Vécére járnak a tehenek a klímavédelem érdekében

Agro Napló
Vizelde használatára szoktatják a marhákat Hollandiában a klíma védelmében, egy kísérleti farmon az 58 tehén közül már 7 magától "vécére megy", ha ürítenie kell – írta az MTI.
Fotó: farmweek.com

 

A tehénvizeldét az agrárinnovációval foglalkozó Henk Hanskamp vállalkozó cége találta fel, a találmány már el is nyert egy helyi innovációs fődíjat, kereskedelmi forgalomba azonban várhatóan csak 2020-ban, további finomhangolások után kerül.

A CowToilet begyűjti a szarvasmarhák vizeletét, vagyis nem engedi, hogy a nagy mennyiségű vizelet összekeveredjen a padlón a trágyával, és ennek hatására ammónia, majd abból egy üvegházhatású gáz, dinitrogén-oxid keletkezzen. A tehénvécét egy marhaboxban szerelik fel, az állatok hátsójának magasságában. A tehenet takarmánnyal csalogatják a boxba, ahol a granulátum elfogyasztása után egy robot az állat tőgyénél egy idegszálat ingerelve vizelésre készteti a marhát.

Ez a megoldás a forrásnál ragadja meg a problémát – dicsérte találmányát a vállalkozó. A tét elég nagy, mert egy szarvasmarha napi 15-20 liter vizeletet termel.

A marhavizelde bevezetésével tisztábbak, szárazabbak lesznek az istállók, ennek köszönhetően egészségesebbek maradnak a marhák patái – nevezte meg az újítás járulékos hasznát a De Volkskrant című lapnak Jan Velema állatorvos, aki részt vesz a tesztelésben.

A fejlesztők szerint az állatok idővel megszokják a wc-használatot, a doetinchemi szarvasmarhatelepen, ahol a kísérlet folyik, az 58 tehénből hét már magától, minden ösztökélés nélkül a vizeldében végzi el a dolgát.

Az innovációban élen járó Hollandiában, amely az Egyesült Államok után a világ második legnagyobb agrár- és agráripari exportőre, környezetvédelmi okokból szigorú előírásokkal szabályozzák az állattartást: korlátozzák a tenyészthető állatok számát és a trágyaszórás idejét, és drákói tisztasági szabályokat érvényesítenek az istállókban.

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Az aszály miatt gazdag a pult

Az aszály miatt gazdag a pult

Az előző évi aszályos nyár csökkentette a takarmánynövények mennyiségét, így az állattartók több állatot küldtek a vágóhidakra – derült ki az Agrárgaz...

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?