Összeségében mintegy 44 milliárd Ft forrás került felosztásra, ami 25 131 igénylő (több mint 1,5 millió hektár) támogatását tette lehetővé. Ez pedig nagyon sok pénz, ami a magyar mezőgazdaságban kerülhet felhasználásra.
A táblázat a nyertes pályázatok célprogramonkénti megosztását mutatja. A táblázatban szereplő számok nagyon szépek. Azt jelentik, hogy az agrár-környezetgazdálkodás által lefedett területek a mezőgazdaságilag hasznosított területek már több, mint 25%-át teszik ki, mellyel hazánk az EU 25-ök vonatkozásában is bekerült az első 7 tagállam közé. Elemezzük azonban egy kicsit árnyaltabban ezt a kérdéskört.
Az agrár-környezetgazdálkodási célprogramoknál a támogatás elnyerése után következik az igazi megmérettetés, mivel csak a szigorú előírások betartása mellett lehet mezőgazdasági tevékenységet folytatni. Először is most minden gazdának nyakába szakad a nyilvántartási kötelezettség. Hiszen az, hogy a kérelmek értékelése csak most történt meg, nem mentesít a nyilvántartások vezetésének kötelezettsége alól. A kiértesítéseket követően a kérelmezők 5%-át le fogják ellenőrizni a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal munkatársai. Az ellenőrzés során pedig már be kell mutatni a 2004. szeptemberétől szabályosan vezetett gazdálkodási naplót. A napló másolatát mellesleg 2005. szeptember 30-ig a szakminisztérium illetékes főosztályára is be kell küldeni!! A gazdálkodási napló mellett az ellenőrzéshez ne felejtsük el előkészíteni a permetezési naplót sem. Az ellenőrök figyelni fogják a növényvédő szeres göngyölegek elhelyezését, illetve az elszállítás igazolásának meglétét is.
Jó lesz, ha a programokba belépők készítik pénztárcájukat, és már most megrendelik az esedékessé váló talajvizsgálatokat, illetve kérik szakember segítségét a tápanyag-gazdálkodási terv összeállításához. Még szerencse, hogy a vizsgálati eredmények leadásának határidejét 2005. december 31. napjára módosította egy újonnan megjelent jogszabály, ezáltal egy kis idő nyerhető.
Sajnos a programok jogszabályi háttere is elég bonyolult, és sûrûn változik. Néhány kiragadott példával szeretném érzékeltetni, hogy milyen sok mindenre kell figyelni, hogy be tudja tartani a termelő a szabályokat.
És még folytathatnám a sort számtalan probléma felvetésével!
Kicsit talán reménytelennek tûnik a helyzet a fent leírtak alapján, mégsem javasolnám a támogatásról való lemondást. Egyszerûen csak meg kell keresni azokat a szaktanácsadókat, akik tájékozottak az érintett kérdésekben…
A cikk szerzője: Dr. Novák László