Növényindítás plusz foszfortrágyázás

Agro Napló
Múlt havi cikkünkben elkezdtük a foszfor hatóanyag szerepének körüljárását, mind a növényindítás mind pedig a későbbi vegetációs szakaszokra vonatkozóan. Akkor az indítást és a Physiostart® mikrogranulátum szerepét fejtettük ki részletesebben, most a vegetáció foszforfelvételére és az új Top-Phos hatóanyagra koncentrálunk.

Indítson Physiostart® mikrogranulátummal...

  • Physio+ biostimulátor a gyökeresedése  érdekében már a csírázástól
  • Optimális tápanyagfelvétel az aktív gyökérműködésnek köszönhetően
  • Stater hatásra tervezett hatóanyag-összetétel



...folytassa a táplálást Eurofertil Top tápanyaggal!

 

GRANULÁLT STARTER MŰTRÁGYA

TOP-PHOS® szerves foszfor hatóanyaggal

A kukorica abszolút foszfor igénye 10 t/ha terméscél eléréséhez kb. 90 kg/ha P2O5-ben számított hatóanyag (2. ábra). A fejlődés során azonban az egységnyi idő alatt felvett tápelem mennyisége változó, az adott fejlődési szakasz igényétől függ. A grafikonon jól látható, hogy 1 hónap elteltével jelentősen felgyorsul a foszforfelvétel, majd üteme lassul. A termékenyülést követően már nincs számottevő foszforfelvétel.


A növényi tápelem felvétel dinamikus modelljén (3. ábra) az A-val jelölt nagyobb tartály szimbolizálja a talaj nem felvehető, míg a B-vel jelölt kisebb a felvehető foszfor készletét. Megjegyzendő, hogy a növény kizárólag H2PO4-, esetleg HPO42- formában képes felvenni a foszfort. C-vel jelöltük a növényt, illetve a  tervezett hozam eléréséhez szükséges összes foszfor igényt. Az ábrán w2  jelzi a nem felvehető formák felvehető formává alakulásának sebességét, míg az ellentétes irányú folyamatot w3. W1-gyel jelöltük a növény foszforfelvételének sebességét, ami a 2. ábrán látható grafikon időarányos meredekségéből következik. Fontos tudni, hogy hagyományos foszfortrágyák használatakor vízoldható, azaz felvehető formát juttatunk a talajba, de ezzel csak pillanatnyilag emelhetjük a felvehető foszforkészlet, mert a talajra jellemző egyensúlyi helyzet gyorsan beáll és a hatóanyag az A tartály mennyiséget emelve lekötődik.

 

Savanyú talajban alumíniummal (Al3+) és vassal (Fe2+), meszes talajon kálciummal (Ca2+) kötődhet le. A foszfor más része a talaj ásványi részecskéinek felületén kötődik, adszorbeálódik. A növény tápanyagfelvétele szempontjából a kérdés az, hogy a kötődött, nem felvehető foszfor, milyen gyorsan tud felvehető formává alakulni, ugyanis ha az átalakulás sebessége w2 kisebb, mint a szükséges felvétel sebessége w1 a növényben foszforhiány alakul ki és nem képes teljesíteni a hozam és minőségi céljainkat. A foszforellátás problémája, hogy a hatóanyag azon része, amely Al-mal, Fe-sal vagy Ca-mal kötődött nehezen vagy egyáltalán nem alakul át.

(A különböző pH szintnél mért foszforlekötődés mértékét a 4. ábra mutatja.)         

A fentiek tükrében a Timac Agro által fejlesztett szerves foszformolekula, a TOP-PHOS® felfedezése, valamint ipari szintű gyártása úttörő a foszforműtrágyázásban. A TOP-PHOS® nem egy foszforhatékonyságot javító molekulával összekevert foszfor. A TOP-PHOS®  egy teljesen új foszfort tartalmazó szerves molekula. Ez a molekula védelmet jelent a foszfor számára a lekötődésekkel szemben és növeli a w2 sebességet, azaz gyorsan átalakuló foszfort biztosít a növények számára hosszú távon. Egyszóval jelentősen növeli a foszforműtrágyázás hatékonyságát bármely talajtípuson.

 

2015-ben két startertrágyánkban cseréltük a hagyományos foszfor hatóanyagot TOP-PHOS®-ra. Az EUROFERTIL+ 45 NPS és az EUROFERTIL+ 35 NP változatlan hatóanyag-összetételben és biostimulátorral, de TOP-PHOS®  tartalommal kerül forgalomba. A termékfejlesztést a termékek nevében is megjelenítettük. A termékek új neve EUROFERTIL TOP 45 NPS és EUROFERTIL TOP 35 NP., a TOP-PHOS® felfedezése, valamint ipari szintű gyártása úttörő a foszforműtrágyázásban. A TOP-PHOS® nem egy foszforhatékonyságot javító molekulával összekevert foszfor. A TOP-PHOS®  egy teljesen új foszfort tartalmazó szerves molekula.

Forrás:  Buzás I. (1987): Bevezetés a gyakorlati agrokémiába. Mezőgazdasági Kiadó, Budapest. 289 p. (ISBN 963 232 441 2); Buzás I. (2012): Talaj-, trágya- és növényvizsgálatok. Agrokémia és Talajtan, 61. Supplementum 7–46 p   www.aton.hu

Keresse termékeinket szaktanácsadójánál és kérje mellé Yield Service

szolgáltatásunkat, amelyben a talaj

 tápanyag-szolgáltató képessége alapján tervezzük meg tápanyag technológiáját!

 

Növény- és Állattáplálás Felsőfokon

www.top-phos.hu

 

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Van dolgunk a repcében!

Van dolgunk a repcében!

A repcetermesztésben alapvető fontossággal bír a jól megtervezett alaptrágyázási technológia. Ennek során a foszfor és a kálium teljes mennyisége mell...

Mit kér a búza ősszel?

Mit kér a búza ősszel?

Az őszi búza a kukorica mellett hazánk legfontosabb gabonanövénye. Termesztése különösen szélsőséges időjárási körülmények között komoly odafigyelést,...

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?