1. Vidékfejlesztési Program (2015-2020) támogatásai
Megjelent a Kormány 1721/2015. (X. 6.) Korm. határozata a Vidékfejlesztési Program 2015. évre szóló éves fejlesztési keretének megállapításáról. A várható ütemezést bemutatjuk az alábbiakban.
Az első két jogcím az AKG és az ÖKO lesz (ezek már meg is jelentek), hamarosan várható a trágyatárolók pályázati kiírása és a többi jogcím is.
Az építéssel járó beruházást tervező gazdálkodóknak (szárító, tároló, állattartás épületei, kertészeti építések, stb...) – amennyiben még nem kezdtek hozzá – javasoljuk a tervezési folyamat mielőbbi elindítását!
A Vidékfejlesztési Program várható támogatási jogcímeiről készített összefoglalónk elérhető itt:
http://www.agrion.hu/hu/hirek/60-videkfejlesztesi-program-osszefoglalo.html
2. AKG és ÖKO pályázat (2016-2020)
Megjelent az „Agrár-környezetgazdálkodási kifizetés” című (VP-4-10.1.1-15 kódszámú) felhívás. A támogatásra rendelkezésre álló tervezett keretösszeg 158 666 709 293 forint. A támogatási kérelmek benyújtására 2015. november 7. és 2015. december 7. között van lehetőség. http://palyazat.gov.hu/doc/4524
Megjelent az „Ökológiai gazdálkodásra történő áttérés, ökológiai gazdálkodás fenntartása” című (VP-4-11.1.-11.2.-15 kódszámú) felhívás. A támogatásra rendelkezésre álló tervezett keretösszeg 51 567 075 768 forint. A támogatási kérelmek benyújtására 2015. november 7. és 2015. december 7. között van lehetőség. http://palyazat.gov.hu/doc/4525
Az AKG pályázatokat 5 éves időtartamra (2016. január 1-től 2020. december 31-ig) szóló kötelezettségvállalások alapján lehet benyújtani. Az előző időszakban (2009-2014 között) a kötelezettségvállalási időszak alapja a gazdálkodási év volt (szeptember 1-től következő év augusztus 31-ig), 2016-tól naptári évre vonatkoznak majd az előírások. A támogatás feltétele a vállalt tevékenységek betartása a kötelezettségvállalás 5 éves időtartama alatt.
Az új AKG egyik jellemzője lesz, hogy nem az eddig megszokott célprogramok alapján épül fel, hanem a vállalható kötelezettségeket előírás alapon határozza meg, vagyis minden pályázni kívánó gazdálkodó a saját adottságai alapján „személyre szabottan” állíthatja össze a vállalásait (ún. tematikus előíráscsoportok lesznek). Fontos változás még, hogy az ökológiai gazdálkodás ezúttal nem része a programnak, hanem külön, önálló intézkedésként jelenik meg.
2020-ig az AKG-ra összesen 638 millió eurónak megfelelő forintösszeg áll rendelkezésre. Idén nem kerül meghirdetésre a rendelkezésre álló teljes forrás, 2017-től újra lehet majd pályázni, igaz, ebből egy jóval kisebb keretösszegre.
Mit tegyen aki pályázni akar?
1.) A végleges pályázati felhívás alapos áttanulmányozása után, az 5 év alatt biztosan tartható vállalások átgondolása, szükség szerint szaktanácsadó igénybevételével (erre plusz pont is jár). A gazdaság adottságaitól nagyban függ, hogy kinek milyen előírásokat éri meg vállalni.
2.) A www.mepar.hu oldalon leellenőrizni a blokkokat, hogy melyiknek milyen a lehatárolása (pl. nitrátérzékeny, Naturás,…), illetve itt lehet utánanézni annak is, hogy az AKG-ba bevinni kívánt terület beleesik-e bármely zonális (MTÉT, vagy vízvédelmi) lehatárolásba. A MePAR keresőjébe beírt helyrajzi szám, vagy blokkazonosító után a térképen megjelenik a keresett földterület. Ezután ne felejtsünk el rákattintani, hogy a bal oldalon az adott terület adatai jelenjenek meg. Érdemes átnézni a többi, zonális tematikus előíráscsoportot is (pl. MTÉT szántó, gyep), ezeknél több vállalás betartásával magasabb
támogatási összeg igényelhető, a verseny viszont várhatóan kisebb lesz. 2015-től több új MTÉT terület is kijelölésre került, pl. Fertő MTÉT, Jászság MTÉT.
3.) Földhasználatok áttekintése. Az 5 éves földhasználat igazolása nem feltétel a beadáshoz, de jelentős plusz pontot kap az, aki az AKG-ba bevinni kívánt területe minél nagyobb részén tudja ezt igazolni.
4.) Területmérés. Az előző AKG ciklustól eltérően, idén már a pályázat benyújtásakor szükséges csatolni az AKG-ba bevinni kívánt területek határainak GPS-el lemért koordinátáit. Az előírásokat a támogatás 5 éve alatt ezekre a kijelölt területekre kell betartani, azon változtatni az intézkedés folyamán nem lehet. A területek felmérése során a terület töréspontjainak EOV koordinátáit meg kell adni. A koordináták megadása történhet shape file feltöltésével, illetve az előző AKG támogatási időszakban már felmért poligon kiválasztásával. A területmérés előírásait a végleges felhívás melléklete tartalmazza.
5.) Szükséges mellékletek beszerzése:
- szaktanácsadó által kiállított igazolás
- családi gazdaság nyilvántartásba vételéről szóló határozat
- végzettséget igazoló oklevél/bizonyítvány
- őshonos és veszélyeztetett állatok tartása esetén tenyésztőszervezeti igazolás
- alkalmazott munkaszerződése, amennyiben az alkalmazott végzettségét igazoló oklevél/bizonyítvány kerül benyújtásra
- ültetvények esetében az ültetvény korát igazoló NÉBIH igazolás (kizárólag ez hiánypótolható, a többi nem).
Pontozási szempontok
- A bevont terület környezeti meghatározottsága (Natura 2000, nitrátérzékeny terület, THÉT (korábban KAT) terület, VTT terület)
- A gazdaság teljes területe 300 ha alatti vagy feletti
- Közép-, vagy felsőfokú agrárvégzettség
- Szaktanácsadói javaslat alapján tett vállalások
- Állatállomány megléte
- A gazdaság teljes méretéhez képest az AKG-ba bevitt területek aránya
- 5 éves földhasználati jogosultság megléte az érintett területek arányától függően
- A választott előírások alapján számított környezeti hozzáadott érték (ki mennyit vállal
a választható előírások közül)
Az AKG kiírással kapcsolatban részletes leírások találhatók a honlapunkon is: www.agrion.hu illetve személyes konzultáció keretében állunk az érdeklődő gazdálkodók rendelkezésére. A szaktanácsadói együttműködésre többlet pont jár, így nagyobb az esély a sikeres pályázatra!
3. Kertészeti géptámogatás 2015 – elszámolás okt. 15-ig
A kertészeti gépbeszerzés 2015. jogcímnél hamarosan lejár a kifizetési kérelmek benyújtásának, valamint az induló vállalkozásnak minősülő ügyfelek vonatkozásában a 4 EUME kertészeti üzemméret igazolásának határideje!
A kertészeti géptámogatás keretében a gépeket 2015. október 15-ig lehet megvenni, illetve a kifizetési kérelmet is eddig lehet benyújtani. Induló vállalkozások esetében a 4 EUME kertészeti üzemméretet legkésőbb 2015. október 15-ig kell igazolni, amely - a 2015. évi TERA kérelem híján, illetve meghatározott kultúrák esetében - kormányhivatali igazolás benyújtásával lehetséges.
Részletek a 91/2015. (VII. 30.) és 115/2015. (IX. 25.) MVH Közleményekben.
4. Fiatal gazda – kifizetési kérelmek
A 2015. május 18. és június 1. között benyújtott fiatal gazda támogatási kérelmek esetében a nyeréshez szükséges minimális ponthatár: 100 pont.
A kifizetési kérelem benyújtásának határideje: 2015. október 21.
A nyerteseknek szóló tájékoztatónk elérhető a www.agrion.hu oldalon.
A kifizetési kérelem benyújtásának legfontosabb feltétele, hogy az ügyfél már a kifizetési kérelem benyújtásának időpontjától egyéni vállalkozó legyen mezőgazdasági főtevékenységgel (01.11-01.50 és 01.70 szakágazatba tartozó tevékenységek).
Az egyéni vállalkozói nyilvántartásba vételt minél előbb érdemes elindítani a kifizetési kérelem határidőben történő benyújtásának érdekében. Az egyéni vállalkozás megkezdését a www.nyilvantarto.hu/ugyseged elérési útvonalon keresztül kell bejelenteni, az alkalmazás használatához ügyfélkapus regisztráció szükséges. Az ügyfél ügyfélkapus tárhelyére megküldött nyilvántartásba vételről szóló igazolást mellékelni kell a – támogatási összeg 90 százalékának igénylésére benyújtandó – kifizetési kérelemhez. Az igazolás pecsét és aláírás nélkül benyújtható a kérelemhez.
Az egyéni vállalkozás megkezdésével kapcsolatos tájékoztatás az alábbi honlapon érhető el:
http://www.nyilvantarto.hu/hu/evig_megkezdes.
További részletek itt:
- 29/2015. és 30/2015. IH közlemény
- 113/2015. (IX.22.) és 121/2015. (X.1.) számú MVH Közlemények
- 41/2015. (IX. 29.) MvM rendelet az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alapból a fiatal mezőgazdasági termelők indulásához a 2015. évben igényelhető támogatások részletes feltételeiről szóló 24/2015. (IV. 28.) MvM rendelet módosításáról.
Aki nem nyert, annak sem kell elkeserednie, várhatóan 2016. év elején újra nyílik a jogcím, az ezzel kapcsolatos tudnivalókról is elérhető lesz egy tájékoztató honlapunkon.
5. Ökológiai másodvetések (zöldtrágya) bejelentése
A másodvetés elvetésének és beforgatásának tényleges időpontját a megvalósítást követő 15 napon belül kell bejelenteni az MVH-nak, az elektronikus felületen. A határidő elmulasztása esetén nem ismerhető el a zöldítésben!
6. Szója, borsó aratás utáni teendők
A minimális hozam (szójánál: 1t/ha) meglétének igazolására a termeléshez kötött fehérjetakarmány-növény termő terület vonatkozásában a betakarítást követő 2 héten belül, de legkésőbb november 1-ig meg kell küldeni az MVH részére a következő dokumentumokat:
- Gazdálkodási Napló – 9/2015. (III. 13.) FM rendelet 8. mell. szerinti – másolata ÉS
- Betárolás esetén: tárolási napló – 9/2015. (III. 13.) FM rendelet 9. melléklet szerinti – vagy a
tárolást és a betárolt mennyiséget igazoló egyéb dokumentum másolata. - Betakarítást követő 2 héten belüli értékesítés esetén: számla vagy felvásárlási jegy másolata.
Benyújtás módja: elektronikus úton, vagy papír alapon, postai úton az ügyfél lakóhely/székhely szerinti illetékes MVH kirendeltséghez.
Az űrlapok elérhetők itt: http://www.agrion.hu/hu/hirek/57-zoldites-es-termeleshez-kotott-tamogatasok-%E2%80%93-teendok.html
7. Módosultak a minimális talajborításra vonatkozó KM előírások
2015. szeptember 17-ével módosultak – az 50/2008. (IV.24.) FVM rendeletben - a kölcsönös megfeleltetés minimális talajborításra vonatkozó előírásai. Eszerint:
4.1. Fenn kell tartani a minimális talajborítást a nyári és őszi betakarítású kultúrák lekerülése után,
4.1.1. őszi kultúra vetésével,
4.1.2. a tarló szeptember 30-ig történő megőrzésével vagy legfeljebb sekély tarlóhántás és ápolás, illetve középmély vagy mély talajlazítás elvégzésével, valamint a tarló gyommentes állapotban tartásával, kivéve a nitrátérzékeny területeken előforduló tavaszi vetésű kultúrák esetében, ahol az őszi szervestrágya kijuttatása és bedolgozása október 31-ig engedélyezett – ha adott területen őszi kultúra vetésére nem kerül sor, úgy a fenti időpontot követően a talajelőkészítő munkákat a szintvonalakkal párhuzamosan kell elvégezni –, vagy
4.1.3. másodvetésű takarónövény termesztésével.
8. Ökológiai fókuszterületek (EFA elemek) listája
Az MVH közzétette a 2015. évi egységes kérelemben bejelentett, a táblákkal szomszédosan elhelyezkedő EFA elemek (fasor, fás sáv, táblaszegély, vizesárok) helyrajzi számait, melyek a tulajdonos vagy vagyonkezelő által nem kerültek letiltásra. A lista elérhető itt: https://www.mvh.gov.hu/portal/MVHPortal/default/mainmenu/hirek/okologiai_fokuszterulete k_efa__20150902_1056330
9. EFA kompenzáció
A Földművelésügyi Minisztérium az 52/2015. (IX. 7.) rendelettel módosította a 10/2015. (III. 13.) FM rendeletet (zöldítés rendelet), így október 8-ig az egységes kérelem adatváltozás felületén lehetőség nyílik új, kompenzáció céljára bejelenteni kívánt EFA területek felvételére.
Mivel a határidő jogvesztő, az MVH az október 8. napja után bejelenteni kívánt új EFAelemeket nem veheti figyelembe a kompenzációs eljárás során.
A részletes szabályokat az MVH 109/2015. (09.11) számú közleménye tartalmazza.
10. Szőlő szerkezetátalakítás
Az MVH június hónapban kezdte meg a szőlőültetvény szerkezetátalakítási és -átállítási támogatások kifizetését a nemzeti borítékban az év elején rendelkezésre állt, közel 2,18 milliárd forint összegű uniós forrás terhére.
A szőlőültetvények szerkezetátalakításához és -átállításához a 2012/2013 borpiaci évtől igényelhető támogatás feltételeiről szóló 142/2012. (XII. 27.) VM rendelet értelmében a támogatási kérelmek benyújtására 2015. április 1. és 2015. július 15. között volt lehetőség a 2013/2014, valamint a 2014/2015 borpiaci évre jóváhagyott és már megvalósított tevékenység alapján. A támogatási kérelmeket az MVH beérkezési sorrendben bírálja el, a hiánypótlásra szoruló kérelmek esetében az utolsó hiánypótlás beérkezésének dátuma határozza meg a kérelem bírálati sorrendben elfoglalt helyét. A támogatások kifizetését minden esetben helyszíni ellenőrzés előzi meg.
A 2014/2015 borpiaci évben benyújtott 2617 támogatási kérelem közül 657 esetében már megtörtént a kifizetés, azonban a támogatási igények az idei évben is jelentősen meghaladják a 2015. pénzügyi évi keretet. Az idei évi forrás május 6-án merült ki, ezért a kereten felüli jogos támogatások kifizetése a következő pénzügyi évben rendelkezésre álló, mintegy 8,2 milliárd forint keretösszeg terhére valósulhat meg október 16-a után. A jogos támogatások folyósításáról az MVH novemberig intézkedik. Az érintett gazdálkodókat az MVH végzésben értesíti a támogatás következő pénzügyi időszakban történő jóváhagyásáról.
107/2015. (IX. 8.) MVH Közlemény a szőlőültetvények szerkezetátalakításához és -átállításához a 2012/2013 borpiaci évtől igényelhető támogatás feltételeiről szóló 142/2012. (XII. 27.) VM rendelet alapján a 2015. pénzügyi évre kifizethető támogatási keretösszeg közzétételéről
11. Dohány szerkezetátalakítás
Megjelent a „2015. évtől kezdődő dohány szerkezetátalakítási nemzeti programban történő részvételről és a 2015. évre vonatkozó kötelezettség-megosztásról” szóló 111/2015. (IX.15.) számú MVH Közlemény és a dohány szerkezetátalakítási nemzeti program alapján megállapított jogosultság jogosultjának személyében bekövetkezett változással kapcsolatos eljárási szabályokról szóló 112/2015. (IX.15.) MVH Közlemény, ill. az 53/2015. FM rendelet. A szerkezetátalakítási programba a 2015. évtől történő részvételre vonatkozó kérelmet a K0156 számú nyomtatvány benyújtásával kell megtenni, 2015. október 7-ig.
Az átírási kérelmek benyújtására nyitva álló időszak: 2015-ben szeptember 15. – október 7. 2016. évtől kezdődően április 1. – április 30.
12. Anyatehén ÁNT
Az MVH felhívja azon ügyfelek figyelmét, akik a 2016-os támogatási évben átmeneti nemzeti anyatehéntartás támogatás iránt támogatási kérelmet kívánnak benyújtani, hogy az 5/2015. (II. 19.) FM rendelet 2015. augusztus 4-től módosult. Ennek eredményeképpen a tejértékesítési jelentés benyújtása jelentősen egyszerűsödött.
Az új, K8021 számú, Tejértékesítési jelentés nyomtatványt negyedévente kell benyújtani, amelyen havi bontásban kell feltüntetni az értékesített tej mennyiségét. A negyedéves jelentések benyújtásának határideje a tárgyhót követő hónap 15. napja. Annak elmaradása esetén az összesítés a következő háromhavi ciklus végén, a tárgyidőszaki jelentéssel együtt pótolható.
A tejértékesítést nem folytató ügyfeleknek évi egyszeri benyújtási kötelezettségük van. Ez esetben a jelentés beérkezésének határideje 2016. május 15. Ezen határidőig a hibásan kitöltött és/vagy újraküldött, illetve elmulasztott tejjelentések szankciómentesen pótolhatóak. Külön szeretnénk felhívni a figyelmet az alábbiakra:
- a beküldő termelő adatai (név, ami az MVH adatbázisában szerepel, regisztrációs szám) pontosan szerepeljenek a nyomtatványon
- a háromhavi összesített K8021 számú nyomtatványt szükséges használni
- amennyiben nincs tejértékesítés, elég a nyomtatvány első oldalán az éves nullás jelentést bejelölni.
Kérjük, hogy a nyomtatvány kitöltését megelőzően tanulmányozzák a 65/2015. (V. 12.) MVH közlemény mellékletében megtalálható Gazdatájékoztatót illetve a Kitöltési útmutatót is, mely a gyakorlati tudnivalókat részletesen tartalmazza.
Felhívjuk a figyelmet az alábbi közleményre is:
105/2015. (VIII. 31.) számú MVH Közlemény a 2015. évi termeléshez kötött és átmeneti nemzeti anyatehéntartás támogatási kérelemhez kapcsolódó kiesés-pótlás bejelentésekről.
Kiesés-pótlás bejelentési kötelezettsége van mindazon ügyfeleknek, akik termeléshez kötött, illetve átmeneti nemzeti anyatehéntartás támogatási kérelmet nyújtottak be, és a kötelező birtokon tartási időszak alatt a kérelemben bejelentett egyedek az ügyfél állományából kiestek. A birtokon tartási kötelezettség a támogatási kérelem benyújtásának napjától kezdődően 6 hónapig áll fenn. Az állat kiesésének bejelentése és megfelelő pótlása esetén a birtokon tartási kötelezettség teljesítettnek tekintendő.
Kiesésnek minősül az állat állatorvos által igazolt kényszervágása vagy elhullása, valamint a tenyésztési selejtnek minősülő egyednek az ENAR nyilvántartás alapján igazoltan kizárólag hazai vágásra (kényszervágás) történő selejtezése, mely esetekben a kiesett állat a támogatási feltételeknek a támogatási kérelem benyújtása napjától megfelelő állattal pótolható.
Az állat más tartónak továbbtartásra vagy exportra történő értékesítése még állatorvosi igazolással együtt sem fogadható el kiesésként, tehát a birtokon tartási időszak alatt történő értékesítés esetén az állat után támogatás a továbbiakban nem állapítható meg, és az adott állat szankció alapját képezi.
A kiesés-pótlás bejelentést elektronikus úton, ügyfélkapun keresztül kell teljesíteni.
A kiesés tényét és a pótlásként beállított állatot legkésőbb a pótlásra előírt határidőt követő tizenöt napon belül, a kötelező birtokon tartás utolsó hatvan napjában kieső és nem pótolt állatokat a kiesést követő tizenöt napon belül szükséges megtenni!
A bejelentéshez a kieső egyed vonatkozásában a kiesés okáról állatorvosi igazolás másolatban történő csatolása szükséges! Az igazolást hatósági állatorvos vagy járási főállatorvos állíthatja ki!
13. Módosult a tejkvóta-, és a történelmi bázisjogosultságról szóló rendelet
Megjelent az 52/2015. (IX. 7.) FM rendelet.
A tejkvóta rendszer megszűnését követően a felvásárlók havi és éves jelentési kötelezettsége továbbra is fennáll. A jelentéseket az MVH levelezési címére (1476 Budapest, Pf.: 407.) kell benyújtani.
A történelmi bázis jogosultságról szóló 106/2007. (IX. 24.) FVM rendelet módosításának következtében megváltozott a tejtermelés támogatás történelmi bázisjogosultság átírásának feltétele. A tejkvóta rendszer megszűnéséig a tejtermelés támogatás történelmi bázisjogosultság átírása a tejkvóta átírásával együtt történhetett. A rendeletmódosítást követően az átírás a továbbiakban az átvevő tenyészetében megtalálható a 9/2015. (III. 13.) FM rendelet 1. § 15. pontja szerinti tejhasznú tehenek számától függ.
Az átruházás, illetve ideiglenes átengedés esetén az átvevőnek a történelmi bázisjogosultság átírásával együtt rendelkezésére álló történelmi bázisa nem haladja meg az átruházási kérelem benyújtásakor a tenyészetében található tejhasznú tehenenként számított 7100 kg-ot.
14. Tejtermelő gazdák többlettámogatása
Az idén a tervezetten felül mintegy 4 milliárd forint többlettámogatást kapnak a tejtermelők a kialakult válsághelyzetre való tekintettel, ezen felül a területalapú támogatások előrehozott kifizetése is átmenetileg segíthet a gazdák likviditási helyzetén – mondta Czerván György a Közös Agrárpolitikáról szóló szakmai konferencián az OMÉK-on.
Az agrárgazdaságért felelős államtitkár kifejtette: a hazai termelők az Unió válságalapjából a pénzügyi visszatérítés keretében 26,9 milliót, azaz közel 8,4 milliárd forintot kapnak vissza október 15-ig. Ebből az összegből a tejtermelőknek a mezőgazdasági területeik, valamint a 2014-ben működő különleges tejtámogatás révén a teljes keret 13,3%-ára, azaz közel 1,12 milliárd forintra jogosultak.
Az államtitkár hangsúlyozta: ehhez jön még az Európai Unió tejpiaci válsághelyzet kezelésére fordítható 420 millió eurós forrása, amelyből Magyarország 9,51 millió eurót, mintegy 2,9 milliárd forintot tud kifizetni célzott támogatásként a tejtermelőknek.
15. Sertés törzstenyészetek támogatása
A sertéságazati stratégiai intézkedések keretében a törzstenyészetek fejlesztését szolgáló mezőgazdasági csekély összegű (de minimis) támogatásról szóló 78/2013. (IX.10.) VM rendelet alapján vissza nem térítendő, mezőgazdasági csekély összegű támogatást igényelhetnek a törzskönyvezett sertéstenyészet állattartói a tenyészsertés és szaporítóanyag, a sertés üzemi sajátteljesítmény vizsgálat végzéséhez szükséges eszközök, a törzskönyvi rendszer használatára alkalmas számítógépes konfiguráció, és a sertés mesterséges termékenyítéshez szükséges laboratóriumi eszközök, állatgyógyászati eszközök és az állatjóléti státusz javítását szolgáló eszközök, berendezések beszerzésével kapcsolatos költségeik részleges fedezéséhez.
A 2015. évre rendelkezésre álló forrás 40 millió forint.
A támogatási kérelmet a 110/2015. (IX. 14.) számú MVH Közlemény 1. számú melléklete szerinti, N0610 számú nyomtatványon 2015. október 5. - 2015. október 30. közötti időszakban kell benyújtani az MVH-hoz, az előírt melléklet csatolásával együtt.
16. Sertés feldolgozók de minimis támogatása
A sertésfeldolgozást végző élelmiszer-feldolgozók részére nyújtott csekély összegű támogatásról szóló 57/2015. (IX. 24.) FM rendelet alapján vissza nem térítendő csekély összegű támogatást igényelhetnek a mezőgazdasági termékek feldolgozását végző gazdálkodó szervezetek a sertéshús feldolgozói iparban használt gépek, technológiai berendezések beszerzésével, valamint a feldolgozott termékek szállítására alkalmas, hűtőtérrel rendelkező tehergépjárművek beszerzésével kapcsolatos költségeik részleges fedezésére. A 2015. évre rendelkezésre álló forrás 485 millió forint.
A támogatás igénybevételéhez a támogatási kérelmet a 116/2015. (IX. 25.) számú MVH Közlemény 1. számú melléklete szerinti, N0612 számú „Támogatási kérelem” nyomtatványon 2015. szeptember 28. – 2015. október 19. közötti időszakban kell benyújtani a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatalhoz az előírt melléklet csatolásával együtt.
17. Tenyészkoca állatjóléti támogatás
A tenyészkoca állatjóléti támogatás II. tárgynegyedéves kifizetését azon ügyfelek igényelhetik, akik rendelkeznek a 2015/2016-os támogatási évre vonatkozó támogatási kérelmet jóváhagyó határozattal.
Az II. tárgynegyedévre vonatkozó kifizetési kérelmet a tenyészkoca állatjóléti támogatás igénybevételének feltételeiről szóló 7/2015. (III. 11.) FM rendelet alapján 2015. október 1. és 31. között kell benyújtani, a 37/2015. (III. 13.) számú MVH Közlemény szerinti nyomtatványokon az MVH-hoz, az előírt mellékletek csatolásával együtt.
Az intézkedés célja, hogy vissza nem térítendő támogatásban részesüljenek azon gazdálkodók, akik az előírásokon túlmutató, jobb tartási körülményeket biztosítanak a tenyészkoca, illetve a tenyésztésbe fogott süldő tartása során. A tárgynegyedéves jogos igények kifizetésére összesen 2,155 milliárd forint áll rendelkezésre.
18. Biztosítási díjtámogatás – fizetési határidő
A 19/2014. (X.29.) FM rendelet tartalmazza a mezőgazdasági biztosítási díjtámogatás igénybevételi feltételeit.
Az MVH felhívja a biztosított termelők figyelmét, hogy a biztosító, illetve az integrátor (aki több mezőgazdasági termelőt képviselve kötött támogatott mezőgazdasági biztosítási szerződést) csak abban az esetben állítja ki a díjfizetésről szóló igazolást, amennyiben a biztosítási díj megfizetésére tárgyév október 15-e előtt sor kerül. Ezért javasoljuk, hogy a biztosítási díj teljes összegének megfizetéséről mihamarabb gondoskodjanak, ne hagyják az utolsó napokra a biztosítási díj kiegyenlítését. A díjhátralékos biztosítási szerződések ugyanis nem jogosultak a támogatásra!
Az egyéni mezőgazdasági biztosítási szerződések után támogatás csak abban az esetben vehető igénybe, amennyiben a szerződő fél a biztosítási díjat teljes körűen megfizeti a biztosító részére, amelyről a biztosító tárgyév október 15-éig - ügyfélkapun keresztül, elektronikus úton az MVH honlapján elérhető elektronikus űrlapkitöltő szolgáltatás segítségével hozzáférhető felületen - díjfizetésről szóló igazolást állít ki.
Ún. integrátori szerződések esetében, ahol a szerződő fél nem a mezőgazdasági termelő, a biztosított díjfizetéséről szóló igazolást a szerződő fél állítja ki.
A biztosított termelőknek a díj befizetésének igazolásával kapcsolatos teendője nincs.
19. Aszályközlemény
A földművelésügyi miniszter aszályközleménye értelmében a közleményben feltüntetett járások kivételével országos szintű aszályhelyzet volt Magyarországon a 2015. kárenyhítési év során. Az aszályközleményben foglaltak az agrárkár-enyhítési eljárásban alkalmazandók. A Földművelésügyi Értesítő LXV. évfolyamának 2015. október 1-jei 7. számában megjelent aszályközlemény itt érhető el.
A 2011. évi CLXVIII. törvény értelmében aszálykár után abban az esetben fizethető ki kárenyhítő juttatás, ha az adott kárenyhítési év vonatkozásában az aszályhelyzetről a miniszter tárgyév október 31-ig közleményt ad ki. A miniszteri aszályközlemény tartalma – a 2014. november 1-től 2015. október 31-ig terjedő kárenyhítési év tekintetében is – az Országos Meteorológiai Szolgálat által üzemeltetett, a termelők és a hatóság számára is könnyen hozzáférhető agro.met.hu honlap információin alapul elsősorban, amely az aszály bekövetkezéséről is részletes tájékoztatást nyújt.
Önmagában a miniszteri aszályközlemény megjelenése még nem jogosítja fel a termelőt kárenyhítő juttatás igénybevételére, ugyanis az aszályközlemény egy szükséges, de nem elégséges feltétele annak. Az agrárkár-enyhítési rendszerben a kárenyhítő juttatás igénybevételének további feltételei is vannak. Így például az aszálykárokat határidőben be kell jelenteni, és az aszály által okozott, 30%-ot meghaladó mértékű várható hozamcsökkenést az agrárkár-megállapító szerv leigazolja, illetve a kárenyhítési hozzájárulást szeptember 15-ig meg kellett fizetni. Azon járások tekintetében ugyanakkor, amelyeket nem fed le a most meghirdetett miniszteri aszályközlemény, nem lehetséges kárenyhítő juttatást sem igénybe venni.
20. MVH kifizetések
A napokban MVH-tól kapott utalások jelentek meg a gazdálkodók számláin.
A pénzügyi fegyelem alkalmazása miatt a 2014-ben beadott közvetlen támogatási kérelmekre a tagállamoknak támogatáscsökkentést kellett végrehajtania, ha egy termelőnél a közvetlen támogatási jogcímek alapján járó támogatás meghaladta a 2000 eurót. A csökkentést csak a 2000 euró fölötti részre kellett alkalmazni és ezekkel az összegekkel képezte az Európai Unió a mezőgazdasági költségvetési fejezet krízistartalékát. Mivel ez a krízistartalék nem került felhasználásra, az elvont pénzt visszakapják a tagállamok, amelyek ezt az érintett termelőknek térítik vissza október 15-ig. Magyarország ilyen módon 26,9 millió, azaz mintegy 8,4 Mrd forintot juttat vissza a gazdálkodóknak.
A visszatérítés minden olyan termelőt érint, akinek SAPS jogosult területe meghaladja a 9 hektárt —2014-ben a 2000 eurónak megfelelő összeg mintegy 620 000 forint, melyet 9 hektár felett lehetett megkapni —, így a 9 hektárt meghaladó gazdaságok már érintettek, amennyiben csak területalapú támogatást igényeltek. Ha egyéb jogcímen is kaptak közvetlen támogatás, akkor a területi küszöb értelemszerűen alacsonyabb. A visszatérítéssel érintett hektárszám mintegy 4,5 millió hektár és a termelők 37%-a, kb. 65 ezer gazdálkodó részesülhet ebből.
21. NFA árverések
Megjelent a 285/2015. (X. 5.) Korm. rendelet a Nemzeti Földalapba tartozó földrészletek hasznosításának részletes szabályairól szóló 262/2010. (XI. 17.) Korm. rendelet és a földhivatalok, valamint a Földmérési és Távérzékelési Intézet feladatairól, illetékességi területéről, továbbá egyes földhivatali eljárások részletes szabályairól szóló 373/2014. (XII. 31.) Korm. rendelet módosításáról.
Érintett területetek.
A rendelet immár lehetővé teszi, hogy a 3 hektártól nagyobb méretű földrészletek értékesítésére árverés útján kerülhessen sor.
Az árverés során szántó, rét, legelő vagy nádas művelési ágban nyilvántartott földrészletek eladására a megyei és a helyi átlagárak figyelembe vételén alapuló, az NFA által Ft/AK mértékegységben meghatározott értékhez képest legalább 10%-kal magasabb áron kerülhet sor. A 3 hektártól nagyobb méretű, szőlő, gyümölcsös vagy halastó művelési ágban nyilvántartott, alrészletet nem tartalmazó földrészletek árverés útján történő eladása esetén szintén a fenti szabályt kell alkalmazni a földrészlet értékének megállapítására.
Nem alkalmazható azonban ezen árképzés olyan földrészlet eladása esetén, melyen állandó jellegű épület vagy más, a földrészlettől az állag sérelme nélkül el nem választható értéknövelő beruházás található. A beruházás tényleges természetbeni állapotáról az NFA köteles meggyőződni.
Az erdő alrészletet is tartalmazó föld hirdetményben megjelölt, erdőt nem érintő részére is lehet árverést folytatni. A földrészlet megosztására ebben az esetben az eredményes árverést követően az NFA kérelmére kerül sor, azonban az eljárás költségeit a nyertes árverező viseli. Az adásvételi szerződés megkötésére csak a megosztást követően kerülhet sor.
A hirdetmény közzététele
Az árverési hirdetményt az NFA székhelyén, internetes honlapján, a földrészletek fekvése szerinti területi szervezeti egységeinél, és az önkormányzatnál, a kormányhivatalnak az árverezés helye szerinti megyei jogú városban található hivatali helyiségében, az árveréssel érintett földrészlet fekvése szerinti településen a helyben szokásos módon, valamint az árverés helyszínén is ki kell függeszteni, továbbá megyei, illetve helyi sajtótermékekben is közzé kell tenni. A közös önkormányzati hivatal esetében az árverési hirdetményt a közös önkormányzati hivatalnál is közzé kell tenni.
Az árverés meghirdetésének napja az árverési hirdetménynek az NFA internetes honlapján történő közzétételének napja, amelynek legalább harminc nappal meg kell előznie a hirdetményben megjelölt árverési időpontot.
Az árverés
Árverést csak megyei jogú városban lehet tartani.
Árverésen részt venni és vételi ajánlatot tenni személyesen vagy meghatalmazott jogi képviselő útján lehet. Az árverésen árverezőként történő személyes részvétel esetén a jogi képviselet kötelező.
Az árverési eljárásban árverezőként olyan földművesnek minősülő, magyar állampolgárságú természetes személy vehet részt, akinek a lakóhelye vagy a mezőgazdasági üzemközpontja legalább 3 éve azon a településen van, amelynek közigazgatási határa az adás-vétel tárgyát képező föld fekvése szerinti település közigazgatási határától közúton vagy közforgalom elől el nem zárt magánúton legfeljebb 20 km távolságra van.
Az árverezőnek az árverésen való részvétel feltételeként árverési naponként 30 ezer forint összegű regisztrációs díjat kell az árverés helyszínén készpénzben befizetnie.
Az árverésen árverezőként az vehet részt, aki
- a) a hirdetményben meghatározottak szerint az árverési biztosítékot (a földrészlet kikiáltási árának 10%-a) megfizette;
- b) a regisztrációs díjat az árverés helyszínén befizette;
- c) részvételi jogosultságát a mezőgazdasági igazgatási szervi hatáskörében eljáró kormányhivatal által ca) a föld tulajdonjogának megszerzésére irányuló szerzési képesség fennállásáról kiállított hatósági bizonyítvány, cb) a földművesként történt nyilvántartásba-vételéről a földműves-nyilvántartásból kiállított adatlap-másolat – harminc napnál nem régebbi – eredeti példányának bemutatásával a helyszínen igazolja;
- d) a helyben lakást da) a lakóhely tekintetében a jegyző által kiállított, az életvitelszerű ott lakást bizonyító hatósági bizonyítvánnyal, db) a mezőgazdasági üzemközpont tekintetében a földművesek, a mezőgazdasági termelőszervezetek és a mezőgazdasági üzemközpontok nyilvántartása alapján kiállított igazolással igazolja.
Az árverések során alkalmazandó licitküszöb összege 5 millió forintot nem meghaladó kikiáltási ár esetén 50 000 forint, 5 millió forintot meghaladó kikiáltási ár esetén 100 000 forint, 10 millió forintot meghaladó kikiáltási ár esetén 200 000 forint, 50 millió forintot meghaladó kikiáltási ár esetén 500 000 forint.
Az árverés eredménytelen, ha
- a) nem tettek érvényes vételi ajánlatot,
- b) a felajánlott vételár nem érte el a kikiáltási árat.
Elővásárlási jog gyakorlása
Elővásárlási jog gyakorlására az árverést követően a szerződés kifüggesztésének időtartama alatt az általános szabályok szerint van lehetőség, azaz az NFA a szerződést a Földforgalmi tv.-ben meghatározott 60 napos jogvesztő határidőn belül, az ott meghatározott érvényes elfogadó jognyilatkozatot benyújtó elővásárlásra jogosultak közül a jogszabály szerint első helyen álló jogosulttal köti meg 30 napon belül.
Több, azonos ranghelyen álló elővásárlásra jogosult közül sorsolással kerül kiválasztásra a szerződő fél.
Elővásárlási jog gyakorlása esetén a nyertes árverező részére az általa megfizetett árverési biztosítékot az elővásárlásra jogosult tulajdonjogának ingatlan-nyilvántartási bejegyzését követő öt napon belül vissza kell téríteni.
Visszavásárlási jog, elidegenítési és terhelési tilalom
Az árverésen értékesítésre kerülő földrészlet vonatkozásában az államot a szerződés megkötésétől számított 20 éves időtartamra – a szerződés szerinti vételáron – visszavásárlási jog illeti meg. A visszavásárlási jog biztosítására a földrészletet 20 éves időtartamra elidegenítési és terhelési tilalom terheli. A visszavásárlási jogot, valamint az elidegenítési és terhelési tilalmat az adásvételi szerződésben is rögzíteni kell.
A földrészletek tulajdoni lapjára az állam javára – a vevő költségviselése mellett – a visszavásárlási jogot be kell jegyeztetni, valamint az elidegenítési és terhelési tilalmat fel kell jegyeztetni.
Az elidegenítési tilalom törléséhez az NFA – a földrészlet törvényes örökös általi elidegenítésnek az esetét kivéve – a 20 éves időtartam lejárata előtt nem járulhat hozzá. Az elidegenítési tilalom fenntartása mellett a terhelési tilalom törléséhez a 20 éves időtartam lejárata előtt csak abban az esetben járulhat hozzá, ha a földrészlet vételárának kiegyenlítése nem pénzügyi intézmény által nyújtott kölcsön felhasználásával történt, és a földrészletre pénzügyi intézmény javára kíván a tulajdonos terhet alapítani.
Abban az esetben, ha a földrészlet vételárának kiegyenlítése nem pénzügyi intézmény által nyújtott kölcsön felhasználásával történt, az NFA kizárólag akkor él a visszavásárlási joggal, ha tudomást szerez arról, hogy a tulajdonos a földrészlet elidegenítése vagy megterhelése érdekében intézkedést tett. (Forrás: NAK)
22. Jogszabályok, jogszabályváltozások
2015. évi CXLIII. törvény a közbeszerzésekről
60/2015. (X. 8.) FM rendelet a szőlészeti és a borászati adatszolgáltatás, valamint a származási bizonyítványok kiadásának rendjéről, továbbá a borászati termékek előállításáról, forgalomba hozataláról és jelöléséről szóló 127/2009. (IX. 29.) FVM rendelet módosításáról
59/2015. (IX. 29.) FM rendelet a zöldség-gyümölcs termelői csoportokról és termelői szervezetekről szóló 150/2012. (XII. 28.) VM rendelet módosításáról
58/2015. (IX. 24.) FM rendelet a baromfi és a sertés ágazatban igénybe vehető állatjóléti támogatásokat, valamint a Tanyafejlesztési Program 2015. évi támogatását szabályozó miniszteri rendeletek módosításáról
56/2015. (IX. 24.) FM rendelet a halgazdálkodás és a halvédelem egyes szabályainak megállapításáról szóló 133/2013. (XII. 29.) VM rendelet módosításáról
54/2015. (IX. 16.) FM rendelet egyes agrártámogatási tárgyú miniszteri rendeletek módosításáról
51/2015. (IX. 7.) FM rendelet a pénzügyi fegyelem alkalmazásából eredő visszatérítésről
50/2015. (VIII. 17.) FM rendelet az egyes állatbetegségek és zoonózisok felszámolására, az ellenük való védekezésre és figyelemmel kísérésükre irányuló nemzeti programok 2015. évi finanszírozásának szabályairól
49/2015. (VIII. 12.) FM rendelet az MFB TÉSZ Forgóeszköz Hitelprogram 2020 kapcsán kamat megfizetéséhez igénybe vehető csekély összegű támogatásról
48/2015. (VIII. 12.) FM rendelet az MFB Élelmiszeripari Forgóeszköz Hitelprogram 2020 kapcsán kamat megfizetéséhez igénybe vehető csekély összegű támogatásról
47/2015. (VIII. 12.) FM rendelet az MFB Agrár Forgóeszköz Hitelprogram 2020 kapcsán kamat megfizetéséhez igénybe vehető csekély összegű támogatásról
23. MVH Közlemények
123/2015. (X. 09.) számú MVH Közlemény a szőlőfeldolgozás és a borkészítés során keletkező melléktermékek kivonásáról és támogatással történő lepárlásáról szóló 70/2012. (VII. 16.) VM rendelet szerint a 2015. pénzügyi évben kifizethető támogatási keretösszegről
122/2015. (X. 02.) MVH Közlemény a 2015/2016. tanévi iskolagyümölcs-program keretében a köznevelési intézményekbe szállítható termékekről és termékmennyiségekről
120/2015. (IX. 25.) MVH Közlemény a sovány tejpor és vaj magántárolási támogatásához kapcsolódó egyes MVH közlemények módosításáról
119/2015. (IX. 25.) MVH Közlemény a sovány tejpor és vaj rögzített áron történő felvásárlásáról szóló egyes MVH közlemények módosításáról
118/2015. (IX. 25.) MVH Közlemény a történelmi bázisjogosultságok jogosultjának személyében bekövetkezett változás átírásának rendjéről szóló 102/2013. (VI. 24.) MVH Közlemény módosításáról
117/2015. (IX.25.) MVH Közlemény a zöldség és gyümölcs szerkezetátalakítási támogatási jogosultság átírásával kapcsolatban bekövetkezett változásról
114/2015. (IX. 25.) MVH Közlemény az iskolagyümölcs-program végrehajtásáról szóló 50/2012. (V. 25.) VM rendelet szerinti 2015/2016. tanévre vonatkozó kifizetési kérelem benyújtásához szükséges nyomtatványok közzétételéről
108/2015. (IX. 08.) MVH Közlemény az Európai Halászati Alapból a 2. támogatási tengely szerint nyújtandó beruházási támogatások kifizetésének igényléséről
106/2015. (IX. 2.) MVH közlemény az egyes állatbetegségek és zoonózisok felszámolására, az ellenük való védekezésre és figyelemmel kísérésükre irányuló nemzeti programok 2015. évi finanszírozásának szabályairól szóló 50/2015. (VIII. 17.) FM rendelet szerinti támogatás igénybevételéhez rendszeresített nyomtatványokról
104/2015. (VIII. 28.) MVH Közlemény a szőlőfeldolgozás és a borkészítés során keletkező melléktermékek kivonásáról és támogatással történő lepárlásáról szóló 70/2012. (VII. 16.) VM rendelet szerint a 2016. pénzügyi évben kifizethető támogatási keretösszegről
103/2015. (VIII. 28.) MVH Közlemény az MFB Magyar Fejlesztési Bank Zártkörűen Működő Részvénytársaság és a Magyar Nemzeti Bank által meghirdetett egyes Hitelprogramok keretében nyújtott kedvezményes kamatozású hitelhez, kamattámogatáshoz, valamint kezességvállaló intézmények által nyújtott intézményi kezességvállaláshoz, illetve kezességi díjtámogatáshoz kapcsolódó csekély összegű támogatások támogatástartalmának nyilvántartásba vételi eljárásáról szóló 85/2015. (VII. 24.) számú MVH Közlemény módosításáról
102/2015. (VIII. 25.) MVH Közlemény az MFB Élelmiszeripari Forgóeszköz Hitelprogram 2020 kapcsán igénybe vehető csekély összegű támogatáshoz kapcsolódó kamattámogatási és támogatáslehívási kérelemnyomtatványok rendszeresítéséről
101/2015. (VIII. 25.) MVH Közlemény az Élelmiszeripari Forgóeszköz Hitelprogram kapcsán igénybe vehető csekély összegű támogatáshoz kapcsolódó kamattámogatási és támogatáslehívási kérelemnyomtatványok rendszeresítéséről
100/2015. (VIII. 24.) MVH Közlemény az Agrár Forgóeszköz Hitelprogram kapcsán igénybe vehető kamattámogatásról szóló 120/2012. (XI. 23.) VM rendelet alapján 2015. III. negyedévétől igénybe vehető támogatás lehívásához szükséges nyomtatvány rendszeresítéséről
99/2015. (VIII. 24.) MVH Közlemény az MFB Agrár Forgóeszköz Hitelprogram 2020 kapcsán kamat megfizetéséhez igénybe vehető csekély összegű támogatásról szóló 47/2015. (VIII. 12.) FM rendelet szerinti támogatások lehívásáról
98/2015. (VIII. 24.) MVH Közlemény az Új Magyarország TÉSZ Forgóeszköz Hitelprogram kapcsán igénybe vehető csekély összegű támogatáshoz kapcsolódó kamattámogatási és támogatás lehívási kérelemnyomtatványok rendszeresítéséről
97/2015. (VIII. 24.) MVH Közlemény az MFB TÉSZ Forgóeszköz Hitelprogram 2020 kapcsán igénybe vehető csekély összegű támogatáshoz kapcsolódó kamattámogatási és támogatás lehívási kérelemnyomtatványok rendszeresítéséről
96/2015. (VIII.13.) MVH Közlemény a genetikai erőforrások megőrzése intézkedés keretében a növényi genetikai erőforrások és mikroorganizmusok ex situ megőrzéséhez nyújtandó támogatás keretében a 2015. évi kifizetési kérelem benyújtásáról
95/2015. (VIII. 12.) MVH Közlemény egyes, az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alapból nyújtandó támogatások kifizetésének igényléséről szóló közlemények módosításáról
Összeállította: Dr. Weisz Miklós, AGRION Vállalkozásfejlesztő Iroda, www.agrion.hu