összeg nem haladhatja meg a biztosított vagyontárgy valóságos értékét.
A vagyontárgy valóságos értékét meghaladó részében a biztosítási szerződés semmis, olyan, mintha meg sem kötötték volna. Ez azt jelenti, hogy a biztosítási esemény bekövetkezésekor a biztosító csak a valós értéket fogja megtéríteni. Ha a vagyontárgyat totálkár éri, akkor a biztosítók a kár bekövetkezésekor meghatározható új érték alapján állapítják meg a kártérítés összegét.
Amennyiben önnek is kérdése merül fel,
azt várjuk a szaktanacsadas@eurofarm.hu e-mail címen,
vagy a 06-96/213-788-as telefonszámon!
Kérjük, hogy e-mailben küldött kérdéseiknél,
a levél tárgyában tüntessék fel az „Agro Napló” kifejezést!