Összefoglaló a május 5-én tartott állapotfelmérésről
Hírek - események:
Beszámoló a Vetési Konferenciáról
Terméstanúsítás: Mi hitelt adunk a szavának!
"Új Ég, Új Föld"
A tudomány és technika fejlődése új szakaszt nyitott a gazdálkodás, termelés, elosztás és fogyasztás területén. Számunkra ez nem csak általánosságban érdekes, hanem azért is, mert a mezőgazdaság az egyik éllovasa a folyamatnak. Az élelmiszerek mennyisége és minősége iránti drámai igénynövekedés bonyolult helyzetet idézett máris elő a világban, s az eligazodás immár nem alapozható a hagyományos ismeretekre. Dr Gyódi Péter (ügyvezető, PC Agrár Kft., titkár,Magyar Kukorica Klub Egyesület) ötlete alapján indult útjára a smartfarming.hu blog, hogy segítséget nyújtson a témával kapcsolatos ismeretek fejlesztésében, s az új folyamatba való bekapcsolódásban.
Tengeri szemmel:
A kukorica fejlődési állapotai
A starter és osztott N műtrágyázásról
A kukorica gyökér fejlődése
Mire ügyelj az idei kukoricatermésed érdekében?
- Ne hagyd gyomosodni a kukoricát! A gyom nem csak a vizet pazarolja, s a fényt korlátozza, de odacslogatja a vetési bagolylepkét is tojásrakásra!
- Már elkezdődött a vetési bagolylepke rajzása, ha hervadnak a csíra- vagy fiatal növény középső (legfiatalabb) levelei, az drótféreg, vagy mocskospajor kártételére utal! A mocskospajor kértételét rovarölő szeres permetezéssel még csökketheted. A rovarölő szeres permetezésre jó alkalom a posztemergens gyomirtás.
- Megjelenhenek a földibolhák és még károsíthat a kukorica barkó, de ilyenkor fejlődik ki a fritlégy lárvája is! A gyomirtó permethez adott rovarölő szerrel, vagy külön rovarölőszeres permetezéssel ezek ellen a kártevők ellen több-kevesebb sikerrel még szintén lehet védekezni.
- Június közepétől számolni lehet a kukoricamoly rajzásával! A tél nem viselte meg az áttelelő hernyókat, ezért jelentős fertőzés is kialakulhat.
- Most elegendő a talaj nedvessége a hasznosuláshoz, itt az ideje a N-pótlásnak! Vigyázz! Az UAN műtrágya felületre szórás esetén súlyosan károsíthatja a kukoricát. Legkevésbé a karbamid perzsel.
- A sorok mellé adott műtrágyát ne tedd túl közel a kukoricához! A 8 leveles kukorica gyökérzete már majdnem teljesen beszövi a talajt. A műtrágyát helyezd a növénytől távolabb és mélyebbre! Minél közelebb teszed a sor közepéhez, annál nagyobb gyökértömeg találkozik a műtrágyával.
- A nitrogénpótlás akkor hoz termésnövelést, ha tényleges N tápanyaghiány van a talajban. Ha más tápanyag van minimumban, a N pótlás nem jár eredményel, csak költséggel!
- A N tápanyag utánpótlást legcéleszerűbb a kukorica 6 - 8 leveles állapotában elvégezni.
- Ha részt veszel a Kukorica Termésversenyben, különös gonddal figyeld a növényzet fejődését, s segítsd a növényt átvészelni stressz-helyzetekben. Kérj szakértői véleményt a beavatkozás előtt!
- Most már eldöntheted, mely táblákkal veszel részt a Termésversenyben - ne késlekedj regisztrálni, hogy még további segítséget is nyújthassunk a sikeres versenyzéshez!
Átgondoltad már? Ugyanakkora ráfordítással akkor éred el a legnagyobb termést, ha minden elvetett kukoricaszemből termő növény fejlődik! Hatvanezer tövön 12 tonna terem, ha mindegyiken található egy 20 dekás cső .
A jó terméshez nem kell csoda - elég, ha odafigyelsz!