Õszi vetésû növényeink termésbiztonságának megalapozása

Agro Napló
Az eltérõ intenzitású búza és repce termesztéstechnológiák sikerességére különbözõ hatással vannak az egyes termelési tényezõk. Intenzív búzatermesztési technológiák alkalmazásával lényegesen mérsékelhetõ a környezeti tényezõk (pl. aszály) termésre gyakorolt negatív hatása, ugyanakkor megnõ a technológiai tényezõk közül a fajtaválasztás, a tápanyag-utánpótlás és a növényvédelem szerepe.  


 

 

A jó minőségû, fémzárolt vetőmag (pl. Midas, Pireneo) tehát önmagában nem elég, ha nem társul hozzá a szakszerûen megválasztott és végrehajtott agrotechnika. A búza harmonikus makro- (N, P, K), mezo- (Ca, Mg) és mikroelem (főként Cu) utánpótlást igényel. Habár a nitrogén döntő fontosságú tápelem, nagy termést és jó minőséget csak harmonikus, a termesztési célt és a fajta igényeit figyelembevevő NPK ellátás mellett lehet elérni. Ahogyan a mennyiségi, úgy a minőségi búzatermesztés szempontjából is fontos a nitrogén hatóanyag megosztása, és az első adag őszi kijuttatása a bokrosodás kezdetéig.



Ha gabonalegyek, gabonatripsz, vírusvektor levéltetvek vagy gabonakabócák őszi rovarkártétele fenyegeti az éppen kelő, bokrosodó állományt, a szükséges védekezést (pl. Kaiso EG) a kártevők betelepülésének időpontjára célszerû időzíteni. A korai gyomkonkurencia kiiktatása céljából, a megfelelő őszi és kora tavaszi bokrosodás érdekében javasolt az intenzív gabonaállományok őszi gyomirtása (pl. Mezzo vagy Mezzo + Lentipur). Meleg, fülledt időjárási körülmények között már ősszel felszaporodik a lisztharmat, és kora tavaszra erősen fertőzheti az állományt. A kórokozóra érzékeny, intenzív búzafajtákban esetenként szükségessé válhat a betegség elleni korai állományvédekezés (pl. Mystic vagy Mystic Pro) is.



A felsorolt növényvédelmi célú kezelések összevonásával nem csak a tábla talajállapotát óvjuk, hanem a pénztárcánkat is kíméljük. Ez a repce termesztéstechnológiai elemeire ugyanúgy igaz, mint a búza esetében.



A hazai klímán termesztett repcefajták és hibridek hozamát alapvetően meghatározó tényezők a termőhely, a tenyészidőszak időjárása és az alkalmazott termesztéstechnológia. A termőhely adottságainak megfelelő fajta vagy hibrid kiválasztása, az optimális tőszám és vetésidő meghatározása, a kiegyensúlyozott tápanyag-ellátás, a gyommentesen tartott, betegségektől és kártevőktől mentes növényállomány elengedhetetlen elemei a sikeres repcetermesztésnek.



Az egyre szélsőségesebb időjárás miatt hol az enyhe ősz, hol a kemény tél teszi próbára növényeinket. Amennyiben hosszan tartó, enyhe és csapadékos ősz következik, a repce már az ősz folyamán szárba indulhat, ami a kifagyás esélyét ugrásszerûen megnöveli. A repce biztonságos átteleléséhez szükséges a 8–10 leveles tőlevélrózsás állapot, a 25–30 centiméteres gyökérhosszúság és az 1 centiméteres gyökérnyak vastagság. Az állomány szárba indulásának szabályozása ezért – a többi technológiai elem mellett – szintén kulcskérdés.



A növekedésszabályozó anyagok őszi használatával a repce termesztése biztonságosabbá tehető. Regulátor hatású készítményekkel a növény föld feletti részének növekedése visszafogható, ugyanakkor a gyökér vastagsága és mérete jelentős mértékben növelhető. Ezáltal csökkenthető a téli fagykár kockázata.



A repce 4–6 leveles fejlettségénél kipermetezett növekedésszabályozó készítmények hatására nemcsak a télállóság javul, hanem tavasszal több oldalhajtás is képződik. Az oldalhajtások számának növekedésével növekszik a becőszám, így a termés mennyisége emelkedik.



Amennyiben gombaölő hatással rendelkező regulátort (pl. Mystic) használunk, az őszi állománypermetezéssel a repce gombabetegségei ellen is védekezhetünk.



A repcedarázs kora ősszel megjelenő álhernyói a szikleveles, vagy néhány lombleveles növényeken táplálkoznak. Védekezni ellenük a fiatal lárvák megjelenésekor, a repce fejlődését még nem veszélyeztető, alacsony kártételi szintnél javasolt (pl. Kaiso EG).



Persze, a fenti technológia szakszerû végrehajtása esetén is okozhat néha meglepetést az extrém időjárás. Az évjárat hatása azonban intenzív búza- és repcetermesztés esetén mérsékelhető, így a termésátlagok kiegyenlítettebbek. Ehhez kínál a Nufarm nemcsak növényvédelmi megoldásokat, hanem vetőmagot is.

Salamon György



Nufarm Hungária Kft.

www.nufarm.hu

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Mi alapján válasszak repcét?

Mi alapján válasszak repcét?

Mi segítünk Önnek! Tájékozódjon a Repcefajta-ajánlati körkép + Növényvédelmi és tápanyagtippek című kiadványunkból

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?