Az országos búza eredményeket tekintve volt már jobb búzás év, igaz ennél sokkal rosszabb is. Az pedig egy másik tény, hogy az árakat tekintve, volt már ennél jobb évünk is. A jelenlegi búza árak ebben az évben jelentős különbségeket (erre eddig nem igen volt példa) mutatnak a különböző minőség kategóriákban, illetve a durum búza esetében (+20%) is. Ezek a tények a minőségi búzák relatíve kedvezőbb helyzetét, piacosságát eredményezték, ami az elkövetkezendő vetések előtt az átgondoltabb fajtaválasztást, a potenciálisan jobb minőségi lehetőséget adó fajták előtérbe való kerülését motiválhatja.
Igaz, hogy 2009-ben a termesztési eredményekből inkább azt láthattuk, hogy sok esetben a földrajzi értelembe vett termőhely és az ott uralkodó időjárási viszonyok (szárazság, időben jött csapadék, esetenként a későn jött esők) hatása nagyobb volt, mint maga a fajta; de a nagy átlagokat tekintve, a kiváló vagy jó minőségû, abiotikus stresszekkel szemben toleránsabb fajták, lényegesen kedvezőbb, piacosabb mutatókat hoztak.
Kiváló és jó minőséget, relatíve kedvezőbb termést sok termelő a GK Békés és GK Csillag esetében könyvelhetett el. A körülményekhez képest, az esetek többségében nem okozott csalódást és versenyképes volt a GK Kalász, GK Petur, és javító minőségû GK Ati is, míg a lokálisan még kisebb területeken termesztésben lévő GK Hunyad, GK Szala és a korai GK Fény és Garaboly is megállta a helyét.
A durum búzák minősége és önmagukhoz illetve környezetükhöz képest is átlagos hozamokat produkáltak (3,8 t/ha), de a felvásárlási áraik illetve a biztos piaci háttér jogosan felértékelte pozíciójukat.
Beke Béla