Az okok között találhatunk objektíveket, de azért gyakran az állatokat szerető, gondozó ember is okolható.
A feladat ilyen esetben egyértelmû, őszintén végig kell gondolni, hogy mi, miért és hogyan történt, le kell vonni a tanulságokat. Ebben a gazda segítségére lehet a szaktanácsadó, esetleg az állatorvos, nehezebb, bonyolultabb esetekben pedig valamelyik kutatóintézet, vagy egyetemi tanszék szakértője. Ezt a segítséget szeretné nyújtani ez cikk is.
1. Takarmányozási hibák és következményei a malacokra
Jó hízó alapanyag csak a jól fejlett, betegségen át nem esett, egészséges (választott, felnevelt), a fajtára jellemző súlyban megszületett malacra van szükség. Csökötten született állatokból, ha fel is nevelhetők, igazán jó hízó sohasem lesz. Ez pedig, átlagos környezeti feltételek között, mindenek előtt a kocák takarmányozásán múlik, de a választás körüli időben, majd a felnevelésben is követhető el takarmányozási hiba.
Hibák a kocatakarmányozásban, a vemhesség idején:
- A kedvezőtlen energia, ásványi anyag és vitamin-ellátás következménye, hogy kicsi, gyakran életképtelen malacok jönnek világra. A kis kolosztrum felvétel hatására rosszul fejlődnek, lemaradnak alomtársaiktól, nagy százalékos arányban elpusztulnak.
- Energia-túletetés, és ami ezzel gyakran együtt jár, hiány fehérjéből, Ca-ból és P-ból, szintén gyakran előforduló hiba. Következménye ugyancsak a fejletlen malacok születése és az ebből következő nagy malac veszteség, elhúzódó fialás, kevés kolosztrum.
- A-vitamin és karotin hiányos vemheskoca-takarmány hatására, a kolosztrum és a normál tej kisebb A-vitamin tartalmú lesz, ami malacok vitalitásának csökkenéséhez vezet.
- A vemhes kocák takarmánya túl kevés rostot tartalmaz. Ennek következménye, hogy kevesebb malac születik, a fialás elhúzódik, növekvő számú „holt ellés”-t eredményez.
Hibák a kocatakarmányozásban, a fialás körüli napokban és a szoptatás alatt:
- A fialást megelőző egy-két nap túl nagy fejadagja gátolja a belek egészséges kiürülését, és ez elhúzódó fialáshoz vezethet.
- A koca nem jut elegendő vízhez (20–40 l!) a fialás napján, nem kellő intenzitással indul meg a tej (kolosztrum)termelése, ami a malacok fejlődési zavarait eredményezi.
- A koca napi takarmányadagjának túl gyors növelése előbb bőséges tejtermeléshez, ezzel a malacok túl nagy, majd koca étvágyának szükségszerû („túl eszi magát”) visszaesése miatt, a tejtermelés csökkenéshez és ezzel elégtelen tejfelvételéhez vezet. Ennek következménye, hogy szétnövéséből eredő gondok megszaporodása (pl. rangsor harcok, kannibalizmus stb.).
- Egy takarmányváltás változást eredményez a tejösszetételében (és ízében), aminek elkerülhetetlen következménye a malacok hasmenése, esetleg elhullása.
- A szoptató koca elégtelen ivóvíz (< 15 l) felvétele a termelt tejmennyiség csökkenését, esetleg teljes elapadását eredményezi.
Hibák a malacok takarmányozásában:
- Az eredményes malacnevelés alapkövetelménye: szoktatás a száraz takarmány mielőbbi felvételéhez. Lehetséges hiba, hogy a malacok nem minden nap kapnak friss takarmányt. A következmény valamilyen megbetegedés általában hasmenés. A megoldás kis adagok kiadása, napjában többször.
Hibák a malactakarmány összetételében. Ezt elkövetheti a gazda, ha ő akarja összeállítani a szopós malacok takarmányát és látszólag olcsó, de mégis csak kényszermegoldásokat alkalmaz. Akkor is téved a gazda, ha nem a korcsoportnak megfelelő takarmányt vásárolja, illetve ha azt vesz, de nem a gyártó által előírt módon használja. Hibákat a takarmánygyártók is elkövethetnek, de őket kötik az előírások, a vállalt garanciák, ezért az ennek valószínûsége, kisebb.
Hibák a takarmány minőségében. Ez általában a takarmány gyártójának a hibája. Ide tartoznak többek között a gombatoxin-tartalmú vagy atkával, esetleg szalmonellával fertőzött takarmányok, inhomogenitás stb.
Hibák a takarmányozási technológiában. Ide sorolható a száraztakar-mány etetés túl késői megkezdése, a választás utáni túl gyors adagemelés, a túl korai ad libitum adag, a hirtelen takarmányváltás, (pl. a „prestarter”-ről a „nevelő”-re), az indokolatlan receptváltoztatás, a takarmányvályú nem kellő higiéniája, az elégtelen vagy rossz minőségû ivóvíz-ellátás.
Módszerek a malacok hasmenésének megelőzése érdekében: a kocák immunitásának növelése, a kocák MMA betegségének megelőzése, a malacok ellenálló képességének fokozása (búvóláda, vasinjekció stb.), a korai takarmányfelvétel elősegítése (az enzim termelődés indítása), az átmenet nélküli takarmányváltás elkerülése, takarmányfelvétel korlátozás a választás után, (bármely ok miatti) áttelepítéskor, megfelelő rosttartalom biztosítása a takarmányban (3–4%), szükség esetén speciális gyógytakarmányok alkalmazása (pl. E. coli ellen), ellenőrzött személy- és állatforgalom (védőruhák, fertőtlenítés stb.).
2. Takarmányozási hibák és következményei a hízósertésekre
Gyakran hangoztatott vélemény, hogy az állatok egészségével azért van baj, mert rossz a takarmány. E gyanakvás alapvető oka, és ezzel magyarázható a félreértés, hogy bármilyen megbetegedés is fordul elő, az első és könnyen (?) látható jel: az állatok étvágya csökken. Ha tényleg takarmányprobléma van és nem más, akkor lehet rossz az adag (emberi vagy technikai hiba) vagy a minőség (takarmányhibák) és lehet a technika (emberi, mûszaki-technológiai hibák). Ezért kell az etetésnél jelen lenni!
- A visszautasított takarmány rendszerint mikrobiológiai okokra, illetve mikotoxinok hatására vezethető vissza. A legjellemzőbb tünetek: hasmenés, bőrpirulás, bőrkiütés és esetleg elhullás.
- Az ásványi anyag, ill. vitamin-ellátás lehet hiányos vagy lehet túladagolt. Mindkettő káros, mert az előbbi rontja a takarmányozás hatékonyságát, az utóbbi pedig, még ha nem is okoz esetenként egészségkárosodást, anyagi veszteséget jelent.
- A gyomorfekély sertéseink gyakori, többnyire a malacnevelés végén, a hizlalás kezdetén kialakuló megbetegedése. Többnyire takarmányozás eredetûnek tartjuk, de más hibák is okozhatják, így például a stresszhatásokban „gazdag” környezet.
- A leggyakrabban előforduló tévedés, hogy a gazda, a teljes értékû gyári abrakkeveréket valamilyen gabonafélével hígítja, vagy a fehérje koncentrátumot nem az előírások szerint egészíti ki. Ennek következménye egy, a vártnál kisebb teljesítmény (súlygyarapodás és/vagy takarmány- értékesülés és/vagy vágóminőség), és ami ezzel biztosan együtt jár, a költségek növekedése vagy egy kisebb értékesítési ár, ami együttesen, de akár külön-külön is, a jövedelem csökkenéséhez vezet.
3. Takarmányozási hibák és következményei a kocákra
A kocák takarmányozásában előforduló hibák a malacok minőségrom-lásában jelennek meg. Azonban, van más nem kívánatos hatása is, mint például a kedvezőtlen ivarzás, az elhúzódó ellés, de leginkább a kis életteljesítmény (közismert, a sertéshústermelés ökönómiai kulcskérdése, a kocánként értékesíthető hízósertés). A kanok takarmányozásában elkövetett hibák elemzésekor pedig azt kell figyelembe venni, hogy a spermiumok kifejlődéséhez 42 napra van szükség, tehát a vizsgált sperma minősége, a mintavételt megelőző 40–50 nap takarmányozásának következménye.
- Energia-túletetés, és hiány fehérjéből, Ca-ból, és P-ból, gyakran előforduló hiba. Oka, hogy a vemhes koca csak kukoricát kap és esetleg valami zöldet, ami szükségtelen elhízásához vezet nagyon sok közvetett és közvetlen, nem kívánatos következménnyel.
- A vitamin, ill. ásványi anyag-ellátással kapcsolatban beszélhetünk hiányos- és túladagolásról. Mindkettő közvetlen anyagi kárt is okozhat, de az ekkor elkövetett hibák hosszú időn át, több vemhességi perióduson keresztül hatnak.
Hibák a kocatakarmányozásban, a fialás után
Az ebben a periódusban gyakran elkövetett hibákról, a malacok esetében már volt szó. Néhány további „lehetőség”:
A kocák ivarzására ható takarmányozási hibák:
- vemhesség alatti túletetés miatt, a szoptatás alatti túl nagy súlyveszteség,
- túl hosszú (hat hétnél hosszabb) szoptatási idő,
- a süldők túl gyors felnevelése az első ellésig, illetve toxin (pl. T2) tartalmú takarmány etetése a felnevelési periódusban,
- vitamin- és/vagy ásványianyag hiány,
- a féregtelenítés elmaradása,
- a süldők (és „lezsarolt” kocák), ún. „flushing” (lökésszerû) etetésének elmaradása.
A legelterjedtebb és a takarmányozással közvetve kapcsolatban levő betegség az ún. MMA szindróma komplexum. Kialakulásában, a takarmányozási hibákon kívül jelentős szerepet játszanak az emésztő- vagy a vizeletrendszeren keresztüli fertőzések.
A fertőzést elősegítheti:
- a rostban szegény takarmányozás okozta bélsár-pangás,
- az elhízott kocák elhúzódó ellése (6 óránál hosszabb),
- túl meleg környezet (20 °C felett),
- a késői áttelepítés, a csecsek lehûlése a hideg padozaton, a hirtelen (és főleg szükségtelen) takarmányváltás stb.…
Jelentős hiba az elválasztáskor, ha takarmányadag lényeges csökkentése nem jár együtt a teljes ivóvíz-megvonással. Az adag, 1-2 nap múlva fokozatosan emelhető, a javuló kondíció elérése érdekében.
A takarmányozási hibák és tévedések korrigálására (és egyébként is!) gyógy-szereket, gyógyszerezett takarmányokat csak indokolt esetekben szabad felhasználni és akkor is csak az előírásoknak megfelelően. Szakszerûség és gondosság, a jó takarmány, a helyes etetéstechnológia, és a megfelelő istálló-higiénia azok a legfontosabb faktorok, amelyek feleslegessé tehetik a gyógyszerek használatát és ráadásul lényegesen olcsóbbak is.
A cikk szerzője: Prof. Dr. Gundel János