A megállapodást aláíró felek célja, hogy a Kamara és tagjai, valamint az Alapítvány és a vele kapcsolatban álló pénzügyi intézmények, bankok és takarékszövetkezetek hatékonyan működjenek együtt az agrárágazat finanszírozásának és versenyképességének javítása érdekében.
A kormányzati szándékokkal egyezően hangsúlyos témának tekintik a felek az őstermelők és családi gazdaságok finanszírozási feltételeinek javítását. Az alapítvány ügyfeleinek 80%-a mikro méretű vállalkozás, 40%-a egyéni cégformában működő családi gazdálkodó és őstermelő, akik gyengébb fedezeti háttérrel rendelkeznek, mint a nagyobb cégek, hitelintézetekkel szembeni alkupozíciójuk nem elég erős és nem rendelkeznek kellően alapos ismeretekkel pénzügyi lehetőségeiket illetően. Ezért fontos, hogy a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara az Alapítvány segítségével a finanszírozási lehetőségekkel kapcsolatos információkat eljuttassa a mikro- és kisvállalkozásokhoz, hogy azok is megismerhessék és kiválaszthassák a számukra legkedvezőbb pénzügyi eszközöket és javuljon tárgyalási pozíciójuk.
„A NAK hálózatán keresztül igyekszünk megismertetni a kezességet, mint támogatási formát a vállalkozásokkal, és bővítjük a vállalkozások ismereteit az új, 2014-2020-as időszakra vonatkozó uniós és hazai támogatási lehetőségekről is. Az új ciklus pénzügyi eszközeinek célba juttatására is nagy hangsúlyt fektet a Kamara és számít az Alapítvány gyakorlati segítségére”- mondta Győrffy Balázs, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnöke.
Az agrárium támogatási lehetőségei más ágazatokhoz képest szigorúbban szabályozottak, a de minimis szabályokkal és a támogatás intenzitási korlátokkal a legtöbb fejlesztéseket megvalósító és hitelfelvevő vállalkozás találkozik működése során. Az Alapítvány kedvezményes díjú kezessége más kedvezményes hitelprogramokhoz hasonlóan állami támogatásnak minősül, így ezen kedvező lehetőségek csak azon vállalkozások számára elérhetőek, akik nem merítették ki támogatási keretüket.
„Az Alapítvány támogató küldetését követve vállalta, hogy ezen - kedvezményes kezességi díjra nem jogosult - agrárcégek számára alapítványi támogatást biztosít, amely a gyakorlatban azt jelenti, hogy kizárólag saját kockázatára nyújt számukra kezességet, és ügyleteik esetében lemond az állam által biztosított viszontgaranciáról. A NAK-kal fontos közös célunk, hogy olyan új pénzügyi eszközöket, megoldásokat dolgozzunk ki, amelyek segítik a következő évek mezőgazdasági beruházásainak megvalósulását”- mondta Herczegh András, az AVHGA ügyvezető igazgatója.
„Lényegesnek tartjuk továbbá, hogy az ágazatot érintő támogatási korlátok és adminisztratív akadályok enyhítésére is közös javaslatokat dolgozzunk ki a Kormány és az Európai Unió számára.” – tette hozzá Győrffy Balázs.
Az együttműködő szervezetek az AVHGA finanszírozási tapasztalataira alapozva, illetve a NAK széles szektorbeli beágyazottságára építve bíznak abban, hogy a szakmai konzultáció, az uniós programok és pénzügyi eszközök közös kialakítása illetve érdekképviseleti és ágazati kapcsolatrendszerük révén a vállalkozások segítségére lesznek.
A magyar agrártermelői és élelmiszeripari szektor gyakorlatilag valamennyi piaci szereplője – az őstermelőktől a gazdasági társaságokig – kötelezően tagjává váltak a 2013. március 28-án megalakult Nemzeti Agrárgazdasági Kamarának (NAK). A kamara feladata az agrár- és élelmiszerágazat hatékony képviselete, versenyképességének erősítése a tagoknak nyújtott szolgáltatások bővítésével.
Az Agrár-Vállalkozási Hitelgarancia Alapítvány 1991-es megalakulása óta non-profit szervezetként készfizető kezességvállalással segíti az agrár és vidéki mikro,- kis és közepes méretű vállalkozásokat. Az AVHGA több mint 150 pénzügyi intézménnyel áll kapcsolatban, így közel 2500 hitelintézeti fiókban juthatnak hozzá a vállalkozások a kezességhez. A kezesség kiegészítő fedezetet jelent banki hitelekhez, faktoring ügyletekhez, így annak bevonása a bankok kockázatának csökkentése révén javítja a vállalkozások hitelhez jutási feltételeit.