2024. május 1. szerda Fülöp, Jakab

Beszámoló a „CIMBRIA SEA színosztályozó az élelmiszer biztonság szolgálatában” című szakmai napról (x)

Agro Napló
A CHH Gépkereskedő, Gyártó és Műszaki Szolgáltató Kft. mezőgazdasági és élelmiszeripari magfeldolgozó technológiát forgalmaz, telepít, gyárt. A győri üzemcsarnokunkban 2015. október 21-én szimpóziumot szerveztünk a takarmányiparban tevékenységet folytató cégek szakemberei számára, a gabonatoxinok problémakörének kezelése témában.


A szimpózium megszervezését három dolog motiválta:

  • A gabona, és ezen belül a kukorica gombás fertőzöttsége folyamatos fenyegetettség a feldolgozók számára. Számolni kell jelenlétével, és a termőföldtől a takarmány vagy élelmiszer végtermék előállításáig, minden résztvevőnek és minden feldolgozási lépésben minimalizálni kell a gombák, így az általuk termelt toxin szintjét.
  • A takarmányipar új kihívások előtt áll: Mennyiségben és minőségben is bővül az igény az állati takarmány iránt, ugyanakkor az alapanyagokkal szemben támasztott minőségi követelmények egyre magasabbak, a végtermékkel/a takarmánnyal szemben támasztott egészségügyi elvárások egyre összetettebbek.
  • A CHH Műszaki Kft. a fertőzött gabona osztályozásához megbízható módszert tud ajánlani. A szín szerinti osztályozás lehetővé teszi a toxinos szemek detektálását és eltávolítását a feldolgozás során. A gép használatával a jövőben így lehetőség nyílik a biztonságosabb élelmiszer- és takarmány előállításra.

Ez a rendszer tökéletesen kielégíti a modern élelmiszeripari- és egyéb ipari feldolgozási igényeket, ami megköveteli az optikai színosztályozótól azt a képességet, hogy azonos színű, de különböző árnyalatú különbségeket is észleljen és eltávolítson.

A program szervezésekor azt a célt tűztük ki, hogy a meghívott szakértő előadóink segítségével az aktuális kérdések közül egyet járjunk körül: nevezetesen a takarmány előállításhoz szükséges gabona és főleg a kukorica szennyezettségének kérdéskörét, ezen belül is a toxin fertőzöttséget. A tíz meghívott cég olyan régi és új partnereink, akiket bizonyára érdekel ez a témakör vagy azért, mert már most a legnagyobbak között vannak, vagy azért, mert (véleményünk szerint) a fejlődési potenciál meg van bennük ahhoz, hogy a hazai takarmányipar meghatározó piaci szereplőivé váljanak.

Megpróbáltuk úgy összeállítani a szakmai programot, hogy az elméleti alapoktól kezdjünk, kapcsolódjunk a termelési folyamatokhoz, térjünk ki a jogi szabályozókra, a hatóság elvárásaira. Adjunk megoldási lehetőséget a takarmány-előállítás technológia fejlesztésére, és zárjuk a napot gyakorlati gépbemutatóval, üzemlátogatással.


Az előadók sorrendben és főbb gondolataik, mondanivalójuk:

Puskás Katalin, tudományos munkatárs

Magyar Tudományos Akadémia, Agrártudományi Kutatóközpont Mezőgazdasági Intézet, Kalászos Gabona Rezisztencia Nemesítési Osztály

Előadás témája:

Fuzárium a gabonában, a toxinok gazdasági jelentősége és a megelőzés kihívásai

Probléma felvetés: Mi az oka a gomba és az általa termelt toxin folyamatos jelenlétének?

  • nem csávázott vetőmag használata
  • monokultúra
  • szármaradványok a földeken a betakarítást követően
  • a fertőzést továbbvivő rovarok
  • permetezéssel okozott stressz, ami fokozott toxin termelést eredményezhet.
  • a gombák szaporodását okozó időjárás
  • helytelen raktározási körülmények

Megtudtuk, hogy a gombák világa mennyire tág, viselkedésük pedig nem szabályszerű.

Védekezési stratégiák:

  • gabona nemesítés
  • csávázott vetőmag
  • gondos betárolás és kezelés a magtárakban
  • rostálás, tisztítás

Prof. Dr. Tossenberger János, dékán, intézetigazgató, egyetemi tanár

Kaposvári Egyetem, Agrár- és Környezettudományi Kar

Előadás témája:

A toxinok és egyéb nemkívánatos gabona szennyeződések gazdasági kárai az állattenyésztésben.

Színes előadást hallhattunk az állati takarmányozás gazdasági kárairól, az állatok megbetegedéséről, amennyiben toxin szennyezett táp, vagy akár alom kerül a jószágokkal feletetésre.

A Kaposvári Egyetem laborjában végzett vizsgálat igazolta, hogy a Cimbria Sea színosztályozóval elvégzett kukorica válogatását követően, a fusarium gomba által termelt toxin jelenléte kb. 70%-kal csökkenthető.

Denkinger Géza, osztályvezető

Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal, Élelmiszer- és Takarmánybiztonsági Igazgatóság, Takarmány-előállítás és -forgalmazás Felügyeleti Osztály

Előadás témája:

Az önellenőrzés szerepe a biztonságos takarmány előállítás érdekében.

A hallgatóság pontos tájékoztatást kapott arról, milyen kötelezettségei vannak a takarmány előállítóknak a toxin szint figyelésére vonatkozóan. Szó volt az önellenőrzési rendszer felállításának kötelezettségéről, a felelősség kérdéséről, az EU-s határérték ajánlásokról. Az ellenőrző labor vizsgálatokról és a hatóság szerepköréről, feladatairól. A toxin szint csökkentésének eszközeiről. A fertőzött tétel hígítása (azaz tiszta gabonával való dúsítása) tilos, de megengedett a mechanikai és az elektronikus osztályozás. Példát hallhattunk fuzárium fertőzött búza toxin szintjének csökkenéséről, rostálást követően.

Horváth Zoltán, ügyvezető igazgató, okl. gépészmérnök

CHH Műszaki Kft.

Előadás témája:

A Cimbria magfeldolgozó technológia bemutatása

Óvári Ferenc, értékesítési felelős-ipari technológia

CHH Műszaki Kft.

Előadás témája:

A színosztályozó gép technológiai alkalmazásának lehetőségéről a takarmánygyártásban

A rendezvény szervezőiként megoldást kínálunk a toxin fertőzött gabona fizikai jellemzőkön alapuló eltávolítására:

  • törtszemek - Cimbria Delta síkrosta
  • szivacsos szerkezet miatt kisebb fajsúlyú szemek - Cimbria Heid fajsúlyszeparátor
  • elszíneződött gabonaszemek - optikai osztályozógép

A Cimbria Sea gyártó 40 éve foglalkozik színosztályozók gyártásával. Élen járnak a világban fejlesztéseikkel. A számítógépes program és a beépített kamerák érzékenysége remek eredményt képes produkálni, a felhasználó igényeit kiszolgálva. A takarmány, a malom és az élelmiszeripar egyaránt jól tudja hasznosítani a színosztályozó gépet.

Az optikai osztályozó gép beépítési környezete, amit már a tervezésnél figyelembe kell venni:

  • a gépre szállított anyag előtisztítása: főleg törtszem, poros alapanyag esetén fontos, mert a por jelenléte mind minőségi, mind teljesítmény okok miatt nem kívánatos
  • rezgésmentes környezet biztosítása: daráló, hengerszék, vibrorosták környezetében nem ajánlatos beépíteni, mert a gép beállított kamerái érzékenyek a folyamatos rezgésekre. Amennyiben ez nem megoldható, akkor a rezgéscsillapítást meg kell oldani a beépítésnél
  • pormentes környezet biztosítása: ugyan a gép zárható ajtóinak szigetelése megoldott, de a tartós por terhelés alatt a finom por sajnos bejuthat a gépbe, amely zavarhatja a kamerák 0,1mm-es felbontás érzékenységét
  • levegő előkészítés: min. 3-4 bar üzemi levegő nyomást kell biztosítani, mellyel a kiválasztott selejtes szemek hatékonyan kilőhetők
  • előtartály, szállítóeszközök: a folyamatos anyagáram és feldolgozás miatt
  • visszavezető technológiai vonal: szükség esetén újraosztályozás miatt

A szín szerinti osztályozó képességeit a benn lévő kamera határozza meg. Melyik kamera mit lát?


A CIMBRIA SEA színosztályozó mindhárom kamerával felszerelve elérhető. De a teljes színképet adó Tri-Chromatic (más néven RGB) kamerás gép világszinten is az élvonalba tartozik.


Nagyobb méretért kattintson a képre!


A résztvevő partnereink visszajelzései alapján örömmel mondhatom el, hogy hasznos információhoz jutottak a gyakorló szakemberek, érdekes előadásokat hallgathattak meg.

Plevza Beatrix

ügyvezető

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
AgroFuture 2024
Új rendezvény a fenntarthatósági követelményeről és innovációs lehetőségekről!
AgroFood 2024
Országos jelentőségű rendezvény az élelmiszeripari vállalkozások számára!
Vállalati Energiamenedzsment 2024
Tudatos vállalati energiamenedzsment a hazai cégeknek!
Agrárium 2024
Jön a tavasz kiemelkedő agráripari konferenciája!