A vajtermelés csak kevéssé esett vissza az intervenciós árcsökkentés hatására. A kereslet azonban – a fogyasztói szokások változása miatt – a termelésnél nagyobb mértékben mérséklődött. Az exportvisszatérítés tonnánkénti összege a 2004. májusihoz képest 2005. júliusára 40 százalékkal kevesebb lett, tonnánként 920 euróra csökkent. Az export ösztönzése érdekében 2006-ban fokozatosan emelte Brüsszel az exporttámogatás mértékét, ami év közepére tonnánkénti 1000 eurót ért el.
Büntetés a tejkvóta túllépéséért
A 2005/06-os kvótaévben a huszonöt tagország tejipari értékesítési kvótája 135,5 millió tonna tej volt. Ezen felül közel 2 millió tonnát tett ki a közvetlen termelői értékesítés kvótája. A kvótaévre (áprilistól–márciusig) megállapított mennyiség túllépéséért literenként 0,3091 eurót kell leróni.
Az Európai Bizottság bejelentette, hogy a 2005/06-os kvótaévben kilenc tagország (Cseh Köztársaság, Németország, Spanyolország, Olaszország, Ciprus, Luxemburg, Ausztria, Lengyelország és Portugália) túllépte kvótáját, és ezért 377 millió euró bírságot fizet. Az 1,2 millió tonnás túllépésért elsősorban Olaszország, Lengyelország és Németország a felelős, e három ország adta a túllépés 90 százalékát. Bizottsági szakértők szerint Olaszország évek óta többet termel megállapított kvótájánál, az utóbbi hat évben 135 millió eurós illetéket róttak az országra.
Magyarországnak nem kell tartani a túllépéstől, mert évek óta csökken tejtermelése. Az elmúlt kvótaév 1832 ezer tonnás termelési kvótáját csak 86,3 százalékban használta ki. Ez még nem jár kvótamegvonással, arra ugyanis csak az engedélyezett mennyiségtől 30 százalékkal elmaradó országnak kell számítania.
A cikk szerzője: Tóth Péter