Némi forrásátcsoportosítást követően azonban 2006. január 9. napjától lehetőség nyílik egyes pályázati jogcímek ismételt megnyitására. A korábbi felfüggesztések feloldására az alábbi intézkedések/alintézkedések esetében kerül sor:
AVOP 1.1.5 | Öntözési beruházások támogatása |
AVOP 1.1.6 | Meliorációs beruházások támogatása |
AVOP 1.4 | Fiatal gazdálkodók induló támogatása |
AVOP 1.5 | Szakmai továbbképzés és átképzés |
AVOP 3.1 | Vidéki jövedelemszerzési lehetőségek bővítése (az AVOP 3.1.3 Idegenforgalom fejlesztése kivételével) |
AVOP 3.2.1 | Mezőgazdasági vízkészlet-gazdálkodás |
AVOP 3.2.3 | Földterület-fejlesztés, melioráció |
Némileg talán félreérthető a Földmûvelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium honlapján megjelent közlemény, amely szerint a pályázatok ismételten benyújthatóak. Ott ugyanis a lap alján a 1.1 pályázati kiírás található. Ez azonban nem jelenti a teljes „Mezőgazdasági beruházások támogatása” intézkedéscsomag megnyitását, hanem a feloldás csak annak fent megjelölt alintézkedéseit érinti.
Fontos, hogy a jogcímek megnyitását követően némileg átformált tartalommal kérik az MVH-k a pályázati anyagot. Ennek megfelelően frissíteni, módosítani kell az esetlegesen korábban kitöltött adatlapokat. Az áfa mértékének 2006. január 1. napját követő változtatása miatt módosul az elszámolás rendje is.
A pályázatokkal kapcsolatban szeretném felhívni a figyelmet, hogy az európai uniós elveknek megfelelően az értékelés során döntő fontosságú a beadás határideje. Különösen élesen vetül ez a mostani helyzetben, amikor a források is rendkívül szûkösek. Valószínûleg sajnos sokan szereztek kedvezőtlen tapasztalatot már a SAPARD és a korábbi AVOP pályázatok kapcsán. Az anyagok késleltetett beadása mindig kétségessé teheti a pályázat kimenetelét. Ezért ha valaki eldöntötte, hogy pályázni kíván, azt minél előbb tegye meg!
A magyar mezőgazdaságot sok minden kedvezőtlen hatás érte a 2005. évben, de úgy látszik ez nem volt elég, és 2006. évre is maradt belőlük. Piaci információk alapján a következőket lehet megállapítani: az amúgy sem tőkegazdag termelőegységeknél gyakran fordul elő, hogy fejlesztéseik mellé alacsony kamatozású, deviza alapú pénzügyi konstrukciókat kínálnak a kereskedők. A devizahitelek és -lízingek árfolyamkockázata mellett azonban új költségelem jelent meg a piacon. Sok esetben megtörténik, hogy kihasználják az ügyfelek jóhiszemûségét vagy pénzügyi ismereteik hiányát és a termelők asztalára már olyan ajánlatok kerülnek, amelyek más kondíciókat tartalmaznak, mint a hirdetésekben vagy szóbeli ajánlatokban szerepeltek. A kalkulációk ellenőrzése nélkül könnyen előfordulhat, hogy a beígért 1,99% helyett 5–6%-os kamatkondíciókkal kerül sor szerződéskötésre.
A Vidékfejlesztési Szaktanácsadók Országos Szövetsége, mint nonprofit civil szervezet segítséget kíván nyújtani a mezőgazdasági termelőknek abban, hogy el tudják kerülni az ilyen szituációkat. Ennek érdekében ingyenes szolgáltatást kínál a fejlesztés előtt álló gazdaságoknak. Az új szolgáltatásnak köszönhetően a termelők korlátozás nélkül ellenőriztethetik a tervezett beruházások finanszírozási tervét. A rendelkezésre álló számítógépes program segítségével négy tizedesjegynyi pontossággal kontrollálható bármilyen fejlesztési ajánlat. Igény esetén az érdeklődők az alábbi területi felelősöknél jelentkezhetnek:
- Győr-Moson-Sopron, Fejér, Komárom-Esztergom, Pest, Vas, Veszprém megye:
Szabó Csaba, mobil: 06-30/552-2249 - Baranya, Somogy, Tolna, Zala megye:
Honti Brigitta, mobil: 06-30/748-1145 - Nógrád, Heves, Borsod-Abaúj-Zemplén, Szabolcs-Szatmár-Bereg, Hajdú-Bihar megye:
Gyurcsik Zsolt, mobil: 06-30/439-9277 - Bács-Kiskun, Békés, Csongrád megye:
Túróczki Emese, mobil: 06-30/620-2548
A cikk szerzője: Dr. Novák László