Évelõ pillangósok és füves társítások telepítése

Agro Napló
Az évelõ pillangósok és füves társításaik egyrésze a szántóföldi tömegtakarmány termesztésben és a talajtermékenység fenntartásában fontos.

Másrészük olyan természetes és mesterséges gyepalkotó, amelyek funkciója nem merül ki a takarmánygazdálkodásban betöltött szereppel (mûtárgyak-, védmûvek állagmegóvása, jóléti- és sportcélok, talajvédelem, élőhely biztosítás, tájképi attraktivitás).

Összes területünkről csak becsléseink vannak. A szántóterületből mintegy 200 ezer hektárral részesednek, legelő és rét együttesen alig haladja meg az 1 millió hektárt. A nem mezőgazdasági gyepes területeink mintegy 250–300 ezer hektárra becsülhetők.

A továbbiakban az elsődlegesen takarmánytermesztést szolgáló pillangósoknál és társításaiknál maradva állapotukkal és a telepítés alapjaival foglalkozunk. A téma aktualitását igazolja, hogy cikkünk írásával egyidőben a terület legkiválóbb szakemberei készülnek a magyar gyepgazdálkodás elmúlt 50 évét értékelő konferenciára (Gödöllő – SZIE, 2007. 03. 09.).

Ami a terület- és állapotváltozásokat illeti, legalábbis az elmúlt 20 évről nem sok jót lehet elmondani. A XX. század 80-as éveinek közepén még volt 500 000 hektár évelő pillangósunk és 1,2–1,3 millió hektár rét és legelő, a mainál 30–40%-kal több hozammal sokkal jobb minőséggel. A romlás okait sokáig lehetne sorolni, de ezek mind visszavezethetők mezőgazdaságunk rossz szerkezetû árukibocsátására, a támogatások csökkenésére, a termelési kockázatokat növelő, távlati célokat nélkülöző „tûzoltó” agrárpolitikára.

Ami a szóbanforgó növényfajok és társításaik jövőjét illeti, az sok mindentől függ, többek között:

• a kérődzők állatlétszámának változásától,

• a természetszerû állattartás előtérbe kerülésétől,

• a fizetőképes kereslet növekedésétől a jobb minőségû állati termékek iránt,

• export lehetőségeink alakulásától.

Az évelő pillangósok és füves társításaik a szántón, réteken, legelőkön adják a legjobb minőségû tömegtakarmányt, mégsem számolhatunk területük bővülésével. A növénytermesztés szerkezet változásával minden valószínûség szerint számolni kell, de ez növekedést csak az erdő és az ún. „energianövények” esetében hoz. A kérődzők jó minőségû, fehérjében gazdag tömegtakarmányát még nagyobb állatlétszámnak is meg lehet termelni a jelenlegi 1,3 millió hektáron. Ehhez az első lépést a szakszerû telepítéssel tehetjük meg. A telepítés több mûvelet (alaptrágyázás, gyökér- és vetőágykészítés és a vetés) összefoglaló elnevezése minden évelő kultúra létesítésének. Jelentőségét az adja, hogy a sikeresen telepített növényállomány képes még jelentős későbbi agronómiai hibákat is elviselni, de a rossz telepítés hátrányai semmilyen agrotechnikai eljárással nem küszöbölhetők ki.

Évelő pillangósok és füves társításaik telepítési alapelvei szántóterületen

A telepítést megelőző forgatásos mélymûvelés nem nélkülözhető, többek között azért nem, mert ezzel a mûvelettel juttatható az aktív gyökérzónába a PK tartalékoló v. alaptrágya.

A kb. 2–3 cm-es vetőágynak rög- és pormentesnek kell lenni, a kombinált eszközzel kialakított aprómorzsás felszínt hengerrel zárjuk. Vetni csak talajlakó kártevőktől mentesített talajba szabad.

A vetés ideje III.–IV. hó, vagy nyár vége (IX. hó 15-ig). A tavaszi biztosabb, a nyár végi, kora őszi vetés kockázata öntözéssel mérsékelhető. A vetőágy előkészítéssel a felszíni rétegbe kevert NP starter

(N30-40 P40-50) a kezdeti fejlődést jelentősen gyorsítja. A trágyaadagokat az akkreditált laborban végzett talajvizsgálatokra és a tervezett életteljesítményre kell tervezni. Vetésre a gabona sorvetőgépek és a szórvavető gépek egyaránt megfelelők, a füves társításokhoz az utóbbiak jobbak. Az évelő pillangósokat 2,5–3,0 cm mélyre vethetjük, a fûmagoknál egy, maximum az 1,5 cm-t kell tartani.

A pillangós füves társítások vetését két menetben végezzük, először a pillangós kerüljön a földbe, majd föléje keresztben a fûfaj.

A vetést mindig hengerrel zárjuk. Szántóra többnyire két komponensû keveréket célszerû vetni. A vetést mindig a szegélyvetéssel kezdjük.Kerüljük a takaró-, vagy védőnövények telepítését, csak kivételesen alkalmazzuk eróziónak, deflációnak kitett területeken. A vöröshere és a baltacím jobban elviselik a takarónövényt, mint a lucerna. Száraz, sekély termőrétegû meszes talajokra telepítsünk baltacímot, vagy tarka koronafürtöt. Ez különösen indokolt lejtős területeken. Félszáraz, üdébb területeken a lucerna versenytárs nélküli. Üde, semleges, enyhén meszes talajokra tervezzük a vörösherét. A lucerna, a baltacím jól társítható száraz viszonyok között magyar rozsnokkal, vagy csomós ebirrel. Jobb vízellátottságú területeken a réti komócsin, a réti csenkesz, vagy az angol perje lehet a társnövény. Ami a vetendő csíraszámot illeti a 3. táblázat nyújt tájékoztató adatokat a tiszta telepítés esetére. Társításokban a pillangós csíraszáma kb. 40%-kal, a fûfajé 15–25%-kal csökkenthető.


A gyeptelepítés alapelvei kaszálónak, legelőnek

Amennyiben mûvelési ág változtatással a szántó egy részén kívánunk kaszálót, legelőt létesíteni, úgy az alapmûvelés és az alaptrágyázás elvei megegyeznek az előzőekben vázoltakkal.

A leromlott, csökkent hozamú, rossz minőségû gyep (a hozam 2 t/ha szénaérték alatti) felújítása történhet felülvetéssel, vagy a feltörést követő újratelepítéssel. A felülvetés olcsóbb, de a legtöbbször nem szüntethetők meg a leromlás okai: tápanyag-hiány, a talaj rossz vízgazdálkodása, erős vegetatív szaporodású gyomok stb., így kedvező esetben is csak rövid távú javulás remélhető. A régi telepített, vagy ősgyep feltörése, újratelepítése drágább, nagyobb szakértelmet és kockázatot jelent, gyakran a tervezett fajok (fajtáik) vetőmagja nehezen szerezhető be, a termőre fordulás lassúbb. Ezt a módszert választva mindenképpen érdemes szaktanácsadót igénybe venni. Sikeres telepítés, okszerû használat és ápolás mellett viszont az új gyep 2–3 évtizedig is jól funkcionál.

A telepítés kockázata nagymértékben csökkenthető, ha a következő ismeretekkel rendelkezünk:

• csapadékviszonyok, legalább havi bontásban 70%-os valószínûséggel,

• alapvető talajtulajdonságok, különös tekintettel a vízgazdálkodásra (az aktuális vízkészlet fontosabb, mint a talaj típusa),

• a tervezett növényfajok agrobotanikai, fiziológiai tulajdonságai, kompetíciós „viselkedésük” (elnyomóképesség),

• domborzati viszonyok,

• közeli ősgyepek értékesebb fû- és pillangós fajai,

• legelő telepítésénél a tervezett állatfajok és korcsoportjai, legeltetési módszerek és terhelés.

A régi gyep feltörését legjobb már májusban megkezdeni. Javasolható az ún. Kemenesy módszer. A vetőágy előkészítés még alaposabb, többszöri kombinátorozást és azt követő hengerezést igényel, mint a szántón létesített füveshere.

A telepíteni kívánt fûfajok száma lehetőleg legyen 4–5, pillangósból 1-2 faj elegendő. A társítás vetőmag keverékének összeállításánál kellő mértékben (legelő, kaszáló) legyenek képviselve a lazabokrú, tarackos fûfajok, indás, bokros pillangósok. A hasznosítás módjának megfelelő arányok a tudományos eredmények és a tapasztalatok szerint a következők:

A vetőmag keverék összeállításánál a kompetíciós képességet és a tisztavetés csíraszám ajánlást (1., 2. táblázatok) kell összhangba hozni. Mégpedig úgy, hogy az erős elnyomóképességû fajok csíraszámát csökkentsük, a kevésbé versenyképesekét növeljük, akár a tisztavetésre javasolt mértékig is összességükben. Általában üde fekvésben 30–35 kg/ha, szárazabb viszonyok között 40–45 kg vetőmag igénnyel számolhatunk. Napjainkban egyre gyakrabban találkozunk kereskedelmi vetőmag keverékkel. Ez az esetek többségében az adott szituációban módosítást, kiegészítést igényel a fajokat és a csíraszámokat illetően. A telepítés legkényelmesebb mûvelete a vetés. Idejét illetően, a többség a nyár végét tartja jobbnak (aug. közepétől szeptember derekáig). Fő érvük, hogy a fûfajok jarovizációs igénye maradék nélkül teljesül és a következő év már teljes hozamú lesz. A kifogástalan, aprómorzsás, tömörödött, hengerbe hagyott vetőágyba („cipőtalp próba”) 1,0–1,5 cm mélyre kell vetni. Gyeptelepítésre a szórvavető gépek alkalmasabbak. A vetést feltétlenül hengerrel zárjuk.


 


Felhasznált irodalom:

1. Lőrincz J. (szerk.): Gyeptermesztés és –hasznosítás. Mg-i Kiadó, 1978. Budapest

2. Gyepgazdálkodásunk helyzete és kilátásai. Debreceni Gyepgazdálkodási Napok

17. Debrecen, 2001.

3. Antal J. (szerk.) Növénytermesztéstan 2. Mezőgazda Kiadó, 2005.

4. Barcsák Z., Kertész I.: Gazdaságos gyeptermesztés és hasznosítás. Mezőgaz

dasági Kiadó, 1986.

A cikk szerzője: Dr. Késmárki István

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
ProfiBio – hagyományosan

ProfiBio – hagyományosan

Érdekes időben élünk. Lehet, hogy a mezőgazdaság az elmúlt 60–70 évben nem változott annyit, mint manapság és amennyit a közeljövőben változnia kell....

Őszi teendőnk: a gyeptelepítés

Őszi teendőnk: a gyeptelepítés

Az idei év első felében ritkán tapasztalt hosszúságú aszály volt jellemző, ami megviselt minden szántóföldi növénykultúrát. Ennek ellenére nagyon sok...

Őszi teendőnk: a gyeptelepítés

Őszi teendőnk: a gyeptelepítés

Az idei év első felében ritkán tapasztalt hosszúságú aszály volt jellemző, ami megviselt minden szántóföldi növénykultúrát. Ennek ellenére nagyon sok...

Kik lesznek Az Agrárexpo Ászai?

Kik lesznek "Az Agrárexpo Ászai"?

Az Agro Napló és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara közös vetélkedőjében Veszprém, Vas és Győr-Moson-Sopron megyei mezőgazdasági szakközépiskolák tanulói...

A hónap takarónövénye: a perzsa here

A hónap takarónövénye: a perzsa here

A Közép-Ázsiából származó perzsa here (Trifolium resupinatum) hírnevét legelők és kaszálók alkotóelemeként szerezte, azonban sűrű, egységes talajborít...

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?