A vetésváltás jelentõsége a hazai kukoricatermesztésben

Agro Napló
Az okszerû vetésváltás, a kedvezõ elõvetemény hatás kihasználása a jövõben egyre jobban felértékelõdik, mivel nagymértékben meghatározza a termesztés biztonságát és hatékonyságát.  







Az elővetemény hatással van a kórokozók, kártevők elszaporodására, a gyomosodás mértékére. A különböző növények eltérő mértékben veszik igénybe a talaj hasznos vízkészletét, amit a klímaváltozás, az időjárási szélsőségek növekedése miatt, az egyre nagyobb vízhiány miatt fontos figyelembe venni.



A szántóföldi növények közül, pl. legkisebb a vízigénye a borsónak, az őszi búzának (átlagban 400 mm), közepes a kukoricának (FAO számtól függően 450–550 mm), nagy vízigényû a burgonya, cukorrépa (550–600 mm), míg legnagyobb vízigényû a lucerna (650–700 mm).



Az okszerû vetésváltásban kedvező lehet, hogy pl. a hüvelyes növények a talajt N-ben gazdagítják, a kalászosoknak jó a gyomelnyomó képességük stb. A kukoricát korábban részleges monokultúrában is lehetett termeszteni, azonban 1992-ben Jugoszláviában megjelent az amerikai kukoricabogár és lárvája, ami rendkívül nagy kárt okozott. Az imágó a kukorica bibéjét károsítja – hiányos megtermékenyülést okozva–, lárvája viszont a kukorica gyökerét teszi tönkre. Ez a melegigényes kártevő 2000-től Magyarországon is megjelent és azóta jelentősen növelte a termesztés költségét, hiszen az ellene való védekezés csak komplex módon hatékony. A lárva elleni legfontosabb védekezési mód a vetésváltás, mivel a lárva csak a kukorica gyökerén tud kifejlődni, azzal táplálkozik.



A védekezésnél speciális csávázás szükséges (pl. Poncho-val), fontos a talajfertőtlenítés (pl. Force 1,5 G-vel), a vetésváltás és az imágó elleni védekezés, mindez 25–30 ezer Ft/ha többletköltséget jelent. A legolcsóbb védekezés a lárva ellen a vetésváltás, de kérdés hogy ez megoldható-e Magyarországon? Hiszen a korábbi évtizedekhez viszonyítva csökken a termesztett növények száma, a vetésszerkezet egyre jobban leegyszerûsödik (1-2. ábra).

 


 



Amíg korábban pl. a pillangósvirágú és a hüvelyes növények aránya 15-16% volt a vetésszerkezetben, addig napjainkban az 5%-ot sem éri el, a gyökér és gumósnövények vetésterületi aránya 5-6% volt korábban, most 0,8%. A gabonafélék vetésterületi aránya napjainkban már a 73%-ot is meghaladja (2. ábra).

 


 



Magyarországon a talajadottság, a talajok típusa nagymértékben eltér.

A csernozjom talajok 16,1%-ban, a réti talajok 18,6%-ban, a barna erdőtalajok 34,5%-ban, a homoktalajok 9,8%-ban, szikes talajok 8,7%-ban, egyéb talajtípusok 12,3%-ban fordulnak elő (3. ábra).

 


 



Mivel a kukorica a talajjal szemben igényes, számára legalkalmasabbak a csernozjom talajok és a kedvezőbb adottságú réti talajok. A barna erdőtalajoknak csak a csernozjom dinamikájú változatánál célszerû vele foglalkozni, és a homoktalajok csak humuszban gazdagabb változatánál (1–1,2%). Szélsőséges talajokon a kukorica termesztése nem lehet hatékony.



Magyarországon a szántóterület 4,5 millió ha. Ha az edafikus (talaj) tényezők mellett a klimatikus tényezőket is figyelembe vesszük, az ország legészakibb részén a hőösszeg nem elégíti ki a kukorica igényét. Akkor kb. olyan 2,5–3 millió hektár az a terület, ahol viszonylag biztonságosan lehet kukoricát termeszteni.

A kukorica vetésterület Magyarországon az utóbbi években megközelítette az 1,3 millió ha-t, hiszen az árukukorica vetésterülete 1,2 millió hektár, a vetőmagtermesztés 25–30 ezer ha-on, a silókukorica-termesztés 70 ezer ha-on történik (4. ábra).

 


 



A kukorica teljes mértékû vetésváltásba iktatását nehezíti még a birtokméret is, hiszen 1990-től sok esetben egy-egy termelő csak néhány ha-os területtel rendelkezik, ahol nehéz megfelelő vetésváltást kialakítani.

Ha a kukoricát teljes mértékben vetésváltásba akarnánk iktatni, akkor a jelenlegi vetésterületét kb. 300–400 ezer ha-ral csökkenteni kellene. Ilyen érv mellett szólhatna, hogy az állatállományunk lecsökkent, a növénytermesztés:állattenyésztés aránya jelenleg kedvezőtlen 60:40%, viszont a kukorica vetésterületének csökkentése ellen szól, hogy a jövőben a kukorica ipari célú felhasználása (pl. invertcukor, bioetanol stb.) egyre nagyobb szerepet fog kapni.

A fenti érveket mérlegelve marad a kényszerhelyzet, nevezetesen, hogy a kukoricát kénytelenek vagyunk önmaga után is termeszteni, viszont a monokultúrás termesztést feltétlenül kerülni kell, mert a növekvő vízhiány és az amerikai kukoricabogár és lárvája okozta kártétel a termés mellett a termésbiztonságot is csökkenti, a termesztés költségét viszont jelentősen növeli. A legnagyobb termést borsó–őszi búza–kukorica trikultúrában, őszi búza után értük el (5. ábra).

 


 

 



A vetésváltás, az elővetemény az NPK mûtrágyaigényt is befolyásolja. Kedvező vetésváltás esetén (borsó-őszi búza-kukorica) őszi búza után már N 50-60 P2O5 45, K2O 55 kg/ha hatóanyaggal elértük a legnagyobb termést, míg kukorica elővetemény után N 30-40, monokultúrában N 50-60 kg/ha-ral nagyobb mûtrágya hatóanyagra volt szükség hasonló terméseredmény eléréséhez (táblázat).

 


 



Mindezeket a szempontokat figyelembe véve, a kukoricát – ahol csak lehetséges – vetésváltásba kell iktatni, vagy a kukoricát az őszi búzához hasonlóan maximum csak egyszer-kétszer termesszük önmaga után.



dr. Sárvári Mihály, Boros Beáta

A cikk szerzője: Dr. Sárvári Mihály

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Napraforgó – a betegségek tárháza

Napraforgó – a betegségek tárháza

A napraforgó-termesztés egyik kulcsfontosságú része a növények gombák elleni védelme. Ez egy komplex feladat, amelynél figyelembe kell venni az elővet...

Napraforgó – a betegségek tárháza

Napraforgó – a betegségek tárháza

A napraforgó-termesztés egyik kulcsfontosságú része a növények gombák elleni védelme. Ez egy komplex feladat, amelynél figyelembe kell venni az elővet...

BMR (Brown Mid Rib) típusú silócirok

BMR (Brown Mid Rib) típusú silócirok

Az új típusú silócirok hibridekkel pár év alatt megváltoztattuk az általános növénytermesztési és állattenyésztési véleményt, hogy a cirok csak seprűn...

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?