Elkéstünk?

Agro Napló
Legalább is késésben vagyunk. Nagyon nehezen fogalmazódik meg, hogy milyen is legyen a magyar búza. Addig pedig, amíg fogalmi (értem alatta: minõségi mutatókkal meghatározottan védjegyezve) szinten nincs, a piacon szinte nem is létezik.

Esetleges az értékesítése és hiába jobb a minősége, ha ezt nem mi fogalmazzuk meg, az értékében rejlő hasznot más fogja zsebre vágni.



Az idei fajtabemutatókon az értékesítés problémaköre és a búza minőségének a meghatározása központi téma volt. Akkor még nem tudtuk, hogy milyen időjárás jön ránk. Az első esőknek még örültünk, és a hozam oldalon ez segített is, mert végül is elégedettek lehetünk a terméseredményekkel, de a minőség oldalon biztos, hogy veszteségeket szenvedtünk el. Itt-ott közel fél éves csapadékmennyiséget kapott a jó esetben még lábon lévő érett búza, de sok volt a dőlt gabona is.



Más szemszögből nézve a „nehéz” évek mindig jók a kiválasztásra, szûrésre.

Jól jöhet a gyakorló gazdásznak is, ha összeveti az elmúlt 3 év fajtánkénti eredményeit. A minden évjáratban jól teljesítő fajtákra bizton lehet számítani a következő években.



Az éppen egy tucat éve folyó kísérletsorozat ilyen formában úgy látszik, hogy megszakad. Kevesebb helyen és kevesebb fajtával folytatódik, ami a fajták teljesítménye közötti különbséget még mutatja, de adott helyre, ahol nincs kísérelt, legfeljebb interpolálni lehet.



Közreadjuk tehát az államilag elismert őszi búza fajták ez évi terméseredményét és a legfontosabb agronómiai tulajdonságaikat tartalmazó táblázatainkat.



Magyarázatra szorul, hogy a helyenkénti terméseredmény táblázatokban néhány helyen nem szerepel adat.



A III. éréscsoportban az Mv Walzer fajtának három helyen hiányzik a terméseredménye szervezési okból eredően.



A többi esetben a fajtára jellemzőnél sokkal kisebb termést mértünk (dőlés, vihar kár…?), ezeket az értékelésből kizártuk, így a fajtaátlag korrigált értékkel jelenik meg.



Végül is az elvetett kísérleteket egy hely kivételével értékelhető módon betakarítottuk, s a vizsgált fajták átlagtermése 6,95 t/ha.



Többrétû és fajtasoros elemzés helyett néhány megállapítást mégis tehetünk a jó termést nyugtázó megállapításon túl.

    • A kalászoláskor még meglévő, átlagosan is 11 napos különbség „összemosódott” aratásig.
    • Az egyes éréscsoportok fajtaátlaga között kicsi a különbség.
  • A legbőtermőbb 10 fajta között (Buzogány, Mv Regiment, Flori 2, Mv Hombár, GK Csongrád, Gaspard, Róna, GK Rába, GK Kapos és Ukrainka) mind a három éréscsoport és két minőségi kategória képviselteti magát.

A GK Kapos a késői éréscsoportban a javító kategóriában kapott állami elismerést, de a tavalyi minőségvizsgálatok inkább a megbízható malmi búzák közé sorolják. Terméseredménye így is figyelemre méltó.

    • Átlagosnál jobb állóképességgel 12 fajta szerepelt. Ebből 5 található a termésrangsorba szedett első 10 fajta között.
  • Télállósági értékszáma egy fajtának gyengébb az átlagostól (és az ismert és elvárható kiváló értékûnél), s ez tükröződik a terméseredményben is.

Minden évben vizsgáztak eddig a legújabb állami elismerést kapott fajták is. Ez évben közülük hét fajta szerepelt a kísérletekben. Közöljük leírásukat három éves vizsgálat alapján, melyet a friss eredmények vagy megerősítenek, vagy módosítanak.

A cikk szerzője: Kovács Sándor

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
„Mi nem engedünk a 48-ból…”

„Mi nem engedünk a 48-ból…”

Vetőmagot vagy terményt előállítani két különböző agronómiai feladat, bár a szántóföldi növénytermesztés része. Míg a szaporítóanyag – legyen az hibri...

KWS őszibúza-fajták az élvonalban

KWS őszibúza-fajták az élvonalban

A KWS búza fajtái Európa szinten nagy jelentőséggel bírnak és kijelenthetjük, hogy mindenhol az elsők között vannak a gazdák választásánál. A hazai te...

A Gabonakutató bőtermő kalászosai

A Gabonakutató bőtermő kalászosai

A szegedi nemesítőház őszi kalászos gabonái közül több fajtát is tudunk javasolni a kifejezetten nagy termőképességű fajtákat kereső gazdáknak, melyek...

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?
AgroNapló  |  2024. november 13. 11:31