Arról tájékoztatott: a tejtermelők segítséget kaphatnak az uniótól exporttámogatásra és intervenciós felvásárlásra, továbbá több nemzeti intézkedést is hoztak annak érdekében, hogy a tejtermelők és -feldolgozók helyzete javuljon.
A szakállamtitkár a részletekről szólva elmondta: az uniós támogatások része az úgynevezett harmadik országokba irányuló tejtermék-kivitel segítése. Mindez a sovány tejporra, vajra és vajolajra vonatkozik. Erre az EU Bizottság január második felében meghozott rendelete ad módot. Továbbá a tejtermelők úgynevezett standard export-visszatérítést is kérhetnek az intervenciós felvásárlásra, amire március 1-jétől nyílik mód. Ez utóbbi esetben 109 ezer tonna sovány tejpor valamint 30 ezer tonna vaj intervenciós felvásárlására lehet pályázni.
A nemzeti intézkedéseket csokorba szedve Máhr András arról beszélt, hogy az idén a tejtermelők többek közt mentesülhetnek az úgynevezett szarvasmarha-levél és -útlevél költségeitől valamint a szarvasmarha füljelző előállítási költségeitől is. Lehetőség lesz emellett a szarvasmarhatartók számára arra is, hogy részesüljenek az állatbetegségek megelőzésére illetve azok leküzdésével kapcsolatban felmerülő költségek támogatásában.
A tejfogyasztás ösztönzése érdekében az iskolatej-programot is ki kívánják terjeszteni. Továbbá a tejfogyasztás növelése érdekében marketing programot is indítanak, amelynek a költsége 50–100 millió forint lehet. A legrászorultabbak pedig az úgynevezett élelmiszer-segélyprogram keretében – amelyet az unió is támogat – szintén tejet kapnak majd. Erre az idén mintegy 2,1 millió euró, azaz több, mint 500 millió forint áll rendelkezésre.
A tejfeldolgozók pedig az úgynevezett élelmiszer de minimis támogatásból is részesülhetnek. E támogatás részleteit a Tej Termékpálya Bizottság bevonásával készítik el.