A Szent István Egyetem Növénytermesztési és Biomassza-hasznosítási Bemutató Központ valójában az egyetem növénytermesztési tangazdasága. A 140 hektáron mûködő bemutató gazdaság alapvetően három fontos feladatot lát el.
Elsősorban természetesen az oktatáshoz kapcsolódó gyakorlati képzés számára biztosít helyet. Másrészt a kutatás színteréül szolgál, hiszen itt zajlik az innováció, az új megoldások kidolgozása. A kutatás nem csak az oktatással összefüggő feladat, hanem szoros együttmûködés is a vállalati partnerekkel. Minden egyes kutatási feladat témája vállalkozói, céges partnerekkel egyeztetett – akár állami támogatású, akár cég részéről érkező a megbízás. Ezek olyan gyakorlatorientált kutatások, amelyek haszna várhatóan a közeljövőre datálódik, ezért nagy az érdeklődés az elméleti és gyakorlati szakemberek részéről egyaránt. Vonatkozik ez a növénytermesztés valamennyi technológiai elemére: a biológiai alapokra (fajtákra), a tápanyagellátásra, a talajmûvelésre, a növényvédelemre, valamint az utóbbi években kiemelt kutatási témaként az energetikai célú növénytermesztésre. Így a lágy- és fás szárú energianövények termesztése, a bio-üzemanyagok előállítása, illetve az ahhoz alapanyagul szolgáló növények és technológiai fejlesztések jelentik a programot. A kutatási célok meghatározása egyeztetett, gyakorlatorientált – emiatt az érdeklődés is igen nagy a témát illetően. A jelenleg zajló több, mint 30 kísérlet hátterében nagyrészt vállalkozói partnerek állnak konzorciumi formában, és egyetemi hallgatók, doktoranduszok, valamint kutató kollégák végzik azokat.
Harmadik jelentős szerep a szaktanácsadásban való részvétel, amely részben önként vállalt feladat. Évről évre több ezer érdeklődőt regisztrálnak, az elmúlt esztendőben számuk meghaladta a négyezret.
A szántóföldi növénytermesztés témakörében ma hazánk egyik legnagyobb és legátfogóbb területe, ahol a kísérleti parcellák megtekinthetők – az érdeklődők pedig az ország különböző részeiből érkeznek.
Két nagy rendezvényük egyike a júniusi Gazdanap, ahol a területi kísérletek bemutatásán túl az aktualitás témaköre kapja a főszerepet: idén az adott időszak szántóföldi növényeinek bemutatása és a szántóföldi öntözés.
A Gödöllői Ősz szeptemberi rendezvénye – amely eredetileg még regionális program volt –, az ismertségnek és elismertségnek köszönhetően mára az ország minden területéről, sőt külföldről is vonzza a több száz vendéget.
Agro Napló a rendezvény médiatámogatója. Program letölthető a www.agronaplo.hu/esemenyek/504 weboldalról.
A XII. Gödöllői Gazdanap kiemelt partnere a DuPont Magyarország Kft. Ahogy azt Rácz István marketing igazgatótól megtudtuk, fontosnak tartják a rendezvényeken való je-lenlétet, hiszen a gyakorlati bemutatók jelentik számukra termékeik valódi megismertetését a gazdákkal, a felhasználókkal. A Gödöllő-szárítópusztai programon is – mint a hason-ló, gyakorlati tapasztalatok megismertetését lehetővé tevő rendezvényeken – növényvédelmi termékpalet-tájuk újdonságait mutatják be.
A szakemberek és minden érdeklődő számára a szántóföldeken bizonyítva van mód leginkább hitelesen méltatni az alkalmazott szereket, technológiákat. A DuPont a szántóföldi, zöldség-, szőlő- és gyümölcskultúrák számára kínálja növényvédő szereinek széles skáláját. Itt említjük meg, hogy a cég kis kiszerelésû termékeket is forgalomba hozott a közelmúltban, valamint szélesítette termékpalettáját és megjelent ampullás méretû termékeivel is.
A Profikomp Kft. a biológiailag bontható hulladékok kezelésével és megújuló energiaforrásokkal foglalkozik. Dr. Alexa László ügyvezető igazgatótól, mint a rendezvény egyik közremûködő cégének vezetőjétől megtudtuk, vállalkozásuk több ponton kapcsolódik a Szent István Egyetem Növénytermesztési Tanüzeméhez.
Egyrészt a termésnövelő anyagok, különböző szerves komposztok felhasználása vonatkozásában vannak közös kutatásfejlesztési munkáik, másrészt a fás szárú energetikai célú ültetvények tekintetében. Folyamatban vannak jelenleg is közös kutatásaik, így a szerves termésnövelő anyagok, komposztok felhasználását illetően – milyen mennyiségben, illetve milyen technológiával kijuttatva optimális az a különböző kultúrákban és milyen módon lehet azt a legszakszerûbben hasznosítani. A fás szárú ültetvények közül pedig az energiafûz vonatkozásában vannak együttmûködéseik. A cég egyébként is komoly hangsúlyt fektet a kutatás-fejlesztésre. Számos nemzetközi és hazai K+F projektben vesznek részt különböző egyetemekkel és kutatóintézetekkel együtt dolgozva.