A február 13-án megjelent előzetes negyedik negyedéves GDP-adatok a várakozásoknál kedvezőbb képet festettek az eurózónáról: a német gazdaság 0,7%-kal (várt: +0,3%), egy korábbi publikáció alapján a spanyol ugyanennyivel bővült, és bár Franciaországban minimális volt az expanzió (0,1%), Olaszországban elmaradt a várt visszaesés és stagnált a GDP. Az unió egésze negyedéves bázison 0,4%-kal, az eurózóna 0,3%-kal növekedett, utóbbi 2011. első negyedéve óta a legkedvezőbb érték. A már ismert adatok szerint az EU tagországai közül három, Görögország, Finnország és a nagyon nehéz helyzetben lévő Ciprus GDP-je csökkent a harmadik negyedévhez képest.
A GDP-adatok alapján úgy tűnik, az elmúlt év végén az eurózóna gazdasága jobb helyzetben volt, mint ahogy korábban gondoltuk. Ehhez hozzátéve a gyengülő eurót, a márciusban beinduló európai pénzpumpát és az olcsóbb energiának köszönhető keresletnövekedést, javultak az idei évre vonatkozó növekedési várakozások. Ráadásul úgy tűnik, Görögországgal kapcsolatban is sikerült megállapodásra jutni, a reformtervezetért cserébe négy hónappal meghosszabbíthatják az országnak nyújtott segélyt.
Eközben az amerikai adatok továbbra is robusztus növekedésről és kedvező munkapiaci folyamatokról árulkodnak, így majdnem minden adott a Fed kamatemelési ciklusának megkezdéséhez. A bérdinamika azonban továbbra is elmarad a várttól, és az olajársokk következtében a januári infláció is a negatív tartományban lehetett.
Fokozta a bizonytalanságot a Fed januári ülésének jegyzőkönyve, ahol a szöveges várakozás nehezen volt összeegyeztethető a tagok számszerű alapkamat-előrejelzésével, ezért is volt különösen fontos Janet Yellen-nek, a Fed elnökének a Kongresszus előtti beszámolója, ahol irányt mutathatott a jövőbeli kamatpályával kapcsolatban. Azonban az itt elhangzottakat is többféleképpen lehet értelmezni, a legvalószínűbb forgatókönyv mégis az, hogy a márciusi ülést követően elhagyják a közleményből a további fél évig változatlan alapkamatra vonatkozó kitételt, így már júniusban megtörténhet az első kamatemelés.
Idén mérsékelt hatása lehet a várhatóan 50 bázisponttal emelkedő, 0,5–0,75% közé érő alapkamatnak, piaci átrendeződést inkább jövőre hozhat a Fed változó politikája. Mindenesetre egy enyhe korrekciót követve tovább csökkenhet az EUR/USD, ha visszafogottabb tempóban is, mint 2014. második felében.
Megállt az olajár esése, 60 dollárig kapaszkodott vissza a fekete arany árfolyama, ami a rubel leértékelődésével együtt azt eredményezte, hogy február közepére az olaj rubelben kifejezett hordónkénti ára új csúcsra került.