Jász-Nagykun-Szolnok megye - Tájékoztató a megye mezőgazdaságáról

Agro Napló
Jász-Nagykun-Szolnok megye az ország egyik legnagyobb megyéje, és itt található az ország mezőgazdasági hasznosítású földterületeinek mintegy ötöde. Tökéletes síkság lévén kedvezőek a mezőgazdasági adottságai, azonban szélsőséges vonásokat mutató éghajlata - kevés és egyenetlen eloszlású a csapadék, gyakori a szárazság és az aszály - és az évente visszatérő belvízprobléma miatt az itteni gazdáknak keményen meg kell küzdeniük a jövedelemért.

Jász-Nagykun-Szolnok megye mezőgazdaságát ágazati szinten áttekintve megállapítható, hogy a növénytermesztési ágazatok közül meghatározó a búza-, a kukorica,- a napraforgó- és ipari növények termesztése, míg az állattenyésztési ágazatok közül a sertés-, a baromfi-, a szarvasmarha- és a juhtenyésztés jellemző a megyében. A Jászságban, valamint a Tiszazugban szabadföldön és termesztő berendezésekben jelentős volumenben folyik zöldség-, gyümölcs- és szőlőtermesztés.

Jelentős problémaként jellemezte és alakította a megye szántóföldi növénytermesztésének helyzetét a belvíz, annak folyományaként a tavasszal is művelhetetlen területek. A belvízzel borított területek nagysága még tavasszal is jelentős volt, meghaladta a 10000 hektárt. A vízborítás, illetve tartós víztelítettség ezen túl több évre ható szakmai- és költség-következménnyel is járt, az éves gazdálkodást determinálta, nyilvánvaló módon hátrányos helyzetet indukálva. Más tájegységek, megyék gazdálkodóihoz képest versenyhátrányba kerülnek a természeti károkozással visszatérően érintett termelők.

A megyében 2014. évben őszi árpából valamivel több, mint  25 000 ha-t vetettek a gazdálkodók, míg őszi búzából meghaladta a 114 000 ha-t a vetett területek nagysága. A rozs vetésterülete megközelítette a 1 800 ha-t, míg triticale-ból mintegy 6 000 ha-on került vetőmag a talajba.

Az őszi búza vetése a csapadékos őszi időjárás miatt elhúzódott, de az enyhe tél következtében a késői vetések is kikeltek és kellő tőállománnyal rendelkeznek. Az őszi búza és az őszi árpa kultúrállapota jelenleg hasonló. Az őszi vetésű kultúrákban a téli fagy nem okozott jelentős kárt. Az időben elvetett, megfelelő magágyba került őszi kalászosok fejlettek, 50-60 százaléka jó állapotú, sajnos a későn vetettek, esetleg műtrágyaszóróval kijuttatott és a túlnedvesedett területeken áttelelő gabonafélék a közepes, illetve a gyenge kategóriába sorolhatók csak. 

A belvízzel elöntött területeken foltokban van kipusztulás. A későbbi vetések fejletlenebbek, és nem bokrosodtak kellően. Az őszi árpa fejlettsége közel jónak mondható, azonban jelentős a sárgarozsda, illetve egyéb levélbetegségek megjelenése, melynek oka egyrészt az enyhe tél, másrészt a nem megfelelő agrotechnológia alkalmazása (korai vetés nagy tőszám). A belvízzel érintett táblák közel sem mondhatóak jónak, ezen területeken jelentős terméscsökkenés várható. Sajnos a vetett terület 30%-a erősen belvíznyomott. A húsvét utáni időszakban megkezdődött az őszi búza gyomirtása. Összességében megállapítható, hogy a fungicid-kijuttatás is erősen indokolt.

Az őszi káposztarepce állomány jól áttelelt, a nagy mennyiségű téli csapadék foltokban okozott tőpusztulást. Az állomány minősítése javarészt jónak mondható, a közepes és gyenge minősítést a belvízborítás és az őszi rovarkártétel okozza. Az őszi káposztarepcére vonatkozóan elmondható, hogy az optimális tápanyag-ellátottságú területeken megfelelő fejlettségi stádium jellemző a növényre, azonban a tápanyaghiányos táblákon a kora tavaszi hideg időjárás okozta stressz hatására felgyorsultak a repce életfolyamatai és igen korán, nagyon gyenge fejlettségi szintnél zöldbimbós állapothoz közeli fenológiai fázisba került. Jelenleg az őszi káposztarepce állományok virágoznak.

A tavaszi vetés talaj és magágy előkészítése – területenként az átnedvesedés mértékétől függően – ütemesen halad. Több kultúra tervezett vetése megtörtént, ill. folyamatban van, úgymint cukorrépa, borsó, tavaszi árpa, tavaszi búza, zab, vöröshagyma. Megkezdődött a borsó szakaszos vetése, valamint a vöröshagyma vetése. Több gazdaságban megkezdték a napraforgó vetését is, a tervezett vetésterülete jelentős megyénkben, meghaladja a 80 000 hektárt.

A kukorica termőterülete is jelentős, közelíti az 50 000 hektárt. A kukorica vetése várhatóan április utolsó dekádjában nagyobb ütemben megkezdődhet.

 A tavaszi vetésű kultúrák esetében a megfelelő kelés érdekében jól jött a március utolsó hétvégéjén érkező 5–15 mm csapadék. Az őszi vetésű kultúráknak is kedvezett a csapadék, főleg olyan talajokon, ahol a felső 4-5 cm-es réteg már száraz volt. Jelenleg a kialakult csapadékhiány miatt több gazdaságban öntözni kell (1. táblázat).

 

Külön említésre méltó a rizs és az indián rizs termesztése is a megyében, emellett a mák és a dohány fordul elő jellegzetes növénykultúraként. Az utóbbi termőterülete évről évre 60 ha körül alakul, a mák vetésterülete változó, az időjárási viszonyok miatt azonban minden évben jelentősen elmarad a betakarított termőterület nagysága az elvetettétől.

 A zöldségfélék megyei termőterülete évről évre 5-6 ezer hektár körül alakul.

A megyében a két legnagyobb termőterülettel bíró gyümölcsfaj a cseresznye és a meggy. A cseresznye termőterülete 220 ha, a meggy termőterülete 342 hektár, továbbá 943 ha a termő szőlőültetvények nagysága. Árutermelő gyümölcsösökben a metszési munkákat, illetve a lemosó permetezéseket, és a szőlő tavaszi munkáit elvégezték. Komoly kockázat ugyanakkor az enyhe tél miatti megszaporodott kártevők és kórokozók.

Az ezek elleni védekezés növeli a termelési költségeket. A kajszi elvirágzott, míg a többi gyümölcsfaj virágzása folyamatos jelenleg.

 Megyénkben a főbb gazdasági haszonállatfajok 2014-es állománya bizonyos állatfajoknál jelentős mértékben meghaladta az egy évvel korábbit. A megyei gazdálkodók 59 ezer szarvasmarhát tartottak, mintegy 10 százalékkal többet, mint egy évvel korábban. Ehhez a tendenciához hasonlóan a baromfiállományok létszáma is emelkedett. Más haszonállatoknál ugyanakkor – az anyaállatok számát tekintve is – már árnyaltabb a kép. Míg tehénből többet tartottak az állattartók, a megyében tartott sertések és juhok, valamint anyakocák és anyajuhok száma is némiképp csökkent (2. táblázat).

 

Megyénk megközelítőleg 4500 ha természetes vízfelülettel rendelkezik, melyből 3780 ha halászatilag is hasznosított. Jelenleg a halászati hasznosítással 2 db halászati kft., 3 db Horgász Szövetség, 19 db Horgász Egyesület foglalkozik. A két kft. 16 db vízteret hasznosít összesen 3423 ha-os területtel.

A fennmaradó 357 ha-on gazdálkodik a többi hasznosító.  Jász-Nagykun-Szolnok megyében a Halászati Hatóság felügyelete alá 59 db halászatilag hasznosított vízterület tartozik. Ezekből 27 db állami tulajdonú vízterület, 3 db állami és önkormányzati tulajdonú halászati vízterület (társult halászati jogközösség formájában), 29 db önkormányzati tulajdonú vízterület. A 3780 ha halászatilag hasznosított vízterületből 3 389 ha van állami tulajdonban, 114 ha teljes önkormányzati, 277 ha pedig állami és önkormányzati közös tulajdonban van. Tógazdasági haltermeléssel 19 db regisztrált termelő foglalkozik 2 068 ha területen.

A megye vadgazdálkodóinak állománybecslése szerint a különböző vadfajok mennyisége az alábbiak szerint alakul: az őz állománya 26 730 db, a mezei nyúl állománya 54 271 db, a fácán állománya 36 470 db. A vadászatra jogosultak tájékoztatása alapján megyénkben egyre nagyobb számban fordul elő a vaddisznó, amelynek jelenléte nem kívánatos megyénkben, hiszen a mezőgazdasági kultúrákban (jellemzően kukorica) és az apróvad állományban is mérhetetlen károkat okoz táplálkozásával.

Jász-Nagykun-Szolnok megyében az erdészeti hatóság nyilvántartása szerint 35 362 hektár erdő található, melynek 45,58%-a állami, 2,83%-a közösségi és 51,59%-a magántulajdonban van. Az erdők 89%-ára van bejegyezve erdőgazdálkodó, ahol tényleges erdőgazdálkodási tevékenység folyik, míg 11%-a rendezetlen gazdálkodási viszonyú. Jász-Nagykun-Szolnok megyében összesen jelenleg 724 bejegyzett erdőgazdálkodót tart nyilván az erdészeti hatóság. A rendezetlen gazdálkodási viszony legfőbb oka az osztatlan közös tulajdonban lévő erdők tulajdoni elaprózottsága, ezáltal az egyes tulajdonostársak érdektelensége. A rendezetlen gazdálkodási viszonyú erdők aránya nem változott szignifikánsan az elmúlt időszakban. A jászsági erdőterületek különlegessége, hogy bővelkednek nyári szarvasgombában. A megye erdőinek 48,2%-a áll keménylombos fafajokból, melynek döntő többségét a kocsányos tölgy és az akác adja. A lágy lombos erdők aránya 51,1%, melynek legjelentősebb alkotó fafajai a nemes nyár, a hazai nyár és fűz fajok. A fenyők részaránya 0,70%, mely elhanyagolható nagyságú.


 

 

NAK Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Szervezete

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
A kén a nitrogénhasznosulás motorja

A kén a nitrogénhasznosulás motorja

Kultúrnövényeink az egészséges fejlődés és a megfelelő hozam elérése érdekében valamennyi tápelemet igénylik a faj sajátosságainak megfelelő mennyiség...

Ősszel az ősziek ellen

Ősszel az ősziek ellen

Az elmúlt években jómagam is számtalan szakcikket olvastam különböző elektronikus és nyomtatott sajtóban, ami az őszi kalászosok őszi gyomirtásával vo...

Az őszi búza tavaszi lombtrágyázása

Az őszi búza tavaszi lombtrágyázása

Az idei év sem szűkölködik növényeink részére szélsőséges időjárásban, ami miatt a tenyészidőszakban egyre kevesebb a növények számára a növekedéshez...

Ősszel az ősziek ellen…

Ősszel az ősziek ellen…

Az elmúlt években jómagam is számtalan szakcikket olvastam különböző elektronikus és nyomtatott sajtóban, ami az őszi kalászosok őszi gyomirtásával vo...

Mivel, mit és hogyan

Mivel, mit és hogyan

A tavaszi munkálatok elindultak. A műtrágyázás az eső előtt nagy ütemben folyik, így a vetések hengerezése, gyomfésűzése is. A szántott földeket simít...

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?