Horsch Focus TD - sávos talajművelés és műtrágyázás vetéssel egybekötve

Agro Napló
A StripTill sávos talajművelési technológia már ismert a gyérsoros kultúrákból (kukorica, cukorrépa).

Ezt a technológiát ültette át a Horsch az apró magvak vetésére is. A vetőgép elején a Pronto-tól eltérően a rövid tárcsa helyén két sorban lazító kapákat találunk. Ezekkel a kapákkal 30 cm-es húzástávolság mellett 20–30 cm mélyen tudunk dolgozni, így hasonlóan egy kultivátorhoz, a földet mélyen lazítjuk. A vetőgépen 5000 l-es dupla tartályrendszert találunk, amely 40:60 arányban van elosztva, egyik részből vetőmagot, másikból műtrágyát tudunk kiadagolni.


A Focus vetőgép előtti talajművelés drasztikusan lecsökken, elégséges egy rövid tárcsával sekély 10–15 cm-es magágyat készíteni, mert a mélyítő munkát a vetőgépkapák végzik. A kapák mögé a műtrágya sekélyre és mélyre juttatható ki, így válik lehetővé a depó műtrágyázás.

Miért használjunk Focus vetőgépet? 

A karógyökeres növények, mint a repce is, nem szeretik, ha tömörödött réteggel találkoznak a gyökérfejlődésük folyamán. Az apró mag azt sem szereti, ha nagyobb mennyiségű szármaradvány van a környezetében, meg az igen száraz talajban sem csírázik ki. Ezeket a gondokat oldja meg a Focus, mivel a kapákkal lazít, műtrágyáz, és némi nedvesebb földet hoz a felszínre, de ügyelve arra, hogy nagy hantokat ne szállítson a talajfelszín közelébe, valamint a szármaradványt a sorok közé rendezi.


Az aprómag a nedvesebb talajnak köszönhetően biztonságosabban csírázik, és a karógyökérnek nincs ellenállás a mélyre hatolás közben.

A műtrágya pontos kihelyezése által a gyökereket még irányítani is tudjuk, így ha a műtrágyaadag felét a felszín közelébe juttatjuk ki (0–15 cm), akkor a gyökérváltásnál már könnyebben fel tudja venni a tápanyagokat a kis növény, és a műtrágya másik fele lejuttatva a művelési mélység aljára, mélyre vonzza a gyökereket, így hamarabb alakul ki egy mélyreható gyökérzet, mint a hagyományos talajműveléses technológiában.

A Focus TD-vel a repce mellett kalászosokat is tökéletesen lehet vetni, ebben az esetben egy lazító-műtrágyázó kapa mögött két vetőcsoroszlya található. A sortávolság 15 cm, és a sorok közé kihelyezett műtrágyát a kalászosok gyökerei megtalálják, így itt is hatással tudunk lenni a gyökérzetre és már ősszel intenzív gyökérfejlődést generálunk.

A Focus TD vetőgéppel egy olyan új technológia kerül a termelők kezébe, amellyel a kritikusabb időjárási körülmények (nagyobb szárazság) mellett is biztonságosabb az apró magvak vetése. Köszönhetően a precíz/precíziós depóműtrágyázásnak, részben a talajok állapotától függetlenül is, nagyobb termést és főleg biztonságosabb termesztést tudunk elérni.

- Szász Zoltán -

+36-30/743-0302

A cikk szerzője: Szász Zoltán

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
HORSCH at Agritechnica 2019

HORSCH at Agritechnica 2019

2019 is an Agritechnica year. HORSCH has already presented its innovations to the trade press. Now you will find all information about our innovations...

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?