Kukoricáink teljesítményének köszönhetően jelentősen megemelkedett a kereslet a Pioneer vetőmagok után, piaci részarányunk növekedett. 2008-ban a magyar kukoricatermelők a korábbi évek tapasztalatai alapján, még nagyobb számban választottak Pioneer hibrideket, ezzel vállalatunk továbbra is stabilan őrzi piacvezető helyét (1. ábra).
Az idei év időjárása a tavalyinál sokkal kedvezőbb volt a növénytermesztés, így a kukorica számára is. A fent vázolt előzmények után fokozott kíváncsisággal vártuk, vajon hogy szerepelnek az aszályos év bajnokai? Már a tenyészidőszak során látszott, hogy rekordvárakozásaink megalapozottak. Ezt követően pedig a betakarítások bizonyították, hogy az aszályban verhetetlen Pioneer hibridek az idei rekordterméseket hozó évjáratban is kiválóan teremnek.
Tisztelt termelő: az elkövetkezendő időszakban Ön sokféle adattal fog találkozni, amelyek azt bizonygatják, hogy az adott hibrid vagy fajtatulajdonos a legjobb.
Felmerül a kérdés: „Hogyan igazodjak el ebben a dzsungelben? Kinek higgyek?”
Először is önmagának – ha saját fajtasort állított be, ez alapján tudja a legjobb döntést meghozni.
Másodszor azoknak az Ön környezetében beállított termelői kísérleteknek, melyeket az Ön által is ismert termelő, ismert körülmények között állított be. Külön előnye, ha a betakarítási bemutatón Ön is ott volt.
Harmadsorban, véleményünk szerint van egy jó módszer, amellyel ki lehet szûrni a megtévesztő információkat: az adott hibrid teljesítményét, pozícióját hasonlítsuk össze a független szervezetek – Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal (MgSzH), Gabonatermelők Országos Szövetsége (GOSZ), Vetőmag Szövetség Szakmaközi Szervezet és Terméktanács (VSZT), forgalmazók – által beállított kísérletekben mutatott teljesítményével. Ha azt látjuk, hogy egy adott hibridről a fajtatulajdonos vagy más szervezet által festett kép nem követi a fenti független kísérletekben látható trendet, akkor kezdjünk el komolyan kételkedni. A tavalyi év során találkoztunk ilyen publikációkkal, sajnos az idén is lesznek minden bizonnyal kereskedelmi érdekeket kiszolgáló eredmények, publikációk.
A Pioneer hibridek 2008-as szereplését több oldalról mutatjuk be. Először a saját ISO minőség biztosítású kísérletekben mutatott teljesítményüket ismertetjük, kapcsolva hozzá a hivatalos eredményeket. Ezután az úgynevezett harmadik fél (forgalmazók, meghatározó gazdaságok) által beállított kísérletek eredményeinek összesítését mutatjuk meg melyek mint majd látni fogjuk, ugyanarra a következtetésre jutnak.
A 2. ábrán a Pioneer 38 helyszínen beállított nagyüzemi kísérleteinek eredményei láthatóak. Ezen a 38 helyszínen elvetésre került 3 nagy, zsákszámban értékesített meghatározó versenytárs hibrid is, ezeket csak a hivatalos FAO számukkal jelöltük.
Az érésidőnek megfelelő sorban végig haladva nézzük meg mely hibridek szerepeltek kiemelkedően.
A FAO 300-as csoport elején nagyon jó teljesítményt mutat a PR38A79 és az új P9400. Mindkét hibrid őszi kalászosok kiváló előveteménye.
• A PR38A79 két eltérő évjáratban is jobb eredményt produkált, mint az éréscsoport elején található versenytárs hibridek.
• A P9400 tenyészidejében a legjobb termés-víz arányt nyújtotta 2008-ban. Az MgSzH hivatalos vizsgálataiban 11,5%-kal múlta felül a sztenderd fajtákat 2007-ben, bizonyítva, hogy aszályos körülmények között nagyon jól megállja a helyét.
A FAO 300-as éréscsoport termésbajnoka a PR37N01 (FAO 380), az első helyen szerepelt minden összehasonlításban, ahol csak el lett vetve. A tavalyi aszályos évben sem talált legyőzőre. A hibrid a 2008-as évben már nagy területen mutatkozott be a köztermesztésben is, termesztői rekordokról számoltak be országszerte. Hogy jobban megvilágítsuk mit is jelent ennél a hibridnél a termésbiztonság és rekordtermés, nézzük meg hivatalos eredményeit is a független vizsgálatokban:
• 2006 MgSzH fajtajelöltek vizsgálata, FAO 300-as csoport, 1. helyezett: PR37N01,
• 2007 Hivatalos (VSZT-GOSZ) Posztregisztrációs kísérletek, FAO 300-as csoport, 1. helyezett: PR37N01,
• 2008 Termelők és vetőmag-forgalmazók által beállított kísérletek, 1. helyezett: PR37N01 (4. ábra).
Ez a hibrid az elkövetkező évek meghatározó FAO 300-as kukoricája lesz, a vetéstervből kihagyni nem szabad!
PR37Y12 – FAO 390. Az N01-gyel fej-fej mellett szerepel az élen a FAO 300-as csoportban. A 2007-es aszályos évben már a köztermesztésben bizonyította aszálytûrő képességét, megbízhatóságát. Az idei évben rekord termőképessége mellett kiváló vízleadásáról is bizonyságot tett.
PR37F73 – FAO 410. Több éve szerepel a köztermesztésben, aszályos és csapadékos évben egyaránt jól teljesít. Rendkívül jó alkalmazkodóképességû, a gyengébb termőhelyeken is megállja a helyét.
PR36V52 – FAO 430. A tavalyi aszályos évben az MgSzH fajtajelöltek kísérletében éréscsoportjában abszolút első helyezett volt, 1400 kg-mal, 20%-kal múlta felül a sztenderd fajták átlagát (3. ábra). 2008-ban nagyüzemi kísérletekben kiemelkedő terméssel és gyors vízleadással mutatkozott be Önöknek.
PR35F38 – FAO 510. Termésben abszolút első, a kísérleti sorokban szinte mindig tőle jönnek a legnagyobb termések. Ki kell hangsúlyozni kiváló vízleadását, melynek köszönhetően késői FAO 400-as kukoricákhoz hasonló vízzel takarítható be.
A korábbi években már bevett gyakorlattá vált, hogy meghatározó gazdaságok, kereskedő vállalatok egymás mellé vetik el a különböző nemesítők hibridjeit. Ezek az úgynevezett harmadik fél által beállított kísérletek, melyeket kitáblázva láthattunk az ország számos pontján. A betakarításokon valamennyi résztvevő fajtatulajdonos képviselteti magát, az eredmények pedig nyilvánosak. 2008-ban 60 helyszín adataiból tudtunk elemzéseket készíteni. A két fő éréscsoport – FAO 300 és FAO 400 – esetében sok hely átlagában tudunk összehasonlítást bemutatni a versenytárs hibridekkel. Az adatok nagy száma garancia arra, hogy az egyes helyszínek esetleges hibái ne befolyásolják az átlagokat, így a kapott eredmények megbízhatóak. Más oldalról az üzemi parcellaméret és a helyszínek nagy száma biztosítja azt is, hogy a köztermesztésben, az ország minden területén egyenletesen jól szereplő hibridekről alkothassanak Önök is képet. A Pioneer hibridek fölénye a gyakorlatban tapasztaltakkal, a szántóföldi eredményekkel egybehangzóan itt is megmutatkozik.
A 4. ábrán 36 olyan helyszínek átlagai szerepelnek, ahol egymás mellé kerültek a Pioneer és versenytársának FAO 300-as hibridjei.
A diagramon a PR37N01 és PR37Y12 vezető pozícióját már megszokhattuk a FAO 300-as csoportban. Ugyanezt láttuk tavaly is a nagyüzemi fajtasorokban, az államilag elismert hibridek posztregisztrációs kísérleteiben, és ugyanezt mutatják a Pioneer saját kísérletei. Az igazi bizonyíték azonban az Önök beszámolói. 2008-ban a szántóföldi gyakorlatban is az N01 és az Y12 rekordterméseiről beszélnek ebben az éréscsoportban.
Az 5. ábrán a harmadik fél által beállított kísérletek FAO 400-as hibridjei és a PR35F38 eredményei láthatóak. 17 olyan helyszín volt, ahol a diagramon látható hibridek és a PR35F38 együtt szerepeltek. A PR36V52, új FAO 430-as hibrid kimagasló eredményt produkált. A 3. ábra adatai, azaz a hivatalos MgSzH eredmények ezzel is teljes mértékben megegyeznek, ott is a PR36V52 volt az első helyezett 2007-ben!
Hibridjeink a 2007-es aszálytûrést próbára tevő év után idén, a jó kukoricás évben kiemelkedő termőképességükkel bizonyították, hogy a Pioneer idén is jó választás volt. A Pioneer hibridjei évtizedek óta bizonyítanak. Amikor Pioneer kukoricát választ, termésbiztonságot és rekord termőképességet kap.
Fábián László termékmenedzser