Tejágazati állatjóléti támogatásnál milyen gyakorisággal kell a jogcímmel kapcsolatos kötelező munkahelyi oktatásokat megtartani?
Az oktatásokat minden gazdálkodási évben legalább egyszer meg kell tartani. Ha új munkavállaló kezd dolgozni a telepen, vagy bármilyen változás történt, amiről a dolgozókat tájékoztatni kell (pl. új takarmányozási receptúra került bevezetésre), akkor ezen felül is új oktatást kell tartani. Mindezekről oktatási jelenléti ívet kell vezetni!
Mely időszakban szükséges engedélyt kérni a Natura 2000 gyepterületen történő legeltetéshez?
Natura 2000 gyepterületen az október 31. és következő év április 23. napja között történő legeltetéshez a környezetvédelmi, természetvédelmi és vízügyi felügyelőség; helyi jelentőségű védett természeti területnek minősülő Natura 2000 gyepterület esetében a települési önkormányzat jegyzőjének, a fővárosban a főjegyzőnek az engedélye szükséges.
Mekkora a maximális támogatási összeg a hamarosan induló gazdaságátadási támogatásnál?
Az átadó gazdálkodó legfeljebb 7 éven keresztül, havonta az alábbi összeget kaphatja meg támogatásként (tervezet):
1 EUME átadott gazdasági méret után a hónapban aktuális „minimálbér” 25%-a. (Jelenleg: 93 000 Ft x 25% = 23 250 Ft/hó.)
Minden további megkezdett EUME átadás után a hónapban aktuális „minimálbér” 10%-ával kell növelni az előző pontban szereplő összeget. (Jelenleg minden további EUME után + 9300 Ft/hó.)
Például, ha egy gazdálkodó 10 EUME gazdaságot (ez körülbelül 25 ha szántónak felel meg) ad át, akkor a támogatás összege a fentiek alapján: 1 x 23 500 Ft + 9 x 9300 Ft, összesen: 107 200 Ft/hó.
A maximálisan igénybe vehető havi támogatás összege nem lehet nagyobb az aktuális minimálbér 200%-ánál, azaz jelenleg 186 000 Ft-nál.
Meddig nyújthatják be az első (90%-ra vonatkozó) kifizetési kérelmüket a 2012. évi Fiatal gazda pályázat nyertesei?
A határozat kézhezvételét követő 90 napon belül van lehetőség a támogatási összeg 90%-át lehívó kifizetési kérelem benyújtására, ezen időpontig azonban már igazolni kell az MVH felé az egyéni vállalkozói tevékenységet, valamint – vállalás esetén – a Termelői Csoport/TÉSZ-tagságot.
Az EURO-ECO Csoport nem csak a pályázatok elkészítésében, hanem az elnyert támogatások megtartásában is segíti partnereit (vállaltak teljesítése, hivatali ellenőrzéseken való megfelelés stb.)!
Mely biztosításokat érinti a jövő évtől a biztosítási adó?
2013. január 1-jétől biztosítási adó érinti a casco, vagyon- és balesetbiztosításokat. A biztosítási adó mértéke casco esetében 15%, vagyon- és balesetbiztosítások esetében 10%. Az adó alapja a biztosítás éves díja.
Várhatóan mikor indulnak az első állatjóléti felelős képzések, és mely hivatalnál lehet majd jelentkezni rájuk?
2013-tól bizonyos állatlétszám felett valamennyi állattartónak az állatok jólétéért felelős személyt kell kijelölnie. Az állattartó által kijelölt állatjóléti felelősnek állatvédelmi képzésen kell részt vennie, és képesítési bizonyítványt kell szereznie.
A képzést és a vizsgáztatást a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) szervezi, végzi, eredményes vizsgát követően képesítési bizonyítványt ad ki, melyeket nyilvántart.
A képzések első turnusa januárra várható a hivatal szerint. Az előzetes igényfelmérések után kijelölik a helyszíneket (első körben országosan kb. 5 helyszín várható), és a terv szerint a NÉBIH honlapján lehet majd regisztrálni a képzésekre.
Az állatjóléti felelős személy alkalmazásának, illetve kijelölésének kötelezettsége ugyan január 1-jétől már életbe lép, de a hivatal tájékoztatása alapján a képzések tolódása miatt egyelőre nem fognak ellenőrzéseket tartani ennek kapcsán.
Mekkora a magánszemélyek háztartási igényeit nem meghaladó mértékű állattartás felső határértéke?
Ezen mérték vegyes állattartás esetében összesen 5 számosállat/ingatlan, baromfi esetében 3 számosállat/ingatlan; számosállat: 500 kg élőtömegű állategyed vagy csoport.
Milyen változások várhatók jövőre a gázolaj utáni jövedékiadó-visszatérítés szabályaiban?
Kisebb, technikai jellegű módosítások mellett az alábbi főbb változások lépnek életbe a jövő évben:
A 2013. január 15. napját követően beadott igényléseknél már csak a bevallás benyújtását megelőző három éven belül kiállított számlák elszámolhatók.
A földművelésügyi hatóság a nem művelt területekről nyilvántartást fog vezetni, melyeket a falugazdászok bevonásával ellenőrizhetnek.
A vámhatóság a jövedékiadó-visszatérítésre vonatkozó igényjogosultság megállapítása érdekében a jogszerű földhasználat tényét a TakarNet Földhivatali Információs Rendszerben szereplő adatok alapján ellenőrizheti.
A 3 éven belüli számlák érvényességéről, valamint a művelt területek nagyságáról külön nyilatkozni kell az adóbevallási nyomtatványon.
Ha valaki szőlő-gyümölcs ültetvényre igényelt külön gázolaj de minimis támogatást, akkor erről is nyilatkozni kell.
Az erdőfelújítási munkák elvégzésének határidő-túllépése esetén nem igényelhető vissza a gázolaj jövedéki adója.
Az új szabályokat a 2013. január 15-től beadott igényléseknél kell alkalmazni.
2013. január 15-től az igényléseket közvetlenül a NAV-hoz kell megküldeni, az ügyfélnek a falugazdászt nem kell megkeresnie igazolás céljából.
Mely időszakban tilos trágyát kijuttatni nitrát-érzékeny területeken?
Tilos kijuttatni trágyát november 15-től február 15. napjáig, kivéve az őszi kalászosok fejtrágyázását, ahol február 1-jétől a trágyakijuttatás megengedett.
Papír alapon, vagy elektronikusan kell teljesíteni a nitrát-adatszolgáltatást?
Az adatszolgáltatás papír alapon és elektronikusan is teljesíthető a talajvédelmi hatóság felé.
Amennyiben Önnek is kérdése merül fel, azt várjuk a szaktanacsadas@eurofarm.hu e-mail címen, vagy a 06-96/213-788-as telefonszámon!
Kérjük, hogy e-mail-ben küldött kérdéseiknél, a levél tárgyában tüntessék fel az „Agro Napló” kifejezést!
Az EURO-ECO Csoport országos működési területtel rendelkezik, így munkatársai hazánk minden tájáról várják a termelők érdeklődését!