A madárinfluenza itt marad
Talán a tartási szabályok és a vakcinázás opcióként állnak fenn a további fertőzések kitörése ellen? Egy dolgot mindenki megértett, mégpedig azt, hogy a madárinfluenza soha nem fog eltűnni. Lehet klímaváltozás, a vándorlási útvonalak eltolódása, fogékonyabb háziasított madarak vagy csupán a vírusok sokasága a levegőben, a madárinfluenza ott van.
Kínában aggasztó a helyzet
Európában és az USA-ban a helyzet nem endémikus vírusra utal. A kiirtás, és a megfelelő biztonsági intézkedések (biosecurity) a kitöréseket egyszerű incidensekké teszik. De a világ sok országában nem ez a helyzet. Indonéziában, Kínában és sok más ázsiai országban a vírus, járvány szintjén van jelen, melyet még a vakcinázás sem tud kordában tartani. Különösen aggasztó a jelenlegi helyzet Kínában. A FAO-t és az Állategészségügyi Világszervezetet (OIE) is riasztották a legújabb fejlemények miatt. A H7N9 vírus által okozott humán megbetegedések – melyet először 4 éve azonosítottak Kínában, majd 2016 decemberében – száma hirtelen megnőtt. 2017 márciusában több jelentés érkezett influenza „A” vírusos (H7N9) fertőzésekről, mint a többi típusáról összesen.
H7N9: Változás állt be a patogenitásában
A baromfitenyésztésben a vírus egyértelmű és közvetlen veszélyt jelent. Napjainkig a H7N9 alacsony patogenitást mutatott, ami azt jelenti, hogy enyhe vagy nem kimutatható fertőzést okoz a baromfiknál. Az új bizonyíték szerint azonban, amely Kína Guangdong tartományából érkezett az derül ki, hogy a H7N9 továbbra is súlyos megbetegedéseket okoz az embereknél, plusz magas patogenitással fertőzte a baromfikat is, mely egy genetikai változás következtében magas elhullást okozott 48 órán belül. Ez könnyebben észrevehetővé teszi, hogy melyik állat fertőzött, így megkönnyítve az ellenőrző intézkedések bevezetését a gazdaságok szintjén is, de növeli is a súlyos állati és gazdasági károk kockázatát az előállítók és értékesítők számára. Az emberek és az állatok védelme továbbra is komoly kihívást jelent.
Forrás: AllAbautFeed, Poultry World, 2017. 04. 10.