Tapasztalatok a szántóföldrõl

Agro Napló
Az egymenetes magágykészítés-vetés gépeinek létjogosultsága már bizonyított, de hogyan is alakul mindez a gyakorlatban? Az Agro Napló arra volt kíváncsi, hogy az egyes gyártók által forgalmazott egymenetes gépekrõl hogyan vélekednek maguk a felhasználók. Az általuk elmondottakból a következõket jegyeztük le:  

Vranyák Róbert 450 ha területen gazdálkodik. Gépparkjuk bővítését egy Lemken Saphir + Zirkon 8 forgóborona-vetőgép kombinációjával valósították meg. Nem véletlenül esett a választásuk a 3 méter munkaszélességû gépre – a technológia bevezetéséhez ugyanis az emelkedő üzemanyagárak figyelembevétele mellett az egy menetben történő magágykészítés, vetés és visszatömörítés adta munkaidő-megtakarítás is hozzájárult.



A Lemken gépekkel egyébként is jó tapasztalataik vannak: teljes megelégedettséggel használják gépparkjuk korábbi tagjait – egy 5 fejes váltvaforgató ekét és a 4 méteres munkaszélességû nehézkultivátort. Legutóbbi gépválasztásukban az is segített, hogy már korábban módjuk volt a gyakorlati tapasztalat megszerzésére. Gazdatársuk ugyanis szintén rendelkezik egy Lemken Saphir + Zirkon 8 típusú gépkombinációval, – illetve 2008-ban őszi búza bérbe vetést is végeztettek a géppel, amely 6 t/ha terméseredményt eredményezett a számukra.



Az új gépkombinációt eddig egy szezonban használták, mintegy 250 ha területen. Ez a gép egyaránt alkalmas apró magvak és kalászosok vetésére, vagyis minden fajta magra használható. A kivetett mennyiség fokozatmentesen állítható 0,5–500 kg között.

A közel 2 tonna önsúlyú masina az 1100 literes feltöltött magtartállyal bő 3 tonnának felel meg, üzemeltetéséhez legalább 150–160 Le teljesítményû traktor szükséges. Vranyák Róberték egy 190 Le-s erőgépet használnak – így számításaik szerint (10 órás mûszakkal, napi 15 ha vetett területtel) a beállítástól és a talajviszonytól függően 12–15 liter körüli fogyasztási adattal kalkulálhatnak.



Bár az időjárási tényezőkkel is számolni kell, tévhit, hogy forgóboronás eszközzel nem lehet magas nedvességtartalmú talajon dolgozni. Ennek igazolása, hogy 2010-ben őszi munkák alkalmával búzát vetettek a Saphir + Zirkon kombinációval, és terméseredményük belvizes területek mellett 5 t/ha volt.

 


 

 



Máté János családi gazdálkodó 500 ha területet mûvel. Középkötött talajú gazdaságukban tavaly ősszel mintegy 320 ha területet vetettek be Horsch Pronto 4 DC gépükkel – búzát és repcét 120-120 ha-on, árpát 80 ha-on. A Pronto öt évvel ezelőtti megvásárlásánál a korábbi gyakorlati tapasztalataikon, illetve a bemutatók alkalmával látottakon kívül az ár volt a döntő számukra. Az immáron fél évtizedes használat után teljes megelégedéssel nyilatkozik a gépről, amelynek vetésmélysége egyenletes, a magkijuttatása pontos. Mindez egyszerûen végrehajtható beállítások mellett valósul meg, mert a kalibrálás mechanikusan végezhető, a további mûveletek pedig (vagyis a vetőgép leforgatása) a traktorfülkében elhelyezett Horsch Drill Manager monitor segítségével történik. Az üzemeltetést egy 300 LE-s Fendt 930-as traktorral végzik, és a mért 13–16 km/h munkasebességüket a monitor szerint akár 22 km/h-ra is növelhették volna.

 


 

 







A Simon Kft. összességében 2900 ha területen dolgozik. Simon Lászlóék 2009-ben egy előzetes felmérés céljából összességében közel 30 ha területre vetettek őszi búzát az Amazone által biztosított 6 méter munkaszélességû, nagy teljesítményû Amazone Cirrus Special géppel. Repce tarlóhántás után, egy multitiller alkalmazását követően kezdték meg a vetést. Tapasztalataik pozitívak voltak – ugyanis a duplasoros Catros tárcsaelemek jó magágyat készítettek elő egy száraz nyári időszakot követően is. Ráadásul ez a tábla adta a legmagasabb termést a rossz talajviszonyok ellenére is.



A gép további előnye ugyanakkor, hogy pontos és gyors (10–15 km/h) vetési sebességet tett lehetővé. A gyártónak ezzel a típussal olyan gépkombinációt sikerült létrehoznia, amely még szélsőséges körülmények között is jó magágyat hoz létre. Tapasztalataikra alapozva bátran ajánlják gazdatársaiknak ezt a gépet.

 


 

 

Kapcsolódó cikk: A kombinált magágykészítés-vetés technológiái és gépei

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Őszi teendőnk: a gyeptelepítés

Őszi teendőnk: a gyeptelepítés

Az idei év első felében ritkán tapasztalt hosszúságú aszály volt jellemző, ami megviselt minden szántóföldi növénykultúrát. Ennek ellenére nagyon sok...

ProfiBio – hagyományosan

ProfiBio – hagyományosan

Érdekes időben élünk. Lehet, hogy a mezőgazdaság az elmúlt 60–70 évben nem változott annyit, mint manapság és amennyit a közeljövőben változnia kell....

Őszi teendőnk: a gyeptelepítés

Őszi teendőnk: a gyeptelepítés

Az idei év első felében ritkán tapasztalt hosszúságú aszály volt jellemző, ami megviselt minden szántóföldi növénykultúrát. Ennek ellenére nagyon sok...

Őszi teendőnk: a gyeptelepítés

Őszi teendőnk: a gyeptelepítés

Az idei év első felében ritkán tapasztalt hosszúságú aszály volt jellemző, ami megviselt minden szántóföldi növénykultúrát. Ennek ellenére nagyon sok...

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?