A repcetermesztők nagyobbik felénél azonban még vannak előrelépési lehetőségek. A legfontosabbakat még most nyáron meg kell tenni! A nyári talajmunkák minőségével, az agrotechnikával alapozzuk meg a sikert. Ha az időjárás szélsőséges volta vagy a kapacitáshiány, esetleg a rossz munkaszervezés rossz talaj-előkészítést eredményez, akkor nem érdemes erőltetnünk a repcevetést, inkább készüljünk egy jó kalászos technológiára.
Hogyan induljunk?
- A kalászos elővetemény learatását követően azonnal végezzük el a tarlóhántás-talajlezárást! (grubbert használók előnyben, a tárcsával dolgozók gyûrûshengerrel zárhatnak.)
- Tarlóápolást szükség szerint, az előző mûvelet – lehetőleg mélyítő – ismétlésével, vagy még jobb, ha egy kedvező árú glifozát (pl. Clinic® 480 SL) totális gyomirtóval végezzük. Megfelelő talajnedvesség esetén vetőszántással, azonnali elmunkálás-lezárással, szárazságban pedig a szántás helyett talajlazítás-lezárás mûvelettel biztosítsuk a „mélymûvelés” igényt.
- Amennyiben sikerül az apró repcemag egyenletes csírázásához alkalmas magágyat készíteni, akkor 400–500 ezer db/ha csíraszámmal, – azaz ezermag-tömegtől függően – 2–4 kg/ha közötti kiszámított magdózissal vethetünk! Ha sûrûbbre vetünk, akkor hibázunk! Vetés előtt és után is sokat segíthet a henger az egyenletes kelés elérésében. A homokos, laza táblarészeken a túl mély vetés kerülhető el a használatával.
- A vetésidőt szintén a jó magágykészítésének lehetőségéhez időzítsük. Ha ez szeptemberbe csúszik, akkor a jobb kezdeti növekedésû hibridek lehetnek a nyerők, augusztus végén a fajták választása is egyenrangú döntés lehet.
- A vetés után alapgyomirtásban kell részesíteni a területet, hiszen a kezdeti egyenletes növekedés, a szétterülő rozettás állapot feltétele a gyommentes környezet.
Ennek alapkészítménye a kedvező költségû Command® 48 EC (klomazon), 0,15–0,2 l/ha dózisban. Ez számos „repce gyom” – pásztortáska, tyúkhúr, galaj, veronika, árvacsalán – mellett mérsékli a gyakran nagyobb gondot „okozó” kapás gyomokat is, mint a parlagfû, maszlag, libaparéj. A kamillafélékkel és pipaccsal fertőzött területen mindig kombinációban használjuk, pl. a káposztaféléknél már ismert szelektivitású partnerével: 0,15 l/ha Command® 48 EC + 2,5 l/ha Devrinol® 45 F dózisban. A kombináció a kisebb mértékû gabona árvakelés ellen is hatékony, és a Command® 48 EC kapás gyomfajok elleni mellékhatását is tovább erősíti.
Ha idáig eljutottunk, a képeken látható repce alapjait leraktuk. A további mûveletekben is igyekszünk jó tanácsokkal szolgálni.
A cikk szerzője: Fehér Tamás