A mai kor technikai lehetőségei azonban biztosítják a pontos eloszlást szilárd mûtrágyák esetén is, ugyanakkor csökken a tartálykeverékek jelentősége (különböző az optimális kijuttatási idő a mûtrágya és a növényvédő szerek esetén, illetve különbözik az optimális kijuttatás technológiája is).
A N-mûtrágyával szemben támasztott elvárások igen magasak az emelkedő hozamok, a megváltozott mûtrágyázási stratégiák, illetve környezetvédelmi szempontok miatt.
Számos kísérletw bizonyítja az UAN-oldat csekélyebb hatékonyságát a MAS-hoz képest. A hivatalos német tanácsadói szolgálat összefoglaló őszibúza-kísérleti eredményei 1984-től 2000-ig a következőket mutatják:
- A MAS használata a kísérleti telephelyek 75%-án előnyösen hatott a hozamra.
- A MAS használata az összes kísérleti telephely 66%-án előnyösen hatott a minőségre.
Miből adódik a MAS és az UAN-oldat által gyakorolt hatás különbözősége?
A mikroorganizmusok számára a fejlődéshez szükséges nitrogén elsődleges forrása az ammónium, ezért ez a folyamat az ammónium-, illetve karbamidtartalmú mûtrágyákat érinti. A megkötött nitrogén a döntő fontosságú növekedési fázisban (elsősorban tavasszal!) nem áll rendelkezésére.
Alacsony tavaszi hőmérsékletek hatására lassan zajlik le a karbamid és az ammónium átalakulása a növények által felvehető nitrogénné; a növények gyakran nem jutnak elegendő tápanyaghoz.
A karbamid és az ammónium nitráttá való átalakulása során gázhalmazállapotú elillanási veszteség léphet fel, amely csökkenti az UAN-oldat hatékonyságát.
A viaszréteg és a gázcserenyílások észrevétlen, UAN-oldat alkalmazása miatti károsodása különösen stresszkörülmények között hozamkieséshez vezethet.
Következtetés
Ott, ahol a gazdaságban rendelkezésre álló technológia megengedi, inkább a szilárd, nitráttartalmú mûtrágyák alkalmazása javasolt.