Mint többször taglaltuk a termelés gazdaságosságát a természeti feltételek (éghajlat és talaj), a gazdasági környezet és a biológiai alapok együttesen határozzák meg.
Azt gondoltuk, hogy idén csak egy tényezővel kell majd igazán megküzdenünk a három közül, mégpedig az éghajlati tényezővel.
Miért is?
Gazdasági oldalról azért, mert az egyszerûsített közvetlen földalapú támogatási rendszer mindenképpen jövedelemnövelő tényezőnek ígérkezett.
Hibridek oldaláról azért, mert köztermesztésünkben ténylegesen a legjobb termékeket használjuk.
(Hogy aztán nem egészen így történt, az elsősorban az intervencióra való felkészültségünk hiánya volt.)
Számszerû tényeknél maradva az országos termésátlag napraforgóból meghaladta a 2,5 (!) tonnát hektáronként, míg kukoricából a pillanatnyi kétharmados betakarítási szintet figyelembe véve jelenleg 7 t/ha ez a fajlagos eredmény.
Tehát úgy fogunk visszatekinteni erre az évre, hogy rekordtermésünk lett mindkét növényfajból, azaz az időjárás kegyes volt. Ez igaz is általánosságban, azonban míg napraforgónál alig, addig a kukoricánál rengeteg külső kedvezőtlen körülmény nehezítette a termelést.
Vetés körül a viszonylag sok csapadék majd a lehûlés, a nyár folyamán a termésképzési szakaszban sokfelé az aszály. Az ősz kedvező volt a napraforgó betakarításához, míg kukoricánál a tavalyi szemnedvességekhez képes 8–10%-kal magasabb vízzel lehetett vágni. Összegzésképpen elmondható, hogy a legtöbb kukorica nem kapta meg időben az éréséhez a kellő hőösszeget.
Láthatólag egyre nagyobb különbségek vannak a termőhelyek között, így azonos növényfajból különböző termesztési adottságok közé kell fajtaválasztékot rendelkezésre bocsátani.
Ugyanakkor még a legkorszerûbb fajtáknak is egyre több kritériumnak kell megfelelniük.
Alapvetően kukorica esetében olyan hibridet kell választani, ami a száraz és nedves évjáratok között is stabil terméshozamot produkál. Alacsony a betakarításkori víztartalma és jó alkalmazkodóképességgel rendelkezik. Felértékelődik tehát a korai vethetőség.
Napraforgóból továbbra is a nagy termőképesség és termésbiztonság mellett a kórtani (Diaporthe és Sclerotinia tolerancia) és rezisztenciális tulajdonságokban (peronoszpóra, szádor) kiemelkedőeket kell preferálni.
Az NK hibridek rendelkeznek ezekkel a tulajdonságokkal. Közülük újdonságként kukoricában és napraforgóban a következő hibrideket ajánljuk.