Az idei évben két Diabrotica-rezisztens fajtajelölt vizsgálata kezdődött meg a magyarországi hiatalos fajtakísérletekben. A Saaten-Union Hungária Kft. lehetőséget teremtett arra, hogy az újságírók és szakemberek saját szemûkkel győződjenek meg a fejlesztési eredményekről és arról, hogy hogyan végzik a rezisztencia-nemesítésüket természetes fertőzési viszonyok között.
Európai és nemzetközi piacon a rezisztens kukorica
Az európai kukoricatermelő területek az Egyesült Államok kukoricatermelő területének körülbelül 30%-át teszik ki. A hûvösebb éghajlati viszonyoknak köszönhetően Európában sokkal több silókukoricát termesztenek. Mivel az 1990-es évektől az amerikai kukoricabogár fokozatosan terjed egész Európában, különösen azok a területek veszélyeztetettek, ahol a monokultúrában termesztett kukorica aránya magas. A kukoricatermesztés (legyen az szemes, siló vagy energetikai célú) magasszintû jövedelmezőségének fenntartásához egyéb megoldások mellett szükségszerûvé vált olyan rezisztens kukorica hibridek kifejlesztése, melyek magas hozamot biztosítanak fertőzött körülmények között is. Az Egyesült Államokban a kukoricabogár lárvája ellen géntechnológiai módszerrel módosított hibridekkel védekeznek egyre szélesebb körben. Az európai termelők azonban joggal bízhatnak abban, hogy a kontinensen tevékenykedő kukoricanemesítő cégek nagyobb száma, és az amerikaihoz viszonyított szélesebb genetikai változatosság miatt hatékony és az európai piac számára is elfogadható megoldásokat tud kínálni a nemesítés. Az első rezisztens hibridek megjelenése a leginkább fertőzött régiókban várható, mire a ny-európai területeken is gazdasági kártétel szintjére emelkedik a fertőzés, már készen állhatnak az ottani régióra adaptált hibridek is.
Hasonló jellegû fejlesztésekre jó példaként említhető a cukorrépa földeket elárasztó Rhizomania-fertőzés, mely hasonló reakciókat váltott ki a szakemberek, a nemesítő cégek és a termelők körében a 80-as és 90-es években. Miután a nemesítők hagyományos nemesítési technikákkal kifejlesztettek erre a betegségre toleráns fajtákat, a szakma ajánlásával ezek a fajták gyorsan a köztermesztés részévé váltak a termelők teljes megelégedésére. Ez azt mutatja, hogy a mezőgazdaságban résztvevő partnerek összefogása és közös munkája olyan eredményt hozhat, mely szélesebb genetikai bázisból kiindulva új, rezisztens hibridekkel bővíti a kukoricabogár elleni védekezés eszköztárát.
A SWS GBR kukoricanemesítő programja
A Südwestdeutsche Saatzucht kukoricanemesítése programja hosszú múltra tekint vissza, indulása a múlt évszázad első évtizedére datálható. 1997 óta a Saaten-Union három tulajdonosának (SWS, Nordsaat, Strube) kukoricanemesítő programja egyesítve, az SWS GbR neve és irányítása alatt folyik az európai területek speciális földrajzi fekvéséhez és a különböző éréscsoportokhoz alkalmazkodva. Az előállított hibrideket egy több mint 90 helyből álló, Európa legfontosabb termőterületeit lefedő kísérleti hálózatban vizsgálják, lehetőséget teremtve a helyi feltételekhez legjobban alkalmazkodó, és a speciális hasznosítási irányoknak legmegfelelőbb hibridek szelekciójára.
Az SWS három éve speciális értékelési rendszerben vizsgálja az igen korai (FAO 150-220) hibrideket, különös tekintettel a holland, az angol és dán piac által támasztott magas emészthetőségi kritériumokra. Közel 80 új fajtajelöltet tesztelnek minden évben a francia és német piac szemes- és siló-szegmense számára, de észak-európai célországok részére is folyik hibridek előállítása. Különösen hangsúlyossá vált a közép- és kelet-európai piacot megcélzó termékfejlesztés, melyben a nagyobb termőképesség, a koraiság és gyors vízleadás nemesítési célok a meghatározók. Ezen fejlesztések bázisa a magyarországi nemesítő-állomás.
Az SWS nemesítő programját különböző tudományterületek kulcstechnológiái segítik, mint például a dihaploid technológiára alapozott beltenyésztett vonal előállítás - évente rutinszerûen három generációt betakarítva - az online, infra-spektroszkópos (NIRS) technológia minőségi paraméterek vizsgálatához (szem és siló), a molekuláris marker technológia, illetve modellező, és szimulációs szoftverek használata a nemesítési programok hatékonyságának növeléséhez. A terméshozamra és a minőségre irányuló nemesítés mellett az SWS különös figyelmet fordít a természetes ellenálló képességgel rendelkező fajták nemesítésére, különös tekintettel az amerikai kukoricabogárra.
Nemesítési program védhet meg a kukoricabogártól
Az SWS GbR a 90-es évek elején alakította ki rezisztencia nemesítési programját együttmûködésben egy amerikai partnerrel. A vizsgálatok kezdetben az Egyesült Államokban folytak, majd – a magyarországi fertőzés számottevő megjelenése után az agronómiai tulajdonságok fejlesztése mellett párhuzamosan Magyarországra is átkerültek a rezisztencia vizsgálatok. 2002-óta vizsgálnak szülővonalakat és hibrideket Magyarországon természetes fertőzési körülmények között. Az elmúlt 5 évben kidolgozták a vizsgálati módszerüket, mely alapján értékelik a dőlések, a gyökérkártétel valamint a termés-teljesítmény értékeit. A kísérletekhez vetésforgó nélküli kukoricaföldeket használnak, ezeken a területeken nyomon követik a rajzást az adott évi fertőzés mértékének megállapítása és a következő évi fertőzés nagyságának előrejelzése érdekében (monitoring). A szántóföldeken a fertőzés sohasem homogén, mindig vannak úgynevezett „forró pontok”, ahol extrém nagy károk jelentkeznek. Ennek kiküszöbölésére évente legalább 4 kísérleti helyszínre és helyenként 4-8 ismétlésre van szükség. A vizsgálatok során éves szinten 15-20.000 gyökér értékelésére kerül sor. 2008-ban, mintegy 12 hektáron folynak kukorica bogár elleni rezisztencia kísérletek, értékelésükre az idei évtől már az új rendszerû IOWA skála szerint kerül sor.
Az első „kész” rezisztens hibridet 2005-ben vizsgálták, ez csak gombaölőszeres csávázással nyolcszor kisebb mértékben dőlt meg, mint a kontroll fajta rovarölőszeres csávázással, de az agronómiai tulajdonságai nem voltak megfelelőek. 2007-ben olyan új hibrideket szelektáltak, melyek az eddigieknél jobb rezisztencia és jobb agronómiai tulajdonságokat mutattak. Ezekből kettő a hivatalos fajtaminősítő kísérletekbe is bejelentésre került. A vizsgálatok során 7 helyen a hagyományos kísérleti rendszerben, illetve 5 fertőzött területen vizsgálják a jelöltek rezisztencia- és teljesítmény tulajdonságait a hivatalos összehasonlító fajtákkal összevetve.
A következő időszak feladatai közé tartozik a természetes rezisztencia mechanizmusának pontosabb megismerése, a rezisztencia gének helyének meghatározása a genomban. Tovább folytatódnak a többhelyes szántóföldi fejlesztései kísérletek Magyarországon és az USA-ban, valamint további hibridek szelekciójára kerül sor nemcsak a magyar, de további európai országok termőterületei számára.
EU: Elfogadták az állatjóléti jelentést
Az Európai Parlament ülésén elfogadták a gazdasági állatok jólétére vonatkozó jelentést, melyet a COPA-COGECA (az európai termelők és termelői szervez...