Elsőként a Cankó 2000 Kft. növénytermesztési ágazatvezetőjével, Wunderli Jánossal (képünkön) beszélgettem, akik 1000 hektáron termesztenek KWS kukorica hibrideket.
– Kérlek mutasd be röviden a gazdaságot!
– Csorna mellett, Bogyoszlón gazdálkodunk 3000 ha-on. A talajok Aranykorona-értéke átlagosan 24. A vetésszerkezet megoszlása a következő: a kukorica 1000 ha, őszi búza 800 ha, őszi káposztarepce 300 ha, tavaszi árpa 200 ha, a többi lucerna és rét, legelő.
– Miért választottad a Koral-t?
– A Cankó 2000 Kft. állatállománya jelenleg 1050 tehén és azok szaporulata.A tehenészet biztosítja a mindennapi likviditás fedezését. Több szempont is szól a Koral mellett, amelyek a következőek:
1. A járvaszecskázó maximális kihasználtsága miatt gazdaságunkban korán kezdjük el a silózást.
2. Talajainknak nagyon jó a víztartó képessége, ebből adódóan nem kell félni a nyári aszályban a hirtelen felsüléstől.
3. A talajaink zöme erősen kötött, így augusztus végére, szeptember elejére be kell fejezni a silózást ahhoz, hogy október elején a silókukorica helyére őszi búzát tudjunk vetni.
– Mióta termeszted a KWS hibrideket?
A silókukorica vázát 2007-ig a Dante adta, amelyet ha jól emlékszem hét éven át termesztettünk.
– Mi a véleményed a Koral-ról?
A váltás Dante-ról Koral-ra pozitív eredményt jelentett. Habitusa alapján – széles, robosztus, felálló levelek – hatalmas zöldtömeg termésre képes. Szemtermését illetően az idei évben két hatalmas cső díszlett minden egyes növényen, így besilózva nagyon jó minőségû szilázst nyertünk, a hektáronkénti zöldtermés-hozam meghaladta a 30 tonnát. E termésmennyiség ugyan alul marad a késői silóhibridekéhez képest, de a szilázs energia-tartalma kimagasló! Egy intenzív tehenészetben csak minőségi tömegtakarmánnyal lehet jó eredményt elérni! Összességében nagyon meg voltam elégedve a Koral-lal!
– Hogy tervezed a jövő évet?
– A silókukorica vetésterülete hasonló nagyságú lesz, természetesen Koral.
– Köszönöm a beszélgetést, további sikeres gazdálkodást kívánok!
Az észak-dunántúli régión belül felkerestem egy másik gazdaságot, a Velencei tóhoz közeli Pusztaszabolcsi Agrár Zrt-t is.
Pusztaszabolcsi Agrár Zrt. főagronómusát, növényvédő mérnökét, Horváth Jenőt kérdeztem a 2008. évi silóhibrid választásról, annak eredményéről.
– Kérlek mutasd be a Pusztaszabolcsi Agrár Zrt-t!
– Cégünk 1650 ha-on gazdálkodik, hagyományos növénytermesztéssel és szarvasmarha tenyésztéssel foglalkozunk. A területünk átlag Aranykorona-értéke 30, jó minőségû réti eredetû vályogtalajok. Az Arany-féle kötöttség 30–40 közötti. A vetésszerkezet 650 ha őszi búzából, 225 ha őszi káposztarepcéből, 200 ha takarmány- kukoricából, 180 ha silókukoricából, 250 napraforgóból és 33 ha cukorrépából áll.
– A silókukorica termesztése hogy sikerült az idei évben?
– Silókukoricából 70 ha Koral-t vetettünk, sajnos az időjárás nem kedvezett, mivel 50%-os jégkár volt az adott területen, így nettó termése csak 24,4 tonna volt hektáronként. Tehenészetünk 600 tehénből és annak szaporulatából áll, az időjárás viszontagságai ellenére jó minőségû szilázst sikerült készítenünk!
– Hogy nézett ki a Koral, mik a személyes tapasztalataid?
– A Koral hatalmas zöldtermésre képes, robosztus silóhibrid, amelyen az idei évben minden növényen két hatalmas cső termett. Meglepő volt számomra, hogy majdnem tovább maradt zöld, mint a későbbi silóhibridek.
– Hogy tervezed a következő évet?
– Silókukorica területünk nagysága maradni fog, ebbe biztosan szerepelni fog hasonló nagyságrenddel a Koral, és reméljük az időjárás kegyesebb lesz hozzá jövőre!
– Köszönöm a beszélgetést, sikeres gazdálkodást kívánok!
– A KWS kínálatában található későbbi érésû silóhibridek: az idén bevezetésre kerülő KXA 7481 (FAO 480), a Karen (FAO 550) és a Krassus (FAO 570).
Minden kedves olvasónak jó egészséget és eredményekben gazdag sikeres új esztendőt kívánok!
Bősze Kolozs
Regionális értékesítési vezető
Győr-Moson-Sopron, Komárom-Esztergom, Fejér és Nyugat-Pest megye