A MÁSz, amely több állattartó szervezetet – szarvasmarha-, sertés-, ló-, szamár-, juh-, kecske-, csincsilla-, méh- és kisállattenyésztő szervezet – tömörít egybe, március 3-án döntött a tisztújítás végeredményéről Herceghalomban, a NAIK Állattenyésztési, Takarmányozási és Húsipari Kutatóintézetében.
Farkas Sándor (a képen) a nyolc éve elnöklő Fekete Balázst váltotta a poszton. A két cikluson keresztül szövetségi elnökként dolgozó Fekete leköszönő beszédében arról beszélt, hogy az elmúlt években a szakmaiságra, a párbeszédre és a tenyésztők aktív segítésére helyezte a hangsúlyt. Fontosnak tartja, hogy a MÁSz alapvető céljai ne sérüljenek – ehhez képest kell alkalmazkodni a piaci, szakmapolitikai folyamatokhoz, a szabályozási környezethez.
„Hiszem, hogy a magyar állattenyésztési ágazatok jövője jobbá tehető.” – jelentette ki az új elnök. A MÁSznak, mint megfelelő szakmai tekintéllyel és elismertséggel rendelkező szakmai szervezetnek komoly szerepe van a tenyésztői munka megbecsültségében, ezt pedig nem lehet elhanyagolni.
Az agrárium rendkívül fontos szerepet tölt be a társadalom életében: ahhoz, hogy az ország élelmiszer-fogyasztását megtermeljék – és erre Magyarország adottságai kiválóak – az is elengedhetetlen, hogy a mezőgazdaságban dolgozók megtalálják számításaikat.
Nem volt véletlen a helyszínválasztás sem, hiszen – mint azt az elnök a beszédében kifejtette – a MÁSz számára rendkívül fontos az oktatás és a szakemberképzés, hiszen a jövőnk múlik azon, hogy kik veszik át a most tevékenykedő agrár szakemberektől a munkát, az állattartó telepek, üzemek, illetve tenyésztőszervezetek irányítását. A NAIK és a MÁSz között a kezdetektől fogva szoros az együttműködés.
Farkas Sándor beszéde végén hangsúlyozta: a célunk, a lehetőségünk és a jövőnk egy, az összefogás és a kölcsönös együttműködés elengedhetetlen.
Balról jobbra: Fekete Balázs, Dr. Papócsi Péter, Dr. Horn Péter és Dr. Mihók SándorAz elnökön kívül két új társelnököt, új elnökséget és a felügyelőbizottság tagjait is megválasztották, illetve kiosztották a 2016-os Magyar Állattenyésztésért díjakat. Posztumusz díjat kapott Papócsi László, aki a MÁSz egyik alapítója és első elnöke volt; 2015. december 14-én hunyt el. A posztumusz díjat fia, Papócsi Péter vette át. Ugyanebben az elismerésben részesült Horn Péter akadémikus, akinek állatgenetika területén végzett munkája világhírű, és a kezdetektől fogva aktívan segítette a tenyésztőszervezetek munkáját, illetve két cikluson keresztül a MÁSz társelnöke is volt. Jelenleg a Magyar Juh-, és Kecsketenyésztő Szövetség elnöke.
-an-
A cikk szerzője: Agro Napló