Pótlólagos jövedelmet kínál a gazdáknak a Pannonpower (x)

Agro Napló
Tovább bővítené agrárintegrátori rendszerét a Pannonpower, amely a tavalyi 180 ezer tonnát követően idén mintegy 200 ezer tonna szalma és más mezőgazdasági melléktermék felvásárlásával kívánja biztosítani a biomassza tüzelésű pécsi erőmű tüzelőanyag-szükségletét. A Magyarország legnagyobb szalmatüzelésű erőművi blokkját működtető cégcsoport számos térségbeli agrárvállalkozót juttat pótlólagos jövedelemforráshoz, akiktől tavaly 3,5 milliárd forintnyi értékben vásárolt fel mezőgazdasági melléktermékeket. A pécsi erőműnek kulcsszerepe van abban, hogy Pécs a hazai megyei jogú városok közül elsőként állította át energiaellátását teljes egészében megújuló energiaforrások hasznosítására. Egyúttal a pécsi energetikai modell, illetve agrárintegrátori rendszer mintaként szolgálhat más térségek számára is Magyarországon. Ugyanis a rendszer sikere rávilágít, hogy az energiaszektor és az agrárágazat együttműködése egyszerre erősítheti az energetikai fenntarthatóságot és önállóságot, valamint az agrárium jövedelmezőségét – hívják fel a figyelmet a Pannonpower szakértői.

Megkezdte idei tüzelőanyag-beszerzési kampányát a biomassza tüzelésű pécsi erőművet üzemeltető Pannonpower, a dél-dunántúli és dél-alföldi mezőgazdasági mezőgazdasági termelőket és vállalkozásokat megszólítva azzal, hogy csatlakozzanak agrár-beszállítói rendszeréhez. A Veolia Energia Magyarország csoporthoz tartozó Pannonpower már jelenleg is több tucat beszállítóval áll szerződésben, akiktől tavaly mintegy 180 ezer tonna szalmát és más mezőgazdasági mellékterméket vásárolt fel a pécsi erőműben 2013-ban átadott lágyszárú biomassza tüzelésű blokk kiszolgálása érdekében.

„Idén szeretnénk 200 ezer tonnára növelni az energetikai hasznosítás céljából felvásárolt mezőgazdasági melléktermékek mennyiségét, a korábbinál is szélesebb és biztosabb alapokra helyezve a pécsi erőmű tüzelőanyag-ellátását” – mondta el Rudolf Péter, a Pannonpower cégcsoporthoz tartozó Pannon Hőerőmű Zrt. vezérigazgató-helyettese.

A Pannonpower 2013 őszén adta át új, 70 megawattot meghaladó hőtermelő kapacitású szalmatüzelésű blokkját, amely Pécs város 31 ezer lakást és 450 intézményt kiszolgáló távhőrendszerének hőigényét mintegy 60 százalékban képes kielégíteni. Az új erőművi blokk üzembeállásával a társaság – a korábban elindított faapríték tüzelésű blokkot kiegészítve - „zöld távhőre”, azaz 100 százalékban biomassza tüzelésre állította át város távhőrendszerét. Így Pécs az első olyan hazai nagyváros, amelynek távfűtését teljes egészében biomassza alapú megújuló energiaforrásból fedezik. A szalmatüzelésű egység párhuzamosan képes hő és áram előállítására is, villamosenergia-termelő kapacitása 35 megawatt.

Az erőművi blokk különlegességét az adja, hogy tüzelőanyagként lágyszárú biomasszát használ. Ennek nagy részét olyan mezőgazdasági melléktermékek adják - jellemzően kalászosok szalmája, kisebb részben kukorica- és repceszár -, amelyek másként nem értékesíthetőek. Emellett a Pannonpower kisebb mennyiségben kifejezetten energetikai hasznosítás céljából termesztett energianövényeket (energianádat) is hasznosít a pécsi erőműben.

A folyamatos tüzelőanyag-ellátás egy komplett agrárbeszállítói rendszer kiépítését tette szükségessé, hiszen a mezőgazdasági melléktermékek megtermelése, összegyűjtése, bálázása, raktározása és őrzése rengeteg munkával jár. Ugyanakkor a Pannonpower mezőgazdasági felvásárlóként történő megjelenése a térség mezőgazdaságának is előnyös, hiszen a beszállító termelők és vállalkozók számára jelentős pótlólagos jövedelemforrást biztosít. „Ennek nagyságrendjét mutatja, hogy a társaság 2014-ben összesen mintegy 3,5 milliárd forintot fizetett ki mezőgazdasági melléktermékeket beszállító partnereinek” - fejtette ki Rudolf Péter. A pécsi erőműbe mezőgazdasági mellékterméket beszállító agrárvállalkozások egy része saját maga által termelt szalmát ad el, másrészük pedig olyan vállalkozás, amely a saját működési környezetéből már maga is felvásárolja a szalmát. Ily módon a pécsi erőmű körül kiépült agrárbeszállítói rendszer térségi szinten serkenti a vállalkozói kedvet, innovációt.

Az idén márciusban a beszállítói rendszer bővítésére indított újabb kampány célja a rendszer megerősítése és kiterjesztése. A mezőgazdasági termelés hektikusságából fakadóan a beszállítók rendelkezésére álló melléktermékek mennyisége időről-időre változik. Ennek kiegyenlítése érdekében a Pannonpower idén jelentősen bővíteni kívánja beszállítói körét és a felvásárolt melléktermék mennyiségét is. „A gazdaságossági számítások azt mutatják, hogy – megfelelő előkészítést követően - akár 100 kilométerről is megéri a pécsi erőműbe szállítani a mezőgazdasági melléktermékeket. Így Baranya megye mellett az egész dél-dunántúli és a dél-alföldi régióból is várjuk a potenciális beszállítók jelentkezését” – fogalmazott Rudolf Péter.

„Fontos, hogy maguk a mezőgazdasági szereplők is tekintsenek értékként a szalmára és a többi melléktermékre. Ugyanis ezek olyan, nagy energiatartalmú anyagok, amelyek gondos kezelés esetén értékesíthetőek, ez pedig segíti a mezőgazdasági vállalkozások jövedelmezőségét” – hangsúlyozta a Pannon Hőerőmű Zrt. vezérigazgató-helyettese. A szakember hozzátette: a pécsi energetikai modell, illetve beszállítói rendszer mintaként szolgálhat más térségek számára. Ugyanis a rendszer sikeres működése rávilágít, hogy az energiaszektor és az agrárágazat együttműködése egyszerre erősítheti az energetikai fenntarthatóságot és önállóságot, valamint javíthatja a Magyarország számára oly fontos agrárium jövedelmezőségét. Hiszen a biomassza tüzelésű erőmű magyar munkaerő segítségével épült, a helyi gazdáknak teremt pótlólagos bevételt, miközben a beszállítások kapcsán új munkahelyeket és jövedelemforrásokat teremtett és tart fenn a régióban.

Interaktív látogatóközpont. A biomassza-alapú energiatermelés nagyközönségnek történő bemutatása céljával a Pannonpower egy Magyarországon egyedülálló interaktív ismeretterjesztő központot nyitott meg a pécsi erőmű területén 2015 márciusában.  A helyi vállalkozók bevonásával létesült, közel 150 négyzetméteres komplexum a legmodernebb eszközök mellett interaktív játékelemeket alkalmaz, így mutatja be a pécsi erőmű fejlődésének történetét, és világszínvonalú, biomasszát felhasználó technológiáját a nagyközönség számára, külön szekcióban mutatva be a mezőgazdasági melléktermékek hasznosítását. A központ a laikus érdeklődők mellett külön az egyes korcsoportok számára összeállított programokkal várja az általános és középiskolás csoportokat, illetve a felsőfokú oktatásban résztvevőket.

 

A Veolia Energia Magyarország Zrt-ről:

A Veolia Energia Magyarország Zrt. több mint 20 éves szakmai tapasztalattal a magyar energetikai piac meghatározó szereplője, önkormányzati és közületi szerződésállományának meghatározó része – például a pécsi, dorogi, esztergomi vagy tatai lakossági és intézményi távhőszolgáltatás – a 2020-as évekbe nyúlik előre. A társaság elődje 2013 folyamán stratégiai együttműködési megállapodást kötött Magyarország kormányával.

A vállalatcsoport jelenleg közel 600 főt foglalkoztat, országosan több mint 250 üzemeltetett telephelyen van jelen. A cégcsoport konszolidált árbevétele 2012-ben 37,5 milliárd, 2013-ban pedig 38 milliárd forint volt.

A cégcsoport 50 hazai önkormányzat több létesítményét, 85 állami és középületet, 28 egészségügyi intézményt és 31 ipari telephelyet lát el energiával. Emellett a magyarországi Veolia csoport által üzemeltetett távhőszolgáltatók 11 városban immár 12 ezer lakás távfűtéséről gondoskodnak, miközben országszerte további 55 000 lakossági és intézményi ügyfél számára termelnek hőenergiát.

Az országos kiterjedésű cégcsoport energetikai szolgáltatások üzletága hőtermelő- és elosztó rendszerek üzemeltetését végzi önkormányzatok, költségvetési szervek és a magánszektor számára, de tevékenységi körébe tartozik ezen felül a teljes körű létesítmény-üzemeltetés és az ipari outsourcing is.

A Veolia Energia Magyarország éves hőenergia-termelése meghaladja a 4400 terajoule-t, és évente több mint 500 gigawattóra villamos energiát állít elő, továbbá egy mára 42 gázmotorból álló, összesen 65 megawatt kapacitású virtuális erőművet kitevő országos rendszert üzemeltet.

A Veolia Energia Magyarország erőművi üzletágának három egységében (a Pannonpower pécsi erőműve, a Dorogi Erőmű, a Kőbányahő Kft.) magas hatásfokú földgáztüzelésű és megújuló energiát – biomasszát – felhasználó blokkok működnek, ezzel is tükrözve a cégcsoport környezetbarát energiatermelés iránti elkötelezettségét.

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?