Észrevételek a szőlő sortávolságának megválasztásával kapcsolatban

Agro Napló
Történeti áttekintés Az állókultúrákat jellemzõ ültetvényszerkezet egyik fontos eleme a sor- és tõtávolság. A területegységre jutó tõkék száma a szõlõtermesztés története során sokat változott. A filoxéra megjelenése elõtt szõlõinket a soratlan ültetési mód, hektáronként 15 - 25 ezer tõke telepítése jellemezte. Feljegyezték, hogy a bácskai gyalogmûvelésû ültetvényekben egy hektáron 60 ezer tõke is volt. A filoxéravész után kötelezõen elõírták a tõkék sorokba történõ ültetését. Dr. Perlaky Mihály 1899-ben A szõlõmûvelés kátéja címû munkájában a tõkék térállásával kapcsolatban a következõ ajánlást adta: "Az egyes tõkék távolsága a legszokottabb mívelésmód mellett, sorban és tõkénként is egymástól legalább 1 méter legyen. A régi sûrû ültetésmódhoz szokott gazdák elõtt ez elsõ pillanatra nagyon ritkának tetszhetik;azonban nem így van, mert a tapasztalat bizonyítja, hogy több termésre számíthatunk."

Az 1930-as években megkezdődött a művelés gépesítése. A gépek használata megkövetelte a szőlő tenyészterületének, elsősorban sortávolságának a növelését. A sorközszélesség változásában a nagyüzemek megalakulása jelentette a döntő fordulatot. A szőlők sortávolságát fokozatosan 240 cm-ig növelték, művelésüket keskeny nyomtávú mezőgazdasági traktorokra alapozták.

A széles sorközű Moser művelés terjedése hazánkban az 1960-as években kezdődött. Alkalmazása új szakaszt nyitott a szőlőtermesztésben. Az új telepítési rendszer bevezetésével a sortávolságok egységesítésére törekedtek. Az Állami gazdaságok üzemfejlesztési tájékoztatója című kiadványban (7. Szőlőtermesztés, 1968) e szándékot a következőképpen fogalmazták meg: "Tapasztalataink alapján le kell szögezni, hogy a jövőben 240 cm sortávolságra szőlőt telepíteni viszonyaink közt ésszerűtlen, hanem minimálisan 300 cm-es sortávolságot kell alkalmazni." A széles sortávolságú ültetvények térhódítását szolgálta a termesztés rendeleti szabályozása is. A 42/1979. (XI. 1.) PM-MÉM sz. rendelet 4. számú melléklete értelmében az állami támogatás feltétele síkvidéki ültetvényekben a 300-350 x 120 cm-es, dombvidéken pedig a 350 x 120 cm-es sor- és tőtávolságra történő telepítés (3333 - 2777 tőke/ha) volt. Eltérni legfeljebb ± 15 %-al lehetett.

A rendszerváltást követően megváltozott a szőlőültetvények telepítési támogatásának szellemisége. A 44/1995. (XII. 29.) FM rendelet 2. számú melléklete alapján 2 m2-nél kisebb tenyészterületű szőlő is részesülhetett állami támogatásban. Ráadásul az igénybe vehető támogatás összege a szűkebb tenyészterületű szőlő telepítése esetén mintegy 30%-al több volt. Az FVM Nemzeti Agrár-környezetvédelmi Program (NAKP) integrált növénytermesztési célprogram keretében szőlőre is igényelhető terület alapú támogatás. A pályázat szakmai követelménye alapján általánosan indokolt a 3000 - 5000 tő/ha beállítása.

A NAKP "B": Ökológiai szőlőtermesztés és borászat munkaközi tanfolyami anyag olvasói ennél is nagyobb hektáronkénti tőkeszám-javaslattal ismerkedhetnek meg: megfelelő művelésmód esetén a 100-200 cm-es sortávolság és a 100 cm-es tőtávolság mellett az 5000 - 10000 tő/ha is ajánlható.

Mindezek ismeretében joggal kérdezheti a Tisztelt Olvasó, vajon visszatérjünk-e a száz évvel korábbi telepítési rendszerhez? Milyen tanulságok vonhatók le az elmúlt száz év szőlészeti gyakorlatából? Milyen szempontokat vegyünk figyelembe az új telepítések sortávolságának megválasztása során?

A sortávolság megválasztását befolyásoló szempontok

Amint a történeti áttekintésből is kiderült, a sortávolság megválasztásában az egyik legfontosabb tényező a mûvelés gépesíthetősége. A sortáv megválasztásakor figyelembe kell venni a rendelkezésre álló erőgép, illetve a mûvelőeszközök szélességét. A sorok szélességének meghatározásához a gépek mérete mellett feltétlenül számításba kell venni - mind a két oldal felől - a lombozat szélességét, valamint a biztonságos közlekedést szolgáló, kb. 15 - 15 cm-es oldaltávolságot. Ellenkező esetben a művelőeszközök könnyen sérüléseket okozhatnak a szőlő szárrendszerében, ráadásul a fokozott óvatosságot követelő munkavégzés miatt a gépi munkák teljesítménye is csökken. Lombfal nevelése esetén 0,3 - 0,4 m-t, lombsátras ültetvénynél pedig 0,65 - 0,75 m-t célszerû a gép szélességén túl oldaltávolságként tervezni.

A sortávolságot a gépek mellett a mûvelésmód is meghatározza. A fejművelésű tőkéket legfeljebb 1 x 1 m sor- és tőtávolságra telepítik. A hazai bakmûvelések tenyészterület igénye maximálisan 1,2 x 1,2 m. A Royat kordon és az alacsony Guyot mûvelés sortávolsága többnyire 1,5 m. A középmagas Guyot, a vertikó -, valamint a középmagas törzsû, ívelt szálvesszős metszésmódú tőkéket leggyakrabban 1,8 - 2,4 m sortávolságra helyezik el. A Moser-, a Sylvoz-, az ernyő- és az egyesfüggöny mûvelések esetében általában 3,0 - 3,5 m-es sortávolságot alakítanak ki. Kettősfüggöny mûvelésnél - 1,6 m-es kereszttartó használatával - 4,4 m sortávolság szükséges.

A sortávolság megválasztásában szerepet játszik a támrendszer, illetve a lombfal magassága is. Méretük meghatározza, milyen lesz a lombozat, a fürtzóna megvilágítottsága. Minél keskenyebb a sortávolság és minél magasabb a lombfal, annál nagyobb mértékben árnyékolják be egymást a szomszédos sorok. Moser véleménye szerint a támaszmagasság és a sorközök szélessége közötti arány 2 : 3 legyen. A szőlőtermesztés északi határához közeli országok szakírói a támrendszer és a sortávolság aránya helyett újabban a lombozat magasságát és a lombfalak távolságát viszonyítják egymáshoz. Optimálisnak azt tartják, ha arányuk 0,8 - 0,9 közötti.

A sortávolság nagyságát a választandó termő- és alanyfajta növekedési erélye is módosítja. Moser szerint például: "Azt, hogy a szőlőt 3,2 vagy 3,5 m sortávolságra telepítsük, egyedül a fajta dönti el. A gyenge növekedésû fajtákat - amilyen a Rizlingszilváni, Zöld veltelini és Ottonel muskotály - sûrûbben lehet telepíteni. Az erős növekedésû fajtákat, mint amilyen a Rajnai rizling, Korai piros veltelini, Chasselas stb. - pedig 3,4 m sortávolságra telepítik." A nagy egyedi terhelésû, magasmûvelésû tőkék érési ideje mintegy 8 - 12 nappal kitolódik. Ennek megfelelően a magasmûvelésû, széles sortávú ültetvényekben előnyösebb a viszonylag korai érésû fajták telepítése. Az oltványtőke növekedési erélyét az alanyfajta is befolyásolja. Széles sortávolság esetén ajánlatos viszonylag erőteljes növekedésû alanyt (pl. Berlandieri x Riparia T.K. 5BB) választani. Erős növekedést kiváltó alany használata elsősorban akkor javasolható szûk térállású ültetvényben, ha a talajadottságok kedvezőtlenek. Az oltványtőkék általában erőteljesebben növekednek, mint a saját gyökéren élő termőfajták. Dugványokkal való telepítés esetén ezt is számításba kell venni.

Mélyrétegû, tápanyagban gazdag talajokon, illetve öntözésre berendezkedett gazdaságokban célszerû viszonylag széles sortávolságot választani. Kedvezőtlen víz- és tápanyag-ellátottságú területeken viszont előnyösebb a keskenyebb sortávolságú szőlők telepítése. Meredek lejtős területen szintén kedvezőbb a talajt jobban beárnyékoló keskeny sorközû ültetés. A szőlőtermesztés északi határa közelében a korlátozott hő- és fényviszonyok miatt elterjedt a kis sor- és tőtávolságok alkalmazása. Optimális hő- és fényviszonyok mellett azonban széles sortávolságra, olykor 4 - 6 m2 tenyészterületre telepítik a szőlőt. A talajok szerény víz- és tápanyag-ellátottsága esetén azonban még az ilyen éghajlati viszonyokkal rendelkező tájakon (pl. Szicília, Spanyolország egyes vidékei) is kis sor- és tőtávolságot használnak.

A sortávolság megválasztásában nem elhanyagolható szempont a termesztési cél. A biotermesztésben például az alacsonyabb szintû tápanyagutánpótlásra való törekvés érdekében indokoltnak tartják a keskenyebb sortávolságú, kis tenyészterületû szőlők kialakítását.

A különböző sortávolságú ültetvények összefoglaló értékelése

A széles sorközû ültetvények hozama általában kisebb. A tenyészterület növelésével a tőkék terhelése, a tőkénkénti terhelés mértéke egy bizonyos határig fokozható ugyan, azonban a terheléssel nem lehet ellensúlyozni a tőkeszám csökkenését. Széles sorközû ültetvényekben már viszonylag kevesebb tőke hiánya is jelentős terméskiesést okozhat. Meg kell azonban jegyezni, hogy a nagyobb sorszélességû ültetvényekben kevésbé áll fenn a lehetősége annak, hogy túllépjük a "Bortörvény" által előírt maximális terméshozamot.

A kisebb tenyészterületû tőkék általában jobb minőségû, íz- és zamatanyagban gazdagabb termést adnak. A szélesebb sortávolságú ültetvényekben az egy tőkére jutó termésmennyiség növekedésével kedvezőtlenné válhat a levélfelület : termés aránya, ezért gyakran csökken a must cukortartalma és nő a titrálható savtartalma. A hagyományos francia felfogás szerint a tőkék növekedési erélye és minősége szorosan összefügg egymással. A gyenge növekedésû, keskeny sortávú ültetvények tőkék hamarabb befejezik a növekedésüket, s talajközeli fürtjeik korábban, jobb minőségben érnek be. (Megjegyzendő: a talaj közelében levő fürtöket könnyebben fertőzheti a peronoszpóra és a szürkerothadás.)

A fenyegető klímaváltozás miatt az is fontos szempont lehet, hogy a keskeny sortávolságú ültetvények tőkéi kisebb egyedi hozamuk és mélyebbre hatoló gyökérrendszerük miatt kevésbé érzékenyek a szárazságra, könnyebben képesek átvészelni hosszabban tartó, száraz időszakokat.

A széles sortávolságú ültetvényekben - azonos négyzetméterenkénti rügy-, illetve hajtásterhelés mellett - sûrûbb a lombozat, ezért nagyobb az önárnyékolás a keskenyebb sortávolságú szőlőkhöz képest. A sûrûbb lombozatban nagyobb a szürkerothadás kockázata.

A széles sortávú ültetvények egyértelmû előnye az, hogy kedvezőbbek a gépesítés feltételei. Lehetővé válik a nagy teljesítményû erőgépek használata, nő a munka termelékenysége. A kisebb tőszám miatt a kézi munkaóra-szükséglet is csökken, kevésbé kiélezettek a munkacsúcsok. Egyszerûbben végrehajthatók a kifejezetten kézi munkához kötött zöldmunkák. A környezetkímélő termesztés szempontjából lényeges, hogy mód nyílik sorközi takarónövények vetésére és szélesebb kerekû, kisebb talajtömörödést kiváltó gépek használatára. A széles sorközû ültetvényekben a kisebb kezelendő felület miatt kevésbé szennyező hatású a vegyszeres gyomirtás. Az egy hektárra számított levélfelület szintén kisebb, ezért itt növényvédőszer is megtakarítható.

A széles sorközû ültetvények beruházási költsége alacsonyabb a közepes-, illetve a keskeny sortávú szőlőkhöz képest. Egy 2,5 m sortávolságú ültetvény beruházási költsége például egy 3 méteres sortávolságúéhoz viszonyítva hozzávetőleg 30 %-al több. A létesítés mellett a nagyobb sorszélességû szőlők támaszrendszerének a karbantartása is olcsóbb.

Összefoglalóan megállapítható, hogy a mind széles, mind pedig a keskenyebb sortávolságú ültetvényeknek is vannak előnyeik és hátrányaik. Döntésünk előkészítése során ajánlatos figyelembe venni többek közt a gépesítés lehetőségeit, a terület adottságait, a telepítendő fajta sajátosságait, a választandó támaszrendszert és mûvelésmódot, a termelés célját, hagyományait, valamint a hatályban levő törvényeket, rendeleteket és az állami támogatás feltételeit.

Dr. Zanathy Gábor

A rügyek, illetve a hajtások száma folyóméterenként

különböző terhelési szinteken,

keskeny-, közepes- és széles sortávolságú ültetvényekben (Kiefer, 1979)
Rügy (db/m²) Rügy, illetve hajtás folyóméterenként
  1,5 m-es sortáv esetén 2,0 m-es sortáv esetén 3,0 m-es sortáv esetén
6 9 12 18
9 13,5 18 27
12 18 24 36
Példák a sorszélesség meghatározására

az erőgép mérete és a szükséges oldaltávolság alapján

(Hillebrand - Schulze - Walg, 1992)
Az erőgép szélessége (m) Oldaltávolság

(m)
Szükséges sortávolság

(m)
1,00 0,30 + 0,30 = 0,60 1,60
1,00 0,40 + 0,40 = 0,80 1,80
1,50 0,40 + 0,40 = 0,80 2,30
1,50 0,65 + 0,65 = 1,30 2,80
1,50 0,75 + 0,75 = 1,50 3,00
1,70 0,40 + 0,40 = 0,80 2,50
1,70 0,65 + 0,65 = 1,30 3,00
1,70 0,75 + 0,75 = 1,50 3,20
Példák a lombozat magassága és a lombfalak

közötti

távolság arányának alakulására 30 cm-es

lombfalszélesség esetén (Schultz, 1977)
Lombfal magasság

LM
Lombfalak távolsága

LT
Sortávolság LM/LT
1,2 m 1,5 m 1,8 m 0,80
1,3 m 1,6 m 1,9 m 0,81
1,4 m 1,7 m 2,0 m 0,82
1,5 m 1,8 m 2,1 m 0,83
Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Még nem késő szüretelni!

Még nem késő szüretelni!

Bár már őszbe hajlik az idő, még mindig nem késő, hogy az ország számos pontján elérhető szedd magad akciók keretében saját magunk szüretelte gyümölcc...

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?