2024. november 17. vasárnap Hortenzia, Gergõ

A szõlõültetvények ökológiai igénye, különös tekintettel a tápanyagellátásra

Agro Napló
Hazánkban mintegy 20 éve a szõlõültetvények telepítése, ehhez kapcsolódó állami támogatás az NTSz által készített alkalmassági szakvélemény és ehhez kapcsolódó készletezõ tápanyag adagolás javaslata alapján történik, s a késõbbiek során a talajvizsgálatra és a levélelemzési eredményekre támaszkodó fenntartó trágyázáson alapul.

Ezt erősíti meg az MVH 5/2005 I. 20. közleménye a telepítés, illetve az ültetvények szerkezet-átalakításával kapcsolatban. A szőlő ökológiai környezetét, a fiziológiailag hatékony tényezők határozzák meg. Az EU szerkezet-átalakításai csak az ültetvények újratelepítése során vehetők igénybe. Ennek feltétele, hogy az a fajta a termőhely és/vagy a mûvelésmód váltással járjon együtt.

A fentiek indokolják, hogy telepítések során a talajtani, agrokémiai paramétereket a korábbinál nagyobb mértékben vegyük figyelembe. A szőlőültetvények 40–45%-a sík, leginkább homokon kialakított ültetvények, míg a fennmaradó terület a domb- és hegyvidéki ültetvényeket testesíti meg.



A telepítések során az 500–1000 m2-t meghaladó területen ültetvények létesítése esetében meg kell határozni a talajtulajdonságokon kívül az egyéb ökológiai sajátosságokat is. Az alapvetően fontos tulajdonságokat két szempont alapján mutatjuk be. Az adatok egy része az ún. „ökológiai optimum”, ezzel párhuzamosan a termesztők számára szükséges, hogy a szőlőtelepítést kizáró tényezőket is ismerjék. Az ökológiai optimum értékeit az 1. táblázatban mutatjuk be.






Korábban az Agro Napló 2003/3. számában a telepítést kizáró tényezőket már közöltük. Ezeknek ismerete azonban a telepítés sikere szempontjából igen lényeges. A telepítést engedélyező, illetve kizáró talajtulajdonságok között meghatározók az alábbiak. A termőréteg vastagsága: a termőréteg az a talajréteg, amelybe a gyökerek lehatolását sem a tömör talajképző kőzet – mészkő, dolomit, andezit, bazalt – vagy egyéb talajkémiai tényező hatására összecementálódott, (Fe, Ca) esetleg szikes vagy magas sótartalmú talajréteg nem akadályozza. Amennyiben megindul a kőzetek mállása, így a gyökerek lehatolását az eredetileg tömör kőzet nem akadályozza.



A fizikai talajféleség: a 22 borvidék talajainak 40–45%-án a homokos fizikai talajféleség az uralkodó. Ezzel szemben az ország borvidékeinek többségén a vályogos, agyagos-vályog, illetve az agyagos fizikai talajféleség a meghatározó.



Mindez a talajok víz-, levegő és tápanyag gazdálkodása szempontjából fontos. A homokos fizikai talajféleségre jellemző, hogy a csekély szerves és szervetlen kolloidtartalom miatt szegényes a víztartó és tápanyagmegkötő képessége, ezzel szemben a vízvezető képessége számottevő. A csapadék hasznosulása, a tápanyag-adagolás, a tápelemek felvehetősége szempontjából meghatározó. Ezzel szemben a vályogos, illetve az agyagos fizikai talajféleség víztartóképessége jelentős, vízvezető képessége csekély, ami az eróziós károk kialakulása szempontjából is jelentős tényező, s egyben a tápanyagok felvehetőségét is befolyásolja.



A talaj szervesanyag-tartalma: jelentősen módosítja a talaj víz-levegő és tápanyag gazdálkodását. Éppen ezért szőlőtelepítésre csak olyan talajok alkalmasak, ahol az egyéb kizáró tényezőn kívül a 0–60 cm-es talajrétegben a humusztartalom meghaladja a 0,3%-ot. Amennyiben a talaj szervesanyag tartalma 0,3–1,0% közötti érték, úgy a telepítést megelőzően szervesanyag adagolást kell végezni. Ugyancsak érvényes ez a 1,0–1,5% humusztartalmú homoktalajokra és erdőtalajokra is. Mindkét esetben 50–100 tonna/ha szervesanyag adagolása javasolt , melynek egy része – savanyú talajok esetében – lápfölddel helyettesíthető.



A talaj szénsavas mésztartalma: befolyásolja a talaj tulajdonságokat, így a vízgazdálkodását, kémhatását, szerkezetét. Fontos szerepe van a növények Ca ellátásában, aminek élettani szerepe meghatározó Ismeretes, hogy nem elegendő a talaj összes mésztartalmának meghatározása, hanem elsősorban az amerikai alanyok felhasználása során az iszap- és agyag-frakcióhoz kötött mésztartalom a meghatározó. Mindez a telepítés során alkalmazott alany kiválasztása szempontjából döntő – erről részletesen az Agro Napló 2005/3. számában Zanathy G. számolt be.



A talaj kémhatása: a szőlő a talaj kémhatására kevésbé érzékeny, kivételt jelent az erősen savanyú vagy erősen lúgos kémhatás. Hazánkban az erősen savanyú kémhatással szőlőültetvényeink esetében nem kell számolni, kivételt jelentenek azok a területek, ahol a korábbi években igen nagyadagú kálium mûtrágyázást alkalmaztak, és lokálisan erősen savanyú kémhatás alakult ki. Nagy figyelmet kell szentelni azokra a területekre, ahol a feltalaj ugyan közel semleges kémhatású, de a mélyebb szintekben a megemelkedett talajvíz hatására lúgos, sőt erősen lúgos kémhatás alakult ki. Ezek a talajszintek – amelyek elsősorban a Duna-Tisza közi hátság térségében találhatók – a mélyebb talajrétegekben 150–200 cm mélységben helyezkednek el –, és amennyiben az ültetvény 5–7. évében ezt eléri úgy maradandó károsodást szenved. Bár a talajtani szakvélemény a felső 150 cm-es talajréteg értékelésére tér ki, célszerû ismerni, hogy a korábbi években milyen talajvíz-mozgással lehetett számolni, és ennek hatását értékelni. A telepítés során igen szigorúan kell értékelni a talaj összes só és szódatartalmát. E két talajkémiai paraméter az ültetvény sorsát, a telepítés sikerét alapvetően meghatározza.



A talaj redox viszonyai, a talajvíz szintje és ingadozása: a telepítés és az ültetvény ökológiai feltételeinek biztosítása szempontjából igen fontos a talajvíz szintje. A Kárpát medence geológiai adottságaiból adódóan a talajvíz általában magas összes só és szódatartalmú, ami a szőlőtermesztés szempontjából igen kedvezőtlen. Más oldalról igen fontos az ültetvény megfelelő oxigén-ellátása, amit a magas talajvíz gátol. A tömődött, rossz oxigén-ellátottságú talajokon szélsőséges esetben etilén képződéssel kell számolni, ami az anyagcserében súlyos károkat okoz. Kedvezőtlenül befolyásolja a mikrobiológiai tevékenységet, felszaporodnak a szaprofita mikrobák, számos fitotoxikus vegyületek képződnek. Mindez szükségessé teszi, hogy a telepítést megelőzően a talajvíz mélységével, mozgásával kapcsolatban megfelelő információk állj anak rendelkezésünkre.



Hazánkban a szőlő tápanyag gazdálkodása, a telepítést megelőző alkalmassági szakvélemény alapján készített készletező, „feltöltő” trágyázás az alapvető szempont. A későbbiek során a talajvizsgálat és a levélanalitikai adatok alapján végzik az ún. „fenntartó” trágyázást. A fentiek együttes értékelése és értelmezésén túlmenően meghatározó szerepe van az ültetvény állapotát, termőképességét, kondícióját értékelő szőlésznek.



Amennyiben a talajtani paraméterek nem zárják ki, sőt megerősítik a telepítés lehetőségét így a telepítést megelőző tápanyagellátás fontos feladat. A szőlő sokéves, fás szárú növény. Gyökereinek túlnyomó többsége a 0,3–0,6 méter talajrétegben helyezkedik el. Ennek megfelelően a tápanyagokat is ebbe a zónába kell bejuttatni.



A tápanyagellátással szorosan összefügg a szőlőtőkéket felépítő anyagok mennyisége és aránya. Az összes biomassza 80%-a víz, 20%-a szárazanyag-tartalom, amelyben legnagyobb mennyiségben a kálium szerepel. Az egyéb ásványi elemek élettani szerepe azonban nem csorbul, jelentőségük meghatározó.



A tápanyagellátást két fontos kategóriára lehet osztani: az alaptrágyázás és a fenntartó trágyázás. Az alaptrágyázás, vagy készletező trágyázás az ültetvény telepítését előzi meg, ennek során a talaj felvehető P, K és szükség szerint Ca és Mg tartalmának növelése a feladat. E munka során az a cél, hogy az ültetvény megfelelő indítását biztosítsuk. Ennek legkedvezőbb időpontja a forgatással esik egybe. A fenti értékeket az AL vizsgálat alapján határozzuk meg. Nem vonatkozik ez a N-adagolásra, mert annak mennyiségét, az adagolás módját és idejét számos egyéb tényező határozza meg.



Az alaptrágyázás során a szervesanyag (szervestrágya és mûtrágya adagolása együttesen biztosítja a talajok kedvező tápanyag-szolgáltató képességét, amely a sikeres telepítés fontos feltétele. A szervesanyag/szervestrágya felhasználása több szempontból is kedvező:

    • javítja a talaj víz és levegő-gazdálkodását, ezzel együtt a tápanyagok felvehetőségét,
    • javítja a talaj biológiai tevékenységét, puffer-képességét,
  • növeli a talaj könnyen felvehető makro- és mikroelem-tartalmát, (10 tonna szervestrágya 40–50 kg N, 20–25 kg P2O5 és 50–60 kg K2O-t tartalmaz).

Ez megerősíti azt, hogy a szervestrágya az egyéb kedvező hatásán kívül igen jelentős tápanyag készlettel rendelkezik, amely feltáródása folyamatos, és mintegy három évig tart.



A szervesanyag-adagoláson kívül fontos szerepe van a mûtrágyázásnak ezzel az ültetvény tápanyagigényét hosszú távon lehet biztosítani. A szőlő P igénye viszonylag szerény (10 tonna/ha termés esetében a kivont P mennyisége 22 kg) ennek ellenére meghatározó szerepe van a gyökérképződésben, és a további életszakaszaiban is.



A szőlőültetvények tápanyag-gazdálkodása, a termőképesség kialakítása szempontjából kitüntetett szerepe van a K-ellátásnak. A terméssel kivont kálium (10 tonna esetében 71 kg) szerepe igen sokoldalú: cukor/savtartalom kialakítása, fagyérzékenység csökkentése, betegségekkel szembeni ellenálló képesség, nő a fürtök átlagtömege, a rügyek termékenysége.

A megfelelően előkészített és kedvező tápanyagtartalmú (K-ellátottságú) talajon megnövekszik a telepítés biztonsága, csökken a termés ingadozása, nő a fürtök átlagtömege, a rügyek termékenysége.



A gyakorlati szaktanácsadásban az ún. „könnyen kicserélhető” AL-oldható K tartalmat a fizikai talajféleség és a termőhelyi kategória alapján határozzák meg

(2. táblázat).






A káliumadagok kialakítása tehát a talaj fizikai talajfélesége alapján történik, míg a foszfortartalmat a talaj kémhatása és mészállapota alapján határozzuk meg.



Amennyiben savanyú kémhatású talajon végzik a telepítést, úgy a 2 tonna/ha CaCO3, illetve savanyú talajokon a talajjavítás javasolt. Esetenként szükséges és célszerû a talaj Mg-tartalmának növelése (60 mg/kg érték alatt), elsősorban homoktalajokon, míg savanyú kémhatású területeken 400 mg/kg Mg-tartalom felett célszerû a talaj mészállapotát rendezni, a kedvező tápanyag-arány biztosítása érdekében.



A telepítést megelőző alaptrágyázás során nagy figyelmet kell arra fordítani, hogy összességében mennyi mûtrágyát adagolunk ki. Ezt a talaj fizikai tulajdonságainak, annak puffer kapacitásának alapján célszerû meghatározni. Így homoktalajon 700 kg/ha, kötöttebb vályog vagy agyag talajon legfeljebb 1400 kg/ha összes hatóanyagnál nagyobb mennyiségû mûtrágyát nem célszerû egyszerre kijuttatni, hanem a számított mennyiséget meg kell osztani. Ellenkező esetben emelkedik a talaj sótartalma, ami a növény pusztuláshoz vezethet.



A tápanyaggazdálkodás másik fontos része a „fenntartó” trágyázás Ennek célja, hogy a sikeresen telepített ültetvény tápanyagellátását folyamatosan biztosítsuk. Ezt a feladatot igen összetett módon lehet érvényesíteni: szervestrágya adagolásával, zöldtrágyázással, a sorközökben takarmánykeverék, rozs vetés, gyepkeverék, rendszeres mûtrágyázás, a talajadottságok és a sorközök kezelésétől függően N és K kijuttatása.



Igen lényeges az ültetvények N és mikroelem-ellátottsága. Amennyiben a telepítést megelőzően szervestrágyázást végeztek, úgy a N-igényt legalább 3 évre biztosította. Takaró növények alkalmazása esetében a kedvezőbb C/N arány biztosítása érdekében 20–40 kg/ha N mûtrágya adagolása célszerû.



Az ültetvény N-ellátása, a N-adagolása szempontjából számos tényezőt kell figyelembe venni. Így a betervezett termés mennyisége, az ültetvény kondíciója, levélelemzési adatok adnak megfelelő információt. Ezzel kapcsolatban csupán egy példát emelnénk ki: 10 tonna/ha termés közepes hajtásnövekedés mellett a kivont N mennyisége 80 kg/ha, míg a javasolt N-adagolás mennyisége 50 kg/ha. Ez lényegesen csekélyebb N mennyiség, mint amit a hazai szaktanácsadási rendszer javasol.



A tápanyag gazdálkodás során egyre fontosabbá válik a mikroelem adagolása és a fellépő hiánytünetek megszüntetése. Szőlőültetvények esetében leggyakoribb a Mg és a B hiány. Mindkét elem esetében legcélszerûbb a permetező levéltrágyázás alkalmazása.



Összefoglalóan: megállapíthatjuk, hogy az ültetvénytelepítés során a talajtulajdonságok ismerete alapvetően szükséges. Amennyiben bármely talajtani paraméter nem felel meg az elvárásoknak, úgy a telepítés sikere kérdéses. Meghatározó a telepítést megelőző alaptrágyázás, amely az ültetvény eredményes és hosszú életét biztosítja.

A cikk szerzője: Tóthné dr. Surányi Klára

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Talajjavítás – VulcanAgro

Talajjavítás – VulcanAgro

Belvizesedés, savanyodás, szikesedés és lúgosodás? Megannyi talajprobléma, ami javításra szorul. Nincs egy csodaszer, és nem is lesz. Ahhoz, hogy ered...

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?