Sikeresen lezajlott a területalapú támogatási kérelmek elektronikus úton történõ kitöltésének próbaüzeme

Agro Napló
Az Európai Unió néhány országában már évek óta lehetséges a közvetlen mezõgazdasági támogatások iránti kérelmek elektronikus kitöltése, összeállítása és a kifizetõ ügynökségekhez történõ eljuttatása.

A számítógépes adatbevitelnek és internet alapú adatkommunikációnak nem csak a hivatali eljárás egyszerûsítésében, rögzítési és feldolgozási folyamat hatékonyabbá tételében van jelentősége, hanem a szoftver a felhasználói oldalon is módot biztosít a sokszor összetett, alapos figyelmet igénylő összefüggések, szabályok, előírások ellenőrzésére, valamint a manuális kitöltéshez viszonyítva sokkal kényelmesebb és gyorsabb munkát eredményez.

Amint az az alábbi jogszabályi hivatkozásokból is látható, az EU erőteljesen szorgalmazza az elektronikus úton történő kérelemkitöltést és -benyújtást.

A Bizottság  796/2004/EK rendeletével (Hivatalos Lap L 141 , 30/04/2004 o. 0018–0058) módosította az integrált igazgatási és ellenőrzési rendszer végrehajtására vonatkozó részletes szabályokat megállapító tanácsi rendeletet (1782/2003/EK).  A módosító jogszabály preambulumának 25. pontjánál ezt olvashatjuk:

„Létre kell hozni az egyszerûsített eljárások bevezetésének keretrendszerét a mezőgazdasági termelő és a tagállamok hatóságai közötti kommunikáció tekintetében. Ennek a keretrendszernek biztosítania kell különösen az elektronikus eszközök alkalmazásának lehetőségét.”

A rendelet 18. cikkelyében tér ki részletesebben az elektronikus eljárásokra, ezen belül:

„(1) ... a tagállamok megengedhetik vagy előírhatják, hogy e rendelet szerinti bármely, mind a mezőgazdasági termelőtől a hatóságok felé irányuló, mind az ellentétes irányú közléseket elektronikus úton továbbítsák. Ebben az esetben meg kell tenni a megfelelő intézkedéseket különösen annak biztosítására, hogy:
a) a mezőgazdasági termelőt egyértelmûen azonosítsák;
b) a mezőgazdasági termelő az érintett támogatási rendszer összes követelményének megfelel;
c) a továbbított adatok a szóban forgó támogatási rendszer megfelelő igazgatása tekintetében megbízhatóak...;
d) amennyiben a kísérő dokumentumok elektronikus úton nem továbbíthatók, az illetékes hatóság az ilyen dokumentumokat a nem elektronikus adattovábbításra vonatkozó határidőig megkapja;
e) a hagyományos benyújtási módot, illetve az elektronikus továbbítás lehetőségét választó mezőgazdasági termelők között semmilyen megkülönböztetés se legyen.”

A Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal szintén kiemelkedő feladatának tekinti az eljárások egyszerûsítését és hatékonyabbá tételét, amelyet már az elmúlt év sikerei igazoltak. Az idei évben a hiánytalan és hibamentes kérelembenyújtás elősegítését szolgálta a falugazdászok közvetlen bevonása a gazdálkodókkal történő kapcsolattartásba. Az MVH azonos indokból támogatja az elektronikus kérelemkitöltésre és benyújtásra irányuló törekvést is. 

Hazánkban az elektronikus hivatali ügyintézés a Kormányzati Portál Ügyfélkapun (www.magyarorszag.hu/ugyfelkapu) keresztül valósul meg, mely által interaktív és tranzakciók lebonyolítását is lehetővé tévő elektronikus szolgáltatások hozzáférhetővé válnak az állampolgárok és a vállalkozások számára. Az Ügyfélkapu az egykapus ügyintézés elve alapján biztosítja a különböző kormányzati intézmények szolgáltatásainak igénybe vételét. Az Ügyfélkapu hitelesen azonosítja az ügyet intézni kívánó állampolgárt, aki a szükséges formanyomtatványt elektronikus úton kitöltheti, és ezzel indítani tudja az ügyet.

Tekintettel arra, hogy a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal ügymenetei és eljárásai  jelenleg még nincsenek bekapcsolva a kormányzati elektronikus rendszerbe, azonban várható, hogy ez fokozatosan bekövetkezik;  az idei évben a közvetlen kifizetésû területalapú termelői támogatásokra (SAPS, Top-Up, valamint kapcsolódó KAT) irányuló kérelem ûrlapok elektronikus kitöltésének tesztelésére adódott lehetőség.

Ennek megfelelően április 15 és május 15. között, a hagyományos „papír alapú” ûrlapkitöltéssel párhuzamosan az MVH, a Szent István Egyetem, és annak többségi tulajdonában lévő Gödöllői Agrárközpont (GAK) Kht projekt együttmûködése alapján, részben az EU eContent projektjének (eFarmer) hátterével, kísérleti jelleggel, előre meghatározott felhasználói körben zajlott le a program.

Ennek eredményei és tapasztalatai előzetesen az alábbiak szerint foglalhatók össze:

a pilot programba bevont 110 gazdálkodó 50%-a nyújtotta be elektronikusan kitöltött ûrlapjait a Hivatalhoz. Az ilymódon benyújtott támogatási igény számításaink szerint a SAPS nemzeti bázisterület 1,5%-át teszi ki. Az EU-ban országosan mûködő hasonló rendszereknél a bevezetés évében a 3–5%-nál nem sikerült magasabb elektronikus felhasználási részarányt elérni, amelynek tükrében kezdeti eredményeink igazán jónak mondhatók. A magas aktivitási arány nagyrészt a kitöltési programhoz kapcsolt személyre szóló szaktanácsadási tevékenységnek volt köszönhető, amelyről az Euro-Öko Farm Projekt munkatársai gondoskodtak.

A résztvevő gazdálkodók egyöntetûen örömmel és érdeklődéssel fogadták a programot; hasznos, jó ügynek tekintették a kezdeményezést: különösen értékes funkciónak bizonyult, hogy még a beadás előtt meggyőződhettek kérelmük formai helyességéről. Az előző évi „megszemélyesített” adataik elektronikus elérését önmagában is praktikus szolgáltatásként értékelték. Tetszést aratott a szoftver kliens oldalon rugalmasan mûködtethető felhasználói felülete. Az állomány Excelbe való kiíratásának lehetőségét mindenki hasznosnak találta. A kitöltő szoftver által generált hibaüzenetek a gazdálkodókat interaktív módon vezette el a jogszabályokban rögzített szakmai előírásokhoz; a rendszer súlyozottan és tömör megjegyzésekkel jelezte az elhárítandó akadályokat, hibákat.  

A webportál fejlesztői az eFarmer projekt keretében kialakított tartalomszolgáltatással a jövőben is igyekeznek minél értékesebb tanácsadási funkciókat hozzárendelni a kérelmezés folyamatához. Az egyes hiba- és figyelmeztető üzenetekhez például részletes magyarázó panelek készültek, amelyek a hivatkozott - gyakran igen terjedelmes – dokumentumoknak csak a releváns részeit jelenítik meg. Blokkazonosító, parcellaméret és hasznosítás alapján lehet egyénre szabottan lekérni az elérhető támogatások körét,  a program a jogosultsági előírások megadása mellett a támogatási összegeket kiszámolja és összesíti. Távoktatási portál is kialakításra került, amelyen a felhasználók tesztekkel ellenőrizhetik szabályozási és eljárásrendi ismereteiket. Természetesen teljes körûen megtalálhatóak a Közös Agrárpolitikára vonatkozó jogszabályok, tájékoztatók, közlemények, útmutatók, hírek, amelyek közötti kapcsolatok is nyomonkövethetők. Az EU rendeleteket szakértők kivonatolják, konszolidálják és alakítják át közérhetőbb formába. A tervek szerint a KAP információs pilléreinek numerikus tartalma (FADN, MPIS, STAT, IIER) egységes felületen lesz rövidesen elérhető. Kialakítás alatt vannak intelligens keresők, szemantikus értelmezők.

Az eTartalom rendszer tervezésénel a fejlesztők nagy hangsúlyt fektettek a globális és ágazatai információszervezési szabványoknak való megfelelésre, ezért jelenleg a FAO (az ENSZ Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezete) által felügyelt és koordinált AgMES mezőgazdasági metaadat rendszer, az AGRIS alkalmazási profil, illetve a GAK Kht által honosított FAO AGROVOC tezaurusz szolgálja elsősorban a szakmai interoperabilitást. A magyar - és az eContent projekt kapcsán a cseh, lengyel és szlovák – nyelvek támogatásához szükséges tudást a Morphologic megoldásai biztosítják.

A szolgáltatás elérhető: www.efarmer.net
(a projekt későbbi hiatalos elérhetősége: www.efarmer.hu).

A cikk szerzője: Papócsi László Gábor

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Agrárdigitalizáció a mindennapokban

Agrárdigitalizáció a mindennapokban

Az állattenyésztés számára az elmúlt húsz év legnagyobb kihívását az jelentette, hogy miképpen lehet talpon maradni a folyamatosan növekvő input költs...

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?