2024. december 27. péntek János

Õszi búza szántóföldi kísérletek eredményei, 2008

Agro Napló
A Linzer Agro Trade Hungary Kft. évek óta végez szántóföldi kísérleteket annak érdekében, hogy tápanyagellátási kérdésekben munkatársaink a lehetõ legjobb szaktanácsot tudják adni a termelõknek. Kísérleteinket a neves hazai agráregyetemekkel, valamint magángazdaságokkal együttmûködésben végezzük.      

 



Ebben a cikkben az őszi búza kísérletek közül a karcagi és a keszthelyi eredményeket szeretnénk bemutatni.



A Debreceni Egyetem AMTC Karcagi Kutató Intézettel közösen beállított kísérlet célja a csak nitrogénnel, illetve a 2:1 arányban nitrogénnel és foszforral történő trágyázás terméseredményre gyakorolt hatásának összehasonlítása volt. A kísérletet idén másodszor állítottuk be. Az idei adatokat az 1. ábra tartalmazza.

 

 


 

 

Az 1. kezelés volt a kontroll, ami a tenyészidőszakban egyáltalán nem kapott mûtrágyát. A 2. kezelésben LINZER NAC (27N+12,5CaO) termékünket alkalmaztuk kétszeri megosztásban. Ősszel 120 kg/ha, tavasszal pedig 215 kg/ha dózist juttattunk ki, így értük el a 90 kg/ha N hatóanyag-mennyiséget. A 3. kezelésben LINZER MAX  (18/25/0+2S+Zn) NP mûtrágyánkat használtuk alaptrágyaként 180 kg/ha dózisban, fejtrágyázásra pedig a LINZER NAC-t (27N+12,5CaO) alkalmaztuk, 215 kg/ha adagban. Így a 3. kezelés összesen 90 kg/ha N hatóanyagot, és 45 kg/ha foszfor hatóanyagot kapott, eleget téve a búza által igényelt 2:1 tápanyagarány feltételének. Az ábrán látható, hogy a mûtrágyázás a kontrollhoz képest 0,8–1,1 tonna terméstöbbletet hozott. A kísérlet eredményei is alátámasztják, hogy a búza meghálálja a 2:1 N/P tápanyagarány alkalmazását. A karcagi kísérletben a 3. kezelés idén 300 kg többlettermést hozott a csak nitrogénnel trágyázott parcella eredményéhez képest. A tavalyi évben ez a különbség meghaladta a fél tonnát. Eredményeink alapján a hajdúsági területeken még jó tápanyag-ellátottság mellett is javasoljuk tehát a LINZER MAX és LINZER NAC termékeinket. A magas foszfortartalmú LINZER MAX termékünk káliummal jól ellátott területeken kiválóan alkalmazható az őszi búza alaptrágyázására.

 

A Pannon Egyetem Georgikon Mező-gazdaságtudományi Karával közösen beállított keszthelyi kísérlet célja annak vizsgálata volt, hogy a különböző nitrogén-, foszfor- és káliumadagokra milyen mértékû termésmennyiség-növekedéssel reagál az őszi búza. Az idei eredményeket a 2. ábra mutatja.

 

 


 

 

Az 1. kezelés itt is a kontroll volt. A 2. kezelésben ősszel 270 kg/ha LINZER STAR-t (15/15/15+3S+Zn) juttattunk ki, tavasszal pedig fejtrágyaként LINZER NAC-t (27N+12,5CaO), 300 kg/ha dózisban. Így ebben a kezelésben összesen 120 kg/ha nitrogén, 40 kg/ha foszfor, és 40 kg/ha kálium hatóanyagot adtunk ki. A 3. kezelésben a mûtrágyaadagokat megemeltük úgy, hogy az összesen kiadott hatóanyag-mennyiség 150 kg/ha nitrogén, 50 kg/ha foszfor és 50 kg/ha kálium legyen. Így ősszel alaptrágyaként 330 kg/ha LINZER STAR-t használtunk, tavasszal fejtrágyaként pedig 370 kg/ha LINZER NAC-t juttattunk ki. A 2. ábrán látszik, hogy a növények kiváló mûtrágya-reakciót mutattak, a kontrollhoz képest a többlettermés 4,5–5 tonna volt. A 3. kezelésben a magasabb N-, P- és K-szint további fél tonna termésnövekedést eredményezett, és ez még a valamivel magasabb mûtrágyaköltségek mellett is gazdaságosnak bizonyult. A Keszthely környéki termelőknek tehát 120–150 kg/ha N hatóanyag kijuttatását javasoljuk. Az őszi alaptrágyázás során mindenképpen indokolt az NPK mûtrágyák használata, különösen az olyan talajokon, amelyek foszfor- és kálium-ellátottsága közepes, vagy annál gyengébb.





További kísérleteink eredményei megtalálhatók a www.linzerware.com honlapon.

Termékeinkkel kapcsolatos kérdéseivel forduljon bizalommal értékesítő kollégáinkhoz!



Vári Rita

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Mit kér a búza ősszel?

Mit kér a búza ősszel?

Az őszi búza a kukorica mellett hazánk legfontosabb gabonanövénye. Termesztése különösen szélsőséges időjárási körülmények között komoly odafigyelést,...

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?