Régóta ismeretes, hogy az állatok nyáron, a zöldetetés időszakában nagy mennyiségben vesznek fel b-karotint, míg télen a takarmányban lévő b-karotin lebomlása következtében b-karotin hiányos állapotban vannak.
Ismereteink szerint a b-karotinnak szarvasmarhában az A-vitamin képző hatásán kívül sajátos szerepe van: a sárgatestekben szelektíven felhalmozódik (2. ábra) és annak sárga színét adja. Ebből a megfigyelésből az is következik, hogy a b-karotinnak a sárgatest mûködésében is fontos szerepet kell játszania, melyet az bizonyít, hogy elégtelen karotin ellátás esetén a sárgatestek nem fejlődnek ki teljesen.
Számos szarvasmarhákon végzett kísérlet eredménye megerősíti azt az elméletet, mely szerint a b-karotin esszenciális és bizonyos funkciókban A-vitaminnal nem helyettesíthető, azaz, ha az állat b-karotin ellátása hiányos, még kielégítő A-vitamin ellátás esetén is felléphetnek gonád eredetû zavarok. Ennek következtében károsodnak a funkcionálisan kapcsolódó egyéb szervek is, mely végül egészében rontja az állat szaporodóképességét:
- az állományban megnő a csendes és elhúzódó ivarzások száma
- késik az ovuláció, emiatt a termékenyítés időpontja nehezen állapítható meg
- nő a spermafelhasználás
- a két ellés közötti idő meghosszabbodik
- a sárgatest kevésbé fejlődik ki, így csökken a progeszteron termelődése
- a sárgatest mûködési elégtelensége megzavarja a ciklus lefolyását, ami cisztás elváltozáshoz vezet
- vemhes állatoknál megnő az embrióelhalások és a korai vetélések száma
A világszerte elvégzett nagyüzemi kísérletek bebizonyították, hogy a b-karotin adagolása a szarvasmarhák termékenységét előnyösen befolyásolja, amennyiben a termékenységi zavarok nem a takarmányozás vagy a tartás súlyos hibájából erednek.
A szaporodásbiológiai eredmények javításán kívül más kísérletek eredményei azt bizonyítják, hogy a b-karotin etetése számos egyéb előnnyel is jár:
- a tőgyszöveten belül növeli a granulociták aktivitását, ezáltal erősíti a tőgy védekezőrendszerét
- csökkenti a tőgygyulladások előfordulását és a magas szomatikus sejtszámot
- a bendőben a rostemésztés elősegítésén keresztül növeli a tej zsírtartalmát
Az állatok b-karotinnal való ellátottságát a vérplazma karotin szintje tükrözi. Szarvasmarhában a plazma 4 mg/liter-es értéknél magasabb karotin tartalma megfelelő ellátást jelent, melyet termeléstől függően legalább napi 400-600 mg b-karotin etetésével tudunk biztosítani.
A tömegtakarmányok tárolása során fellépő veszteségek miatt azok karotin tartalma a tél folyamán annyira lecsökkenhet, hogy az már nem képes kielégíteni az állat igényét. Ilyen esetben a napi takarmányadag b-karotinnal történő kiegészítése szükséges. Erre ajánljuk vásárlóinknak új ß-karotin tartalmú CaroTec-2000 és ImmunoTek ásványi kiegészítőinket, melyek napi 0.1 kg/tehén dózisban történő etetésével kielégítő ß-karotin ellátást biztosítunk a téli hónapok folyamán.
Elek Péter