Az első negyedéves amerikai GDP-statisztika által mutatott 0,1%-os növekedés jelentős mértékben elmaradt az 1,2% körüli várakozásoktól, ráadásul a következő adatközlés során akár még lefelé is módosíthatják ezt az értéket. Az áprilisi és májusi statisztikák alapján azonban a visszaesés csak átmeneti volt, a rossz időjárás következtében. Az azóta megjelent adatok közül az áprilisban létrejött 288 ezer új munkahely például 2012 januárja óta a legmagasabb érték.
Az amerikai növekedés szerkezete (évesített né/né, %)
Forrás: Datastream, OTP Elemzés
Új álláshelyek számának alakulása a nem mezőgazdasági szektorokban (ezer fő)
Forrás: Datastream, OTP Elemzés
Az infláció is a Fed komfortzónájában található és a maginfláció áprilisban elérte a Fed 2%-os célját. A fentiek következtében a korábban meghirdetett menetrendnek megfelelően folytatódik a pénzpumpa kivezetése, év végére megszűnhet a Fed által a gazdaságba fecskendezett többletlikviditás. A fő kérdés már az, hogy ezt követően mikor érkezhet az első kamatemelés. A várakozások szerint ez jelenleg 2015 közepére tehető, azonban többen is úgy vélik, hogy a Fed által vártnál gyorsabb mértékben emelkedhet az infláció, ami a kamatemelés előrébb tolódását eredményezné, akár már a második negyedévre.
Infláció az USA-ban (év/év, %)
Forrás: Datastream, OTP Elemzés
Infláció az eurózónában (év/év, %)
Forrás: Datastream, OTP Elemzés
Az eurózóna helyzete sokkal kevésbé megnyugtató. Bár a fejlett régiók közül utolsóként itt is véget ért a recesszió, a megindult növekedés továbbra is törékeny (0,9%), alacsony az infláció, több tagországban is defláció van, mindehhez pedig magas munkanélküliség (12,0%) társul. Persze a kép vegyes, a 2,3%-os német növekedéssel önmagában nem lenne gond, azonban a 0,8%-os francia és a 0,6%-os spanyol bővülés ezt visszahúzza, hogy a 0,5%-ot eső Olaszországot ne is említsük. Rövid bázison vizsgálva is a német növekedés volt a legerősebb a nagyobb országok közül (0,8% né/né), itt azonban a spanyol bővülés (0,4%) is felfelé húzta az eurózóna átlagát, ami mindössze 0,2% volt, ez pedig lassulást jelent a tavalyi utolsó negyedévhez képest.
GDP alakulása az eurózóna országaiban (év/év, %)
Forrás: Datastream, OTP Elemzés
Munkanélküliségi ráták az eurózónában (%)
Forrás: Datastream, OTP Elemzés
Nem véletlen, hogy a legutóbbi kamatdöntő ülést követően – ahol továbbra sem határoztak beavatkozásról – Mario Draghi EKB-elnök úgy nyilatkozott, hogy amennyiben az Európai Központi Bank júniusi előrejelzése is jóval a cél alatti inflációs pályát vetít előre, akkor az EKB lépni fog. A monetáris lazításnak több formája is elképzelhető. Az alapkamat vágása mellett a betéti ráta negatív tartományba csökkentése lehet az egyik eszköz. Akár ezzel párhuzamosan is, az amerikai pénzpumpa mintájára Európában is beindíthatják a nyomdákat és állampapírokat vehet az EKB a másodpiacon. Elképzelhető ugyanakkor egy likviditást javító akció is, a korábbi LTRO-k mintájára. p>
Kérem kedves olvasóinkat, hogy 2014 őszén is használja a Bayer gabona csávázószereit és győződjön meg kiváló tulajdonságaikról! Készítményeinkről további információt talál honlapunkon. Kérdéseivel keresse területi kollegáinkat vagy szakértőnket, a BAYinfo vonalon a 06-80/620-111 számon.