A szőlő pókszabású kártevõi és ellenük való védekezés

Agro Napló
A szőlőlegkisebb károsítói a fonálférgek után az atkaalakúak rendjébe tartozó fitofág atkák. Az 1. táblázatban találhatóak a legfontosabbak, melyek kártételére illetve az ellenük való védekezésre fel kell készülnünk.

Szőlő-levélatka (Calepitrimerus vitis)

A gubacsatka-félék családjába tartozó kis állat a levelek fodrosságát, kanalasodását okozza. A fertőzött hajtások rövid szártagúak, fejlődésben az egészségesekhez képest lemaradottak. A károsított leveleken áteső fényben világoszöld, sárgás nem körülhatárolható foltok láthatóak.

Kifejlett alakban, kéregrepedésekben illetve a rügyekben telel. Fő kártétele a vegetáció első felében tapasztalható. Áttelelés után gyorsan felszaporodva megtámadja a rügyeket, fiatal hajtásokat. Az egész vegetáció alatt károsít. A nyári hónapokban inkább a hajtáscsúcsi levelek fonákján tartózkodik. A szőlő egyik legfontosabb atka kártevője.

A szőlő-levélatka és kártétele:

Szőlő-gubacsatka (Colomerus vitis)

Szintén a gubacsatka-félék családjába tartozik. A rügyekben telelő kifejlett egyedek már a vegetáció megindulása előtt megkezdik a rügyek szívogatását. A levelek már fertőzötten fakadnak. A fertőzés jól felismerhető a kidudorodó világos vörös később zöld vagy sárga sejtburjánzásokról. Később kizárólag a fonáki részen károsít.

Gyümölcsfa-takácsatka (Pannonychus ulmi)

A takácsatka-félék családjába tartozik. Tojás alakban telel, melyeket a nőstények szeptembertől raknak le. A kelés április végén indul meg. Legnagyobb kárt közvetlenül a fakadás után okozzák a fiatal levelek megtámadásával. A károsított levelek megfakulnak, színtelenné válnak, később szélük barnul, beszárad. Jelentős károk csak erős fertőzés esetén jelentkeznek, amikor is az asszimilációs felület (a levél élő felülete) csökken.

Kétfoltos-takácsatka (Tetranychus urticae)

A takácsatka-félék családjába tartozik. Nöstény imágó alakban telel különböző helyeken. Kora tavasszal elsősorban fûféléken tartózkodik, és csak túlszaporodás után károsítja a szőlőt. A nyári hónapok károsítója. A szívogatást apró foltok, sárgás-barnás elszineződés jelzi. Feltünő deformáció alakul ki a leveleken: a levelek szûkülnek, legyező alakuvá válnak. Kár az asszimilációs felület csökkenésével keletkezik.

Védekezési lehetőség

  • Biológiai védekezés: Ebben az esetben cél a ragadozó atka populáció megvédése, felszaporítása. Olyan növényvédő szereket használjunk, melyek a ragadozó atkákat kímélik (IPM technológia)
  • Kémiai védekezés: A speciális atkaölő készítmények közül olyanokat válasszunk, melyek az atkák minden fejlődési alakja ellen hatásos (1. ábra), ugyanakkor a hasznos élőszervezeteket kíméli.

Sanmite 20 WP A Sanmite 20 WP nevû atkaölő készítmény a fenti feltételek mindegyikének megfelel. Szabad forgalmú készítmény, így bárki számára hozzáférhető. 10 g-os kiszerelési egységben is kapható, ezért nem szükséges több évre elegendő „készlet” megvásárlása (10 g egy 10 literes háti permetezőbe elegendő mennyiség). Mikor használjuk a Sanmite 20 WP-t? Az első felhasználási lehetőség az atkák aktivizálódásának ideje, tehát május (10-15 cm-es hajtáshossz). A második kezelést a nyár második felében (augusztus) célszerû elvégezni, amikor is a telelőre vonuló atkákat, illetve az áttelelő tojásokat gyéríthetjük biztosítva ezzel a következő évi „atkamentes” kikeletet.A Sanmite 20 WP megvásárolható a növényvédő szer forgalmazóknál és a gazdaboltokban.

Salamong György

Arysta Agro Magyarország Kft.

1. táblázat: A szőlő

főbb atka kártevői
Károsító Áttelelő alak /áttelelés helye Károsítás kezdete
Szőlő-levélatka Kifejlett alak/rügy, kéreg Május
Szőlő-gubacsatka Kifejlett alak/ rügy Május
Gyümölcsfa-takácsatka Tojás/ kéreg Május
Kétfoltos-takácsatka Nőstény imágó/ kéreg, gyomok, talaj Június
Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Az egészséges fürt védelmére!

Az egészséges fürt védelmére!

„A szőlőperonoszpóra 141 éve jelent meg Magyarországon és ma már az ellene való védekezés nélkül elképzelhetetlen a szőlő növényvédelme. … A szőlőpero...

Kiváló évjárat lesz az idei

Kiváló évjárat lesz az idei

A vártnál kevesebb borszőlőt szüreteltek, de az már látszik, hogy kiemelkedő évjárat lesz az idei – mondta a Világgazdaságnak Légli Ottó, a Hegyközség...

Elmaradt a szőlő-túltermelési válság

Elmaradt a szőlő-túltermelési válság

Tévedtek a szakemberek, elmaradt a szőlő-túltermelési válság, ugyanis a vártnál kevesebb szőlő termett az idén hazánkban és más európai országban is –...

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?