A K&H Csoport és az Agrár Európa Kft. által szervezett Agrár Klub rendezvényén nem egy konkrét szektor, hanem az agrárium egészét érintő téma - a mezőgazdaság és élelmiszeripar szakmai és érdekképviseleti intézményrendszereinek működése, aktuális változásai, és a közös érdekérvényesítésben rejlő lehetőségek megvitatása - került a középpontba. „Kiemelt jelentőségét látjuk az ágazat cégei, szervezetei közötti folyamatos szakmai párbeszédnek, együttműködésnek. Hisszük azt, hogy ez elengedhetetlen feltétele a hazai agrárium hosszú távú, fenntartható növekedésének. Többek között ez volt az egyik oka, hogy több mint két évvel ezelőtt felelevenítettük az Agrár Klub hagyományait, a különböző szakmai szereplők közös gondolkodását, a fejlődési lehetőségek és az együttműködési lehetőségek közös kutatását lehetővé tevő fórumot” – hangsúlyozta ki Tresó István, a K&H Agrárüzletág ügyvezető igazgatója.
Győrffy Balázs, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara országos elnöke előadásában bemutatta a megújult kamara rendszerének változásait. A több mint 360 ezer tagot magába foglaló megújult hazai kamarai rendszer legfőbb célja, hogy a tagok számára a mindennapi tevékenységük ellátásához ténylegesen hasznosítható szolgáltatásokat nyújtson. Ennek keretében létrejött az Egységes Gazdatámogató Rendszer, az ún. NEGTÁR program, amely lehetővé teszi a termésbecslést és állapotminősítést, a mezőgazdasági káresemények felmérését, a kölcsönös megfeleltetéssel kapcsolatos ellenőrzést, az őstermelői igazolványok kiadását és érvényesítését, valamint az egységes kérelmek benyújtását. A fejlesztés ezzel még nem zárult le, hiszen folyamatban van egy országos növényvédelmi előrejelző rendszer létrehozása, amely akár parcellákra és növényi kultúrára lebontva meg tudja majd adni az aktuálisan veszélyt jelentő kórokozókat. Így a növényvédelem lényegesen hatékonyabban, ugyanakkor költségtakarékosabban valósulhat meg.
A szakmai érdekképviselet jövőbeni lehetőségeit saját tapasztalatain keresztül dr. Csorbai Attila, a Baromfi Termék Tanács elnöke mutatta be. A nemrég a szakmaközi szervezet elismerést is megkapó terméktanács vezetője kihangsúlyozta, hogy a jó érdekképviselethez elengedhetetlen az ágazat nagyarányú lefedettsége. Ugyanakkor az alapanyag szinten mintegy 250 milliárd forintot, míg feldolgozott termékként ennek dupláját termelő baromfiipar szereplői között az érdekazonosságok mellett jelentős, termékpályán belüli és kívüli érdekellentétek is feszülnek, amelyeket folyamatosan kezelni kell. A szakember elengedhetetlen látja a folyamatosan működtetett szakmai adatbázist, amely pontos, gyors, hiteles ágazati információkkal szolgál, emellett szükségét látja a belföldi kapcsolatok mellett a nemzetközi társszervezetekkel történő együttműködést, tapasztalatcserét. „A jövőbeli cél egyértelműen az együttműködések erősítése, és a fokozottabb szakmai szerepvállalás kell, hogy legyen a terméktanács számára, de az agrárium egészét tekintve is” – emelte ki dr. Csorbai Attila.